Plugins - Survey Maker - Stable (latest release) - en to pt_BR translation catalogue (1019 entries)

en:  %s Nope, you will not! %s All the data(surveys, settings, and submissions) of the plugin will remain unchanged even after switching to the Pro version. You don't need to redo what you have already created with the free version. %s For further detailed instructions, please check out the upgrade guide of the plugin. %s
pt_BR:  %s Não, você não vai! %s Todos os dados (pesquisas, configurações e envios) do plugin permanecerão inalterados mesmo após a mudança para a versão Pro. Você não precisa refazer o que já criou com a versão gratuita. %s Para obter instruções mais detalhadas, consulte o guia de atualização do plugin. %s

en:  Configure the settings and save the hook.
pt_BR:  Defina as configurações e salve o hook.

en:  Responses
pt_BR:  Respostas

en:  submissions
pt_BR:  envios

en: "Other" answer(s)
pt_BR: Resposta(s) "outro"

en: "Other" answers
pt_BR: Respostas "outro"

en: %s %s of %s
pt_BR: %s %s de %s

en: %s By Cookie %s - Detect the users by their browser cookies and limit them.  It will work both for guests and registered users.
pt_BR: %s Por Cookie %s - Detecta os usuários pelos cookies do navegador e limita-os. Funcionará tanto para convidados quanto para usuários cadastrados.

en: %s By Cookie and IP %s - Detect the users both by their browser cookies and IP addresses and limit them. It will work both for guests and registered users.
pt_BR: %s Por Cookie e IP %s - Detecta os usuários tanto pelos cookies do navegador quanto pelos endereços IP e limita-os. Funcionará tanto para convidados quanto para usuários cadastrados.

en: %s By IP %s - Detect the users by their IP addresses and limit them. This will work both for guests and registered users. Note: in general, IP is not a static variable, it is constantly changing when the users change their location/ WIFI/ Internet provider.
pt_BR: %s Por IP %s - Detecta os usuários pelos seus endereços IP e limita-os. Isso funcionará tanto para convidados quanto para usuários cadastrados. Observação: em geral, o IP não é uma variável estática, ele muda constantemente quando os usuários mudam de localização, Wi-Fi ou provedor de Internet.

en: %s By User ID %s - Detect the users by their WP User IDs and limit them. This will work only for registered users. It's recommended to use this method to get more reliable results.
pt_BR: %s Por ID de usuário %s - Detecte os usuários por seus IDs de usuário WP e limite-os. Isso funcionará apenas para usuários cadastrados. É recomendado usar este método para obter resultados mais confiáveis.

en: %s Center %s - Displays the answers at the center of the container.
pt_BR: %s Centro %s – Exibe as respostas no centro do contêiner.

en: %s Left %s - Displays the answers at the beginning of the container.
pt_BR: %s Esquerda %s – Exibe as respostas no início do contêiner.

en: %s Right %s - Displays the answers at the end of the container.
pt_BR: %s Direita %s - Exibe as respostas no final do contêiner.

en: %s Space around %s - Displays the answers with space before, between, and after the lines (Only for grid view).
pt_BR: %s Espaço ao redor %s - Exibe as respostas com espaço antes, entre e depois das linhas (somente para visualização em grade).

en: %s Space between %s - Displays the answers with space between the lines (Only for grid view).
pt_BR: %s Espaço interno %s - Exibe as respostas com espaço entre as linhas (somente para visualização em grade).

en: %s You can! %s With the help of the plugin, you can create unlimited online surveys with multi sections. Quick, easy, and reliable for creating surveys interesting and engaging to take. %s A drastic increase in conversion rate is guaranteed %s
pt_BR: %s Você pode! %s Com a ajuda do plugin, você pode criar pesquisas online ilimitadas com múltiplas seções. Rápido, fácil e confiável para criar pesquisas interessantes e envolventes. %s Um aumento drástico na taxa de conversão é garantido %s

en: %sClassic Dark:%s Dark background, light text.
pt_BR: %sClássico Escuro:%s Fundo escuro, texto claro.

en: %sClassic Light:%s Light background, dark text.
pt_BR: %sClássico Claro:%s Fundo claro, texto escuro.

en: %sContain:%s Resize the image to be displayed fully.
pt_BR: %sContém:%s Redimensiona a imagem para ser exibida por completo.

en: %sCover:%s Resize the image so that it fills the whole container. The image may be trimmed to fit.
pt_BR: %sCobrir:%s Redimensione a imagem para que ela preencha todo o contêiner. A imagem pode ser cortada para caber.

en: %sCover:%s Resize the image to cover the whole container. The image may be trimmed to fit.
pt_BR: %sCobrir:%s Redimensione a imagem para preencher todo o contêiner. A imagem pode ser cortada para caber.

en: %sFill:%s Resize the image to cover the whole container. The image may be stretched to fit.
pt_BR: %sPreencher:%s Redimensione a imagem para preencher todo o contêiner. A imagem pode ser esticada para caber.

en: %sNone:%s The image is not resized at all.
pt_BR: %sNenhum:%s A imagem não é redimensionada.

en: %sNone:%s The image is not resized.
pt_BR: %sNenhum:%s A imagem não é redimensionada.

en: %sUnset:%s Rescale the image to be smaller than contain or none.
pt_BR: %sNão definido:%s Redimensiona a imagem para ser menor que conter ou nenhuma.

en: %sUnset:%s The variable does not exist.
pt_BR: %sNão definido:%s A variável não existe.

en: 12 months
pt_BR: 12 meses

en: 5 site
pt_BR: 5 sites

en: API Access Key
pt_BR: Chave de acesso da API

en: API Access URL
pt_BR: URL de acesso da API

en: API Key
pt_BR: Chave API

en: Ability to allow users to create a survey from the front-end.
pt_BR: Capacidade de permitir que os usuários criem uma pesquisa na interface.

en: Ability to manage Survey Maker plugin only for selected user roles.
pt_BR: Capacidade de gerenciar o plugin Survey Maker apenas para funções de usuário selecionadas.

en: Access by user role
pt_BR: Acesso por função do usuário

en: Access only to selected user role(s)
pt_BR: Acesso apenas às funções de usuário selecionadas

en: Access only to selected user(s)
pt_BR: Acesso apenas a usuários selecionados

en: Activate this option, if you want to open the URL in a new tab.
pt_BR: Ative esta opção, se você quiser abrir o URL em uma nova aba.

en: ActiveCampaign Settings
pt_BR: Configurações do ActiveCampaign

en: ActiveCampaign automation
pt_BR: Automação do ActiveCampaign

en: ActiveCampaign integration
pt_BR: Integração com ActiveCampaign

en: ActiveCampaign list
pt_BR: Lista do ActiveCampaign

en: Add Gif
pt_BR: Adicionar Gif

en: Add Image
pt_BR: Adicionar imagem

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Add Question
pt_BR: Adicionar pergunta

en: Add Section
pt_BR: Adicionar seção

en: Add a URL link to the survey's logo image.
pt_BR: Adicionar um link de URL à imagem do logotipo da pesquisa.

en: Add a caption
pt_BR: Adicionar uma legenda

en: Add condition
pt_BR: Adicionar condição

en: Add new category
pt_BR: Adicionar nova categoria

en: Add new popup
pt_BR: Adicionar novo popup

en: Add new survey
pt_BR: Adicionar nova pesquisa

en: Add option
pt_BR: Adicionar opção

en: Add question
pt_BR: Adicionar pergunta

en: Add section
pt_BR: Adicionar seção

en: Additional emails
pt_BR: E-mails adicionais

en: Admin
pt_BR: Administrador

en: Admin Email
pt_BR: E-mail do administrador

en: Admin note
pt_BR: Observação do administrador

en: After completing the exporting process, move to the website where you are planning to import those surveys. Click on the Choose file button and pick the JSON file which you exported recently. Click on the Import Now button at the end.
pt_BR: Após concluir o processo de exportação, vá para o site onde você planeja importar essas pesquisas. Clique no botão "escolher arquivo" e escolha o arquivo JSON que você exportou recentemente. Clique no botão "importar agora" no final.

en: After enabling the integration, the Survey Maker will automatically be added to the event list.
pt_BR: Depois de ativar a integração, o Survey Maker será automaticamente adicionado à lista de eventos.

en: After enabling this option, IP address of the users will not be stored in database. Note: If this option is enabled, then the `Limits user by IP` option will not work.
pt_BR: Depois de ativar esta opção, o endereço IP dos usuários não será armazenado no banco de dados. Observação: se esta opção estiver ativada, a opção "Limitar usuário por IP" não funcionará.

en: After enabling this option, User Emails will not be stored in database.
pt_BR: Depois de ativar esta opção, os e-mails de usuários não serão armazenados no banco de dados.

en: After enabling this option, User Names will not be stored in database.
pt_BR: Depois de ativar esta opção, os nomes de usuário não serão armazenados no banco de dados.

en: All
pt_BR: Tudo

en: All pages
pt_BR: Todas as páginas

en: All submission settings
pt_BR: Todas as configurações de envios

en: Allow HTML in answers
pt_BR: Permitir HTML nas respostas

en: Allow HTML in section description
pt_BR: Permitir HTML na descrição da seção

en: Allow collecting information of logged in users
pt_BR: Permitir a coleta de informações de usuários conectados

en: Allow your users to create their own digital dictionaries and learn new words and terms as fastest as possible.
pt_BR: Permitir que seus usuários criem seus próprios dicionários digitais e aprendam novas palavras e termos o mais rápido possível.

en: Amount
pt_BR: Quantidade

en: Analytics
pt_BR: Análises

en: Animation Top
pt_BR: Topo da animação

en: Anonymity Survey
pt_BR: Pesquisa de anonimato

en: Answer Settings
pt_BR: Configurações de resposta

en: Answer default count
pt_BR: Contagem padrão de respostas

en: Answer font size
pt_BR: Tamanho da fonte da resposta

en: Answer gap
pt_BR: Espaço entre respostas

en: Answer image size
pt_BR: Tamanho da imagem da resposta

en: Answer image sizing
pt_BR: Dimensionamento da imagem da resposta

en: Answer padding
pt_BR: Preenchimento da resposta

en: Answer styles
pt_BR: Estilos de respostas

en: Answer view
pt_BR: Visualização de respostas

en: Answer view alignment
pt_BR: Alinhamento da visualização de resposta

en: Answers
pt_BR: Respostas

en: Answers numbering
pt_BR: Numeração das respostas

en: App Access Token
pt_BR: Token de acesso do aplicativo

en: App Client ID
pt_BR: ID de cliente do aplicativo

en: App Client Secret
pt_BR: Segredo do cliente do aplicativo

en: Apply changes
pt_BR: Aplicar alterações

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Are you sure you want to delete this question?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir esta pergunta?

en: Are you sure you want to delete this section?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir esta seção?

en: Are you sure you want to delete?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir?

en: Are you sure you want to go to the next survey page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a próxima página da pesquisa?

en: Are you sure you want to go to the previous question page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja ir para a página anterior da pergunta?

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Attempts count
pt_BR: Contagem de tentativas

en: Attract your visitors and convert them into email subscribers and paying customers.
pt_BR: Atraia seus visitantes e converta-os em assinantes de e-mail e clientes pagantes.

en: Author
pt_BR: Autor

en: Authorize
pt_BR: Autorizar

en: Autofill logged-in user data
pt_BR: Autocompletar dados do usuário conectado

en: Aweber Integration
pt_BR: Integração com Aweber

en: Aweber Lists
pt_BR: Listas do Aweber

en: Aweber Settings
pt_BR: Configurações do Aweber

en: Back to Submissions
pt_BR: Voltar para os envios

en: Back to classic textarea
pt_BR: Voltar para a área de texto clássica

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Beautiful, fun, easy to complete. Comes with useful rating questions.
pt_BR: Lindo, divertido e fácil de completar. Vem com perguntas úteis de classificação.

en: Best Free support
pt_BR: Melhor suporte gratuito

en: Blank Survey
pt_BR: Pesquisa em branco

en: Block User IP's
pt_BR: Bloquear IP do usuário

en: Block Users by IP addresses
pt_BR: Bloquear usuários por endereços IP

en: Build up various types of polls in a minute and get instant feedback on any topic or product.
pt_BR: Crie vários tipos de enquetes em um minuto e obtenha feedback instantâneo sobre qualquer tópico ou produto.

en: Button alignment
pt_BR: Alinhamento do botão

en: Button background color
pt_BR: Cor de fundo do botão

en: Button border-radius
pt_BR: Raio da borda do botão

en: Button font-size
pt_BR: Tamanho da fonte do botão

en: Button padding
pt_BR: Preenchimento do botão

en: Button size
pt_BR: Tamanho do botão

en: Button text color
pt_BR: Cor do texto do botão

en: Buttons texts
pt_BR: Textos de botões

en: Buttons top distance
pt_BR: Distância superior dos botões

en: Buy Now
pt_BR: Compre agora

en: Buy Now !
pt_BR: Compre agora!

en: Buy now
pt_BR: Comprar agora

en: By Percentage
pt_BR: Por porcentagem

en: By Votes
pt_BR: Por votos

en: By enabling this option, the questions of newly created surveys will be required by default. Note: The changes will not be applied to the already created surveys.
pt_BR: Ao ativar esta opção, as perguntas das pesquisas recém-criadas serão obrigatórias por padrão. Observação: As alterações não serão aplicadas às pesquisas já criadas.

en: CSS selector(s) for trigger click
pt_BR: Seletores CSS para o gatilho de clique

en: Calculation
pt_BR: Cálculo

en: Campaign Monitor API Key
pt_BR: Chave de API do Campaign Monitor

en: Campaign Monitor Client ID
pt_BR: ID de cliente do Campaign Monitor

en: Campaign Monitor Settings
pt_BR: Configurações do Campaign Monitor

en: Campaign Monitor integration
pt_BR: Integração com Campaign Monitor

en: Campaign Monitor list
pt_BR: Lista do Campaign Monitor

en: Can I create a multi-step survey with the Free version?
pt_BR: Posso criar uma pesquisa em várias etapas com a versão gratuita?

en: Can I get support for the Survey Maker Free version?
pt_BR: Posso obter suporte para a versão gratuita do Survey Maker?

en: Can't load resource.
pt_BR: Não é possível carregar o recurso.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Capitalize
pt_BR: Primeira letra maiúscula

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Category status
pt_BR: Status da categoria

en: Center
pt_BR: Centro

en: Change current survey creation date
pt_BR: Alterar a data atual de criação da pesquisa

en: Changes saved.
pt_BR: Alterações salvas.

en: Characters
pt_BR: Caracteres

en: Chart Builder plugin allows you to create beautiful charts and graphs easily and quickly.
pt_BR: O plugin Chart Builder permite que você crie belos gráficos e tabelas com facilidade e rapidez.

en: Chartify – Best Chart Builder Plugin
pt_BR: Chartify – Melhor plugin de criação de gráficos

en: ChatGPT Integration
pt_BR: Integração com o ChatGPT

en: Check button
pt_BR: Botão "marcar"

en: Checkbox (Multi)
pt_BR: Caixa de seleção (multi)

en: Choose
pt_BR: Escolha

en: Choose Template
pt_BR: Escolha o modelo

en: Choose answer
pt_BR: Escolher uma resposta

en: Choose the category/categories your survey belongs to. To create a category, go to the %sCategories%s page.
pt_BR: Escolha a categorias às quais sua pesquisa pertence. Para criar uma categoria, vá para a página %s"categorias"%s.

en: Choose the method of user detection:
pt_BR: Escolha o método de detecção do usuário:

en: Choose the survey which you want to display within the popup from your already created list.
pt_BR: Escolha a pesquisa que você quer exibir dentro do popup da lista que você já criou.

en: Choose the theme for your survey between these two nice themes.
pt_BR: Escolha o tema da sua pesquisa entre esses dois temas interessantes.

en: Choose when to show the popup on the website.
pt_BR: Escolha quando mostrar o popup no site.

en: Classic Dark
pt_BR: Clássico Escuro

en: Classic Light
pt_BR: Clássico Claro

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear color
pt_BR: Limpar cor

en: Clear filters
pt_BR: Limpar filtros

en: Clear selection
pt_BR: Limpar seleção

en: Clear selection button
pt_BR: Botão "limpar seleção"

en: Click For Admin Note
pt_BR: Clique para obter nota do administrador

en: Click for copy
pt_BR: Clique para copiar

en: Client ID
pt_BR: ID do cliente

en: Client Secret
pt_BR: Segredo do cliente

en: Close caption
pt_BR: Legendas fechadas

en: Code include
pt_BR: O código inclui

en: Collapse All
pt_BR: Recolher tudo

en: Collapse section questions
pt_BR: Recolher perguntas da seção

en: Color value
pt_BR: Valor da cor

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Column Reverse
pt_BR: Coluna invertida

en: Community
pt_BR: Comunidade

en: Conditional Result
pt_BR: Resultado condicional

en: Conditional Results
pt_BR: Resultados condicionais

en: Configure the scales of the question images.
pt_BR: Configure as escalas das imagens das perguntas.

en: Configure your survey's start page by adding the title, description and styling it the way you want. The start page will be shown to the survey takers before displaying the survey.
pt_BR: Configure a página de início da sua pesquisa adicionando o título, a descrição e estilizando-a da maneira que desejar. A página de início será mostrada aos participantes antes de exibir a pesquisa.

en: Congrats! You have already created your first survey.
pt_BR: Parabéns! Você já criou sua primeira pesquisa.

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Connection is lost
pt_BR: Conexão perdida

en: Contact
pt_BR: Contato

en: Contain
pt_BR: Contido

en: Conversational surveys
pt_BR: Pesquisas de conversação

en: ConvertKit List
pt_BR: Lista do ConvertKit

en: ConvertKit Settings
pt_BR: Configurações do ConvertKit

en: ConvertKit integration
pt_BR: Integração com ConvertKit

en: Copied!
pt_BR: Copiado!

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy the
pt_BR: Copie o

en: Copy the following shortcode and paste it in posts. Insert the Survey ID to receive the number of participants of the survey.
pt_BR: Copie o seguinte shortcode e cole-o nos posts. Insira o ID da pesquisa para receber o número de participantes.

en: Copy the given shortcode and insert it into any post or page to show the charts of the submissions of the given survey. Please change 'Your_Survey_ID' to the corresponding ID of your survey.
pt_BR: Copie o shortcode fornecido e insira-o em qualquer post ou página para mostrar os gráficos dos envios da pesquisa em questão. Altere "Your_Survey_ID" para o ID correspondente da sua pesquisa.

en: Copy user info to clipboard
pt_BR: Copiar informações do usuário para a área de transferência

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Cover
pt_BR: Cobrir

en: Create Your First Survey in Under One Minute
pt_BR: Crie sua primeira pesquisa em menos de um minuto

en: Create amazing online polls for your WordPress website super easily.
pt_BR: Crie enquetes on-line incríveis para o seu site WordPress com muita facilidade.

en: Create powerful and engaging quizzes. Build as many quizzes as you wish. No limit on the count of participants taking the test at the same time. Use the easy-to-use features in the plugin and attract your visitors.
pt_BR: Crie questionários poderosos e envolventes. Crie quantos questionários desejar. Não há limite para a contagem de participantes que realizam o teste ao mesmo tempo. Use os recursos fáceis de usar do plugin e atraia seus visitantes.

en: Create unlimited galleries and include unlimited images in those galleries.
pt_BR: Crie galerias ilimitadas e inclua imagens ilimitadas nessas galerias.

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Current Date
pt_BR: Data atual

en: Current Time
pt_BR: Horário atual

en: Custom CSS
pt_BR: CSS personalizado

en: Custom class for start page container
pt_BR: Classe personalizada para o contêiner da página de início

en: Custom class for survey container
pt_BR: Classe personalizada para o contêiner da pesquisa

en: Customer Feedback Form Template
pt_BR: Modelo de formulário de feedback de clientes

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: Dashboard results settings
pt_BR: Configurações de resultados do painel

en: Days
pt_BR: Dias

en: Decide whether your survey is active or not. If you choose %sDraft%s, the survey won't be shown anywhere on your website (you don't need to remove shortcodes).
pt_BR: Decida se sua pesquisa está ativa ou não. Se você escolher %s"rascunho"%s, a pesquisa não será exibida em nenhum lugar do seu site (você não precisa remover os shortcodes).

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default parameters for Survey
pt_BR: Parâmetros padrão para pesquisa

en: Define the scroll offset of the survey container after the animation starts. It works when the survey container is visible on the screen partly and the user starts the survey and moves from one question to another.
pt_BR: Define o deslocamento de rolagem do contêiner da pesquisa após o início da animação. Funciona quando o contêiner da pesquisa está parcialmente visível na tela e o usuário inicia a pesquisa e passa de uma pergunta para outra.

en: Define the size of the images added to the answers. Choose from the following properties:
pt_BR: Defina o tamanho das imagens adicionadas às respostas. Escolha entre as seguintes propriedades:

en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete Permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

en: Delete all submissions of this survey
pt_BR: Excluir todos os envios desta pesquisa

en: Delete question
pt_BR: Excluir pergunta

en: Delete section
pt_BR: Excluir seção

en: Deleted user
pt_BR: Usuário excluído

en: Demo
pt_BR: Demonstração

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Detailed report
pt_BR: Relatório detalhado

en: Detect users by
pt_BR: Detectar usuários por

en: Detected Countries
pt_BR: Países detectados

en: Detected device
pt_BR: Dispositivo detectado

en: Determine the length of the submissions to be shown in the Submissions List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,you will see the first 10 words of each submissions in the Submissions page of your dashboard.
pt_BR: Determine o comprimento dos envios a serem mostrados na tabela da lista de envios, colocando sua contagem preferida de palavras no campo a seguir. (Por exemplo: se você colocar 10, você verá as primeiras 10 palavras de cada envio na página "envios" do seu painel.

en: Determine the length of the survey categories to be shown in the Survey categories List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,you will see the first 10 words of each Category in the Survey categories page of your dashboard.
pt_BR: Determine o comprimento das categorias de pesquisas a serem mostradas na tabela da lista de categorias de pesquisas colocando sua contagem preferida de palavras no campo a seguir. (Por exemplo: se você colocar 10, verá as primeiras 10 palavras de cada categoria na página "categorias de pesquisas" do seu painel.

en: Determine the length of the surveys to be shown in the Surveys List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each survey in the Surveys page of your dashboard.
pt_BR: Determine a duração das pesquisas a serem mostradas na tabela da lista de pesquisas colocando sua contagem preferida de palavras no campo a seguir. (Por exemplo: se você colocar 10, verá as primeiras 10 palavras de cada pesquisa na página "pesquisas" do seu painel.

en: Developing a product? Find out more about your target audience with this survey
pt_BR: Desenvolvendo um produto? Descubra mais sobre o seu público-alvo com esta pesquisa

en: Device
pt_BR: Dispositivo

en: Disable Submissions menu item notification
pt_BR: Desativar notificações do item de menu "envios"

en: Disable Survey Maker menu item notification
pt_BR: Desativar notificações do item de menu do Survey Maker

en: Disable limitation
pt_BR: Desativar limitação

en: Disable max selection count
pt_BR: Desativar contagem de seleção máxima

en: Disable selection count
pt_BR: Desativar contagem de seleção

en: Disable the right click, copy paste, content selection and copy shortcut keys on your website.
pt_BR: Desative as teclas de atalho de clique com o botão direito, copiar e colar, seleção de conteúdo e copiar em seu site.

en: Disable word limitation
pt_BR: Desativar limitação de palavras

en: Dismiss ad
pt_BR: Dispensar anúncio

en: Display all sections on one page
pt_BR: Exibir todas as seções em uma página

en: Display question summary
pt_BR: Exibir resumo da pergunta

en: Display survey summary
pt_BR: Exibir resumo da pesquisa

en: Do not store IP addresses
pt_BR: Não armazenar endereços de IP

en: Do not store User Emails
pt_BR: Não armazenar e-mails de usuários

en: Do not store User Names
pt_BR: Não armazenar nomes de usuários

en: Do you want to finish the quiz? Are you sure?
pt_BR: Você quer encerrar o questionário? Tem certeza?

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Download example for import
pt_BR: Baixar exemplo para importação

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Dropdown
pt_BR: Menu suspenso

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate section
pt_BR: Duplicar seção

en: Duration old data is successfully updated.
pt_BR: Dados antigos de duração atualizados com sucesso.

en: E-Mail
pt_BR: E-mail

en: E-mail settings
pt_BR: Configurações de e-mail

en: Each
pt_BR: Cada

en: Each result
pt_BR: Cada resultado

en: Each results
pt_BR: Cada resultado

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Image
pt_BR: Editar imagem

en: Edit category
pt_BR: Editar categoria

en: Edit popup
pt_BR: Editar popup

en: Edit question
pt_BR: Editar pergunta

en: Edit survey
pt_BR: Editar pesquisa

en: Elegant
pt_BR: Elegante

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email addresses
pt_BR: Endereços de e-mail

en: Email configuration
pt_BR: Configuração de e-mail

en: Email field is empty
pt_BR: O campo de e-mail está vazio.

en: Email message
pt_BR: Mensagem de e-mail

en: Employee Satisfaction Survey Template
pt_BR: Modelo de pesquisa de satisfação de funcionários

en: Enable ActiveCampaign
pt_BR: Ativar ActiveCampaign

en: Enable Aweber
pt_BR: Ativar Aweber

en: Enable Campaign Monitor
pt_BR: Ativar Campaign Monitor

en: Enable ConvertKit
pt_BR: Ativar ConvertKit

en: Enable EXIT button
pt_BR: Ativar botão SAIR

en: Enable GetResponse
pt_BR: Ativar GetResponse

en: Enable Google integration
pt_BR: Ativar integração com o Google

en: Enable Klaviyo
pt_BR: Ativar Klaviyo

en: Enable Mad Mimi
pt_BR: Ativar Mad Mimi

en: Enable MailChimp
pt_BR: Ativar MailChimp

en: Enable MailPoet
pt_BR: Ativar MailPoet

en: Enable Slack integration
pt_BR: Ativar integração com Slack

en: Enable Zapier Integration
pt_BR: Ativar integração com Zapier

en: Enable animation
pt_BR: Ativar animação

en: Enable animation of the scroll offset of the survey container. It works when the survey container is visible on the screen partly and the user starts the survey and moves from one question to another.
pt_BR: Ativar a animação do deslocamento de rolagem do contêiner de pesquisa. Funciona quando o contêiner da pesquisa está parcialmente visível na tela e o usuário inicia a pesquisa e passa de uma pergunta para outra.

en: Enable auto-approve
pt_BR: Ativar aprovação automática

en: Enable chat mode
pt_BR: Ativar modo de bate-papo

en: Enable clear answer button
pt_BR: Ativar botão para limpar resposta

en: Enable close popup after finish
pt_BR: Ativar o fechamento do popup após terminar

en: Enable confirmation box for leaving the page
pt_BR: Ativar caixa de confirmação para sair da página

en: Enable copy protection
pt_BR: Ativar proteção contra cópia

en: Enable full-screen mode
pt_BR: Ativar modo tela cheia

en: Enable limitation
pt_BR: Ativar limitação

en: Enable live progress bar
pt_BR: Ativar barra de progresso em tempo real

en: Enable popup
pt_BR: Ativar popup

en: Enable previous button
pt_BR: Ativar botão "anterior"

en: Enable randomize answers
pt_BR: Ativar respostas aleatórias

en: Enable randomize questions
pt_BR: Ativar perguntas aleatórias

en: Enable reCAPTCHA
pt_BR: Ativar reCAPTCHA

en: Enable restart button
pt_BR: Ativar botão de recomeçar

en: Enable selection count
pt_BR: Ativar contagem de seleção

en: Enable start page
pt_BR: Ativar página de início

en: Enable survey loader
pt_BR: Ativar o carregador da pesquisa

en: Enable text to speech
pt_BR: Ativar texto para fala

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Submissions menu.
pt_BR: Ative esta opção e as notificações não serão exibidas no menu "envios".

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Survey Maker menu.
pt_BR: Ative esta opção e as notificações não serão exibidas no menu do Survey Maker.

en: Enable word limitation
pt_BR: Ativar limitação de palavras

en: End date:
pt_BR: Data final:

en: Enter the survey title
pt_BR: Digite o título da pesquisa

en: Error message
pt_BR: Mensagem de erro

en: Error: Popup title can not be empty.
pt_BR: Erro: o título do popup não pode ficar vazio.

en: Error: Survey title can not be empty.
pt_BR: Erro: o título da pesquisa não pode ficar vazio.

en: Event Evaluation Survey Template
pt_BR: Modelo de pesquisa de avaliação de eventos

en: Except
pt_BR: Exceto

en: Excerpt words count in list tables
pt_BR: Contagem de palavras do resumo em tabelas de lista

en: Exit
pt_BR: Sair

en: Exit button
pt_BR: Botão "sair"

en: Expand All
pt_BR: Expandir tudo

en: Expand section questions
pt_BR: Expandir perguntas da seção

en: Expand/collapse questions
pt_BR: Expandir/recolher perguntas

en: Expiration message:
pt_BR: Mensagem de expiração:

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export / Import
pt_BR: Exportar / Importar

en: Export Filter
pt_BR: Exportar filtro

en: Export and import surveys
pt_BR: Exportar e importar pesquisas

en: Export submissions
pt_BR: Exportar envios

en: Export surveys
pt_BR: Exportar pesquisas

en: Export to
pt_BR: Exportar para

en: Export to JSON
pt_BR: Exportar como JSON

en: Export to XLSX
pt_BR: Exportar para XLSX

en: Extra question types
pt_BR: Tipos de perguntas adicionais

en: Extra shortcodes
pt_BR: Shortcodes adicionais

en: FAQs
pt_BR: Perguntas frequentes

en: Facebook Popup Likebox
pt_BR: Caixa de like popup do Facebook

en: Facebook button
pt_BR: Botão do Facebook

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Fill out the information by adding a title, creating questions and so on.
pt_BR: Preencha as informações adicionando um título, criando perguntas e assim por diante.

en: Filter
pt_BR: Filtrar

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Finish
pt_BR: Finalizar

en: Finish button
pt_BR: Botão "finalizar"

en: For 100% leave blank
pt_BR: Para 100%, deixe em branco

en: For more advanced needs, please take a look at our
pt_BR: Para necessidades mais avançadas, dê uma olhada em nosso

en: For more information:
pt_BR: Para mais informações:

en: For questions concerning the Free plugin please post it on the %sWordPress Support Forum%s, otherwise(pre-sale question/pro support), please contact us via %sthis form%s. %sExcellent service is guaranteed!%s
pt_BR: Para perguntas sobre o plugin gratuito, publique no %sfórum de suporte do WordPress%s, caso contrário (perguntas de pré-venda/suporte profissional), entre em contato conosco através %sdeste formulário%s. %sGarantimos um excelente serviço!%s

en: For security reasons, unused API keys expire after 90 days. When that happens, you'll need to generate a new key.
pt_BR: Por motivos de segurança, as chaves de API não utilizadas expiram após 90 dias. Quando isso acontecer, você precisará gerar uma nova chave.

en: Free
pt_BR: Grátis

en: Free Support
pt_BR: Suporte gratuito

en: From Name
pt_BR: Nome do remetente

en: From email
pt_BR: E-mail do remetente

en: From name
pt_BR: Nome do remetente

en: Frontend Requests
pt_BR: Solicitações de interface

en: Full screen
pt_BR: Tela cheia

en: Full screen button color
pt_BR: Cor do botão de tela cheia

en: GamiPress integration
pt_BR: Integração com GamiPress

en: General
pt_BR: Geral

en: General Information:
pt_BR: Informações gerais:

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: Generated Passwords
pt_BR: Senhas geradas

en: Get 12 months updates and support for the Business package and lifetime updates and support for the Developer package.
pt_BR: Obtenha atualizações e suporte de 12 meses para o pacote Business e atualizações vitalícias e suporte para o pacote Developer.

en: Get honest feedback from guests and use it to improve your upcoming events.
pt_BR: Obtenha feedback honesto de convidados para melhorar seus próximos eventos.

en: GetResponse API Key
pt_BR: Chave de API do GetResponse

en: GetResponse List
pt_BR: Lista do GetResponse

en: GetResponse Settings
pt_BR: Configurações do GetResponse

en: GetResponse integration
pt_BR: Integração com GetResponse

en: Give the default value to the height of the WP Editor. It will apply to all WP Editors within the plugin on the dashboard.
pt_BR: Dê o valor padrão para a altura do editor do WP. Ele se aplicará a todos os editores WP dentro do plugin no painel.

en: Global Leaderboard
pt_BR: Placar global

en: Global Statistics
pt_BR: Estatísticas globais

en: Go to the
pt_BR: Vá para a

en: Google Client ID
pt_BR: ID de cliente do Google

en: Google Client Secret
pt_BR: Segredo do Cliente Google

en: Google Settings
pt_BR: Configurações do Google

en: Google sheets integration
pt_BR: Integração com Planilhas Google

en: Grab your GIFT
pt_BR: Pegue seu PRESENTE

en: Great for honing in on specific things to improve.
pt_BR: Ótimo para aprimorar coisas específicas para melhorar.

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Guest
pt_BR: Convidado

en: Heading for share buttons
pt_BR: Título para botões de compartilhamento

en: Height
pt_BR: Altura

en: Height on mobile
pt_BR: Altura em dispositivos móveis

en: Hidden (Pro)
pt_BR: Oculto (Pro)

en: Hide popup after one submission
pt_BR: Ocultar popup depois de um envio

en: Hide results
pt_BR: Ocultar resultados

en: Hide the bar
pt_BR: Ocultar barra

en: Hide the pagination text
pt_BR: Ocultar o texto da paginação

en: Home page URL
pt_BR: URL da página inicial

en: Hourly
pt_BR: De hora em hora

en: Hours
pt_BR: Horas

en: How do I make one question per page in Survey Maker?
pt_BR: Como faço uma pergunta por página no Survey Maker?

en: How to add unlimited number of questions?
pt_BR: Como adicionar um número ilimitado de perguntas?

en: How to create a simple survey in 3 steps with the help of the
pt_BR: Como criar uma pesquisa simples em 3 passos com a ajuda do

en: How to transfer all surveys from one site to another?
pt_BR: Como transferir todas as pesquisas de um site para outro?

en: How to use
pt_BR: Como usar

en: IP and Cookie
pt_BR: IP e Cookie

en: If none of these guides help you, ask your question by contacting our
pt_BR: Se nenhum desses guias ajudar você, faça sua pergunta entrando em contato com nossos

en: If this option is enabled then the 'Limitation by IP' option will not work!
pt_BR: Se esta opção estiver ativada então a opção "limitação por IP" não funcionará!

en: If you choose one of these templates, your questions will be deleted.
pt_BR: Se você escolher um desses modelos, suas perguntas serão excluídas.

en: If you don't have any ZAP created, go
pt_BR: Se você não tem nenhum ZAP criado, vá para

en: If you love our plugin, please do big favor and rate us on
pt_BR: Se você gostou de nosso plugin, por favor faça um grande favor e nos avalie no

en: If you make a change here, these words will not be translated!
pt_BR: Se você fizer alterações aqui, estas palavras não serão traduzidas!

en: Image Position
pt_BR: Posição da imagem

en: Image height
pt_BR: Altura da imagem

en: Image object-fit
pt_BR: Ajuste ao objeto da imagem

en: Image sizing
pt_BR: Dimensionamento da imagem

en: Image width
pt_BR: Largura da imagem

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import Questions
pt_BR: Importar perguntas

en: Import file
pt_BR: Importar arquivo

en: Import now
pt_BR: Importar agora

en: Import questions
pt_BR: Importar perguntas

en: In total %s submission
pt_BR: No total %s envios

en: Individual submission export
pt_BR: Exportação de envio individual

en: Install the GamiPress plugin to use the integration. Configure the settings from the Automatic Points Awards section from the GamiPres plugin.
pt_BR: Instale o plugin GamiPress para usar a integração. Defina as configurações na seção Prêmios Automáticos de Pontos do plugin GamiPres.

en: Instructions
pt_BR: Instruções

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Integrations settings
pt_BR: Configurações de integrações

en: Invalid Email address
pt_BR: Endereço de e-mail inválido

en: Invalid website address
pt_BR: Endereço de site inválido

en: It will show the author email of the current survey.
pt_BR: Ele mostrará o e-mail do autor da pesquisa atual.

en: It will show the author of the current survey.
pt_BR: Mostrará o autor da pesquisa atual.

en: Join
pt_BR: Participar

en: Just create contact
pt_BR: Apenas criar contato

en: Klaviyo Integration
pt_BR: Integração com Klaviyo

en: Klaviyo Settings
pt_BR: Configurações do Klaviyo

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last submission date
pt_BR: Última data de envio

en: Lazy loading for images
pt_BR: Carregamento lento para imagens

en: Learn what your website visitors want, need, and expect with the help of Survey Maker. Build surveys without limiting your needs.
pt_BR: Saiba o que os visitantes do seu site desejam, precisam e esperam com a ajuda do criador de pesquisa. Crie pesquisas sem limitar suas necessidades.

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left / Right
pt_BR: Esquerda / Direita

en: Length
pt_BR: Comprimento

en: Lifetime
pt_BR: Vitalício

en: Lifetime payment
pt_BR: Pagamento vitalício

en: Light
pt_BR: Claro

en: Likert Scale
pt_BR: Escala Likert

en: Limit attemps count
pt_BR: Limitar contagem de tentativas

en: Limit by
pt_BR: Limitar por

en: Limit by country
pt_BR: Limitar por país

en: Limitation Users
pt_BR: Limitação de usuários

en: Limitation of Users
pt_BR: Limitação de usuários

en: Linear Scale (Pro)
pt_BR: Escala linear (Pro)

en: LinkedIn button
pt_BR: Botão do LinkedIn

en: List
pt_BR: Lista

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Log In
pt_BR: Acessar

en: Log In button
pt_BR: Botão "acessar"

en: Logic jump
pt_BR: Salto lógico

en: Logo URL
pt_BR: URL do logo

en: Logo position
pt_BR: Posição do logo

en: Logo title
pt_BR: Título do logo

en: Looking for an %samazing and flexible plugin%s? You are in a right place! We have done our best to make the time of our customers more manageable. You can import and export your already created surveys from one website to another via JSON format. %sGreat plugin, right?%s
pt_BR: Procurando por um plugin %sincrível e flexível%s? Você está no lugar certo! Fizemos o nosso melhor para tornar o tempo dos nossos clientes mais gerenciável. Você pode importar e exportar suas pesquisas já criadas de um site para outro via formato JSON. %sÓtimo plugin, certo?%s

en: Lowercase
pt_BR: Todas minúsculas

en: Mad Mimi Settings
pt_BR: Configurações do Mad Mimi

en: MadMimi integration
pt_BR: Integração com MadMimi

en: MailChimp API Key
pt_BR: Chave de API do MailChimp

en: MailChimp Settings
pt_BR: Configurações do MailChimp

en: MailChimp Username
pt_BR: Nome de usuário do MailChimp

en: MailChimp list
pt_BR: Lista do MailChimp

en: MailPoet Integration
pt_BR: Integração com MailPoet

en: MailPoet Settings
pt_BR: Configurações do MailPoet

en: MailPoet list
pt_BR: Lista do MailPoet

en: Mailchimp integration
pt_BR: Integração com o Mailchimp

en: Make questions required
pt_BR: Tornar perguntas obrigatórias

en: Make questions required
pt_BR: Tornar as perguntas obrigatórias

en: Mark as approved
pt_BR: Marcar como aprovado

en: Mark as read
pt_BR: Marcar como lido

en: Mark as unread
pt_BR: Marcar como não lido

en: Matrix Scale (Pro)
pt_BR: Escala matricial (Pro)

en: Matrix Scale Checkbox (Pro)
pt_BR: Caixa de seleção de estala matricial (Pro)

en: Matrix scale results
pt_BR: Resultados da escala matricial

en: Max count of takers
pt_BR: Contagem máxima de participantes

en: Max votes count should be
pt_BR: A contagem máxima de votos deve ser

en: Maximum number of attempts per user
pt_BR: Número máximo de tentativas por usuário

en: Maximum selection number
pt_BR: Número de seleção máxima

en: Maximum value
pt_BR: Valor máximo

en: Maybe something went wrong.
pt_BR: Talvez algo deu errado.

en: Maybe the data has been deleted.
pt_BR: Talvez os dados tenham sido excluídos.

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Menu notifications
pt_BR: Notificações do menu

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Message Variables
pt_BR: Variáveis de mensagem

en: Message variables
pt_BR: Variáveis de mensagem

en: Message variables for these features are available only in the Pro version.
pt_BR: Variáveis de mensagens para esses recursos estão disponíveis apenas na versão Pro.

en: Min votes count should be
pt_BR: A contagem mínima de votos deve ser

en: Minimal
pt_BR: Mínimo

en: Minimum selection number
pt_BR: Número de seleção mínima

en: Minimum value
pt_BR: Valor mínimo

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Modern
pt_BR: Moderno

en: Most popular survey
pt_BR: Pesquisa mais popular

en: Move to section
pt_BR: Mover para a seção

en: Move to trash
pt_BR: Mover para a lixeira

en: Multilingual Surveys
pt_BR: Pesquisas multi-idiomas

en: Must be a valid email address
pt_BR: Deve ser um endereço de e-mail válido

en: MyCred Integration
pt_BR: Integração com MyCred

en: Name
pt_BR: Nome

en: Need Authorization
pt_BR: Autorização necessária

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next Survey
pt_BR: Próxima pesquisa

en: Next button
pt_BR: Botão "próximo"

en: No data
pt_BR: Sem dados

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Note: The survey has reached the limit of %t inputs out of a maximum of %f. To save changes, please contact your hosting provider to increase the max_input_vars limit.
pt_BR: Observação: A pesquisa atingiu o limite de %t entradas de um máximo de %f. Para salvar as alterações, entre em contato com seu provedor de hospedagem para aumentar o limite max_input_vars.

en: Number
pt_BR: Número

en: On Click
pt_BR: Ao clicar

en: On Exit (Pro)
pt_BR: Ao sair (Pro)

en: On Exit - the popup will show up as soon as the user wants to leave the page.
pt_BR: Ao sair - o popup aparecerá assim que o usuário quiser sair da página.

en: On click - popup will be shown when the user clicks on the assigned CSS element(s). Select CSS element with the help of CSS selector(s) option.
pt_BR: Ao clicar - o popup será mostrado quando o usuário clicar nos elementos CSS atribuídos. Selecione o elemento CSS com a ajuda da opção de seletores CSS.

en: On load
pt_BR: Ao carregar

en: On page load - popup will be shown as soon as the page is loaded.
pt_BR: No carregamento da página - o popup será mostrado assim que a página for carregada.

en: Onetime payment
pt_BR: Pagamento único

en: Only for logged-in users
pt_BR: Apenar para usuários conectados

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open in a new tab
pt_BR: Abrir em uma nova aba

en: Option
pt_BR: Opção

en: Other
pt_BR: Outro

en: Our YouTube community  guides you to step by step tutorials about our products and not only...
pt_BR: Nossa comunidade do YouTube orienta você em tutoriais passo a passo sobre nossos produtos e muito mais...

en: Our products
pt_BR: Nossos produtos

en: PDF export
pt_BR: Exportação em PDF

en: PRO Features
pt_BR: Recursos PRO

en: Pagination items positioning
pt_BR: Posicionamento de itens de paginação

en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

en: Passed Users Count
pt_BR: Contagem de usuários que passaram

en: Passed users count
pt_BR: Contagem de usuários que passaram

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password for passing survey
pt_BR: Senha para passar na pesquisa

en: Password is wrong!
pt_BR: Senha incorreta!

en: Password protected survey
pt_BR: Pesquisa protegida por senha

en: PayPal Client ID
pt_BR: ID de cliente PayPal

en: PayPal Settings
pt_BR: Configurações do PayPal

en: PayPal integration
pt_BR: Integração com PayPal

en: Payment details
pt_BR: Detalhes de pagamento

en: Payment terms
pt_BR: Termos de pagamento

en: Percent
pt_BR: Porcentagem

en: Permissions by user role
pt_BR: Permissões por função do usuário

en: Please check your connection and try again
pt_BR: Verifique sua conexão e tente novamente

en: Please feel free to use our other awesome plugins!
pt_BR: Sinta-se livre para usar nossos outros ótimos plugins!

en: Popup Survey
pt_BR: Pesquisa de popup

en: Popup Surveys
pt_BR: Pesquisas de popup

en: Popup background color
pt_BR: Cor de fundo do popup

en: Popup created.
pt_BR: Popup criado.

en: Popup deleted.
pt_BR: Popup excluído.

en: Popup duplicated.
pt_BR: Popup duplicado.

en: Popup everything you want! Create informative and promotional popups all in one plugin.
pt_BR: Coloque em popups tudo o que você quiser! Crie popups informativos e promocionais em um único plugin.

en: Popup height
pt_BR: Altura do popup

en: Popup margin
pt_BR: Margem do popup

en: Popup moved to trash.
pt_BR: Popup movido para a lixeira.

en: Popup position
pt_BR: Posição do popup

en: Popup restored.
pt_BR: Os popups foram restaurados.

en: Popup saved.
pt_BR: Popup salvo.

en: Popup trigger
pt_BR: Gatilho do popup

en: Popup width
pt_BR: Largura do popup

en: Popups are deleted.
pt_BR: Os popups foram excluídos.

en: Popups are duplicated.
pt_BR: Os popups foram duplicados.

en: Popups are moved to trash.
pt_BR: Os popups foram movidos para a lixeira.

en: Popups are restored.
pt_BR: Os popups foram restaurados.

en: Post Author Email
pt_BR: E-mail do autor do post

en: Post Author Nickname
pt_BR: Apelido do autor do post

en: Post Title
pt_BR: Título do post

en: Post id
pt_BR: ID do post

en: Premium support
pt_BR: Suporte premium

en: Prev
pt_BR: Anterior

en: Prev Survey
pt_BR: Pesquisa anterior

en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

en: Previous button
pt_BR: Botão "anterior"

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Prints the webpage link where the current survey is posted.
pt_BR: Imprime o link da página da web onde a pesquisa atual foi publicada.

en: Product Research Survey Template
pt_BR: Modelo de pesquisa de produto

en: Progress bar text
pt_BR: Texto da barra de progresso

en: Progress bar text color
pt_BR: Cor do texto da barra de progresso

en: Promote your Facebook page and get more likes. Powerful functions will make your Facebook profile visible for those who visit your website. Give them a chance to scroll through your Facebook feed and know more about you.
pt_BR: Promova sua página no Facebook e obtenha mais curtidas. Funções poderosas tornarão seu perfil do Facebook visível para quem visita seu site. Dê a eles a chance de navegar pelo feed do Facebook e saber mais sobre você.

en: Protect web content from being plagiarized. Prevent plagiarism from your website with this easy to use plugin.
pt_BR: Proteja o conteúdo da web contra plágio. Evite o plágio em seu site com este plugin fácil de usar.

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Put this shortcode on a page to show the total count of survey categories.
pt_BR: Insira este shortcode em uma página para mostrar a contagem total de categorias de pesquisas.

en: Question
pt_BR: Pergunta

en: Question Categories
pt_BR: Categorias de perguntas

en: Question ID
pt_BR: ID da pergunta

en: Question alignment
pt_BR: Alinhamento da pergunta

en: Question caption font size
pt_BR: Tamanho da fonte da legenda da pergunta

en: Question caption text alignment
pt_BR: Alinhamento do texto da legenda da pergunta

en: Question caption text color
pt_BR: Cor do texto da legenda da pergunta

en: Question caption text transform
pt_BR: Transformação do texto da legenda da pergunta

en: Question font size
pt_BR: Tamanho da fonte da pergunta

en: Question padding
pt_BR: Preenchimento da pergunta

en: Question styles
pt_BR: Estilos da pergunta

en: Questions
pt_BR: Perguntas

en: Questions Count
pt_BR: Contagem de perguntas

en: Questions library
pt_BR: Biblioteca de perguntas

en: Questions numbering
pt_BR: Numeração de perguntas

en: Quiz attribute .
pt_BR: Atributo do questionário.

en: Quiz attribute deleted.
pt_BR: Atributo do questionário excluído.

en: Quiz created.
pt_BR: Questionário criado.

en: Quiz deleted.
pt_BR: Questionário excluído.

en: Quiz saved.
pt_BR: Questionário salvo.

en: Quizzes
pt_BR: Questionários

en: Radio
pt_BR: Opção

en: Ranking (Pro)
pt_BR: Classificação (Pro)

en: Ranking Question Type
pt_BR: Tipo de pergunta de classificação

en: Rate us
pt_BR: Nos avalie

en: Read
pt_BR: Lido

en: Read the Detailed Guide
pt_BR: Leia o guia detalhado

en: Recent surveys
pt_BR: Pesquisas recentes

en: Redirect URL
pt_BR: URL de redirecionamento

en: Redirect after submission
pt_BR: Redirecionar após o envio

en: Redirect delay
pt_BR: Atraso no redirecionamento

en: Redirect delay (sec)
pt_BR: Atraso no redirecionamento (seg)

en: Redirect to the new tab
pt_BR: Redirecionar para nova aba

en: Redirecting after
pt_BR: Redirecionando depois

en: Refresh questions data
pt_BR: Atualizar dados de perguntas

en: Remove Image
pt_BR: Remover imagem

en: Reply To Name
pt_BR: Nome do "Responder para"

en: Reply to email
pt_BR: E-mail do "Responder para"

en: Reply to name
pt_BR: Nome do "Responder para"

en: Reports for
pt_BR: Relatórios para

en: Reports in dashboard
pt_BR: Relatórios no painel de controle

en: Represent images in an attractive way. Attract people with your own single and multiple free galleries from your photo library.
pt_BR: Represente imagens de maneira atraente. Atraia pessoas com suas próprias galerias gratuitas e múltiplas de sua biblioteca de fotos.

en: Request Date
pt_BR: Data da solicitação

en: Request Form
pt_BR: Formulário de solicitação

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Required questions message
pt_BR: Mensagem de perguntas obrigatórias

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset styles
pt_BR: Redefinir estilos

en: Responses cannot be edited
pt_BR: Respostas não podem ser editadas

en: Responsive design
pt_BR: Design responsivo

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Restart survey button
pt_BR: Botão "reiniciar pesquisa"

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Results Settings
pt_BR: Configurações de resultados

en: Results with charts
pt_BR: Resultados com gráficos

en: Reverse
pt_BR: Inverter

en: Right
pt_BR: Direita

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save and close
pt_BR: Salvar e fechar

en: Save and new
pt_BR: Salvar e novo

en: Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Scale-down
pt_BR: Reduzir a escala

en: Schedule survey
pt_BR: Agendar pesquisa

en: Schedule the Survey
pt_BR: Agendar a pesquisa

en: Scroll offset(px)
pt_BR: Deslocamento da rolagem (px)

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Seconds
pt_BR: Segundos

en: Section
pt_BR: Seção

en: Sections
pt_BR: Seções

en: Sections Count
pt_BR: Contagem de seções

en: See All Plugins
pt_BR: Ver todos os plugins

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select Author
pt_BR: Selecionar autor

en: Select Category
pt_BR: Selecionar categoria

en: Select Channel
pt_BR: Selecionar canal

en: Select Color
pt_BR: Selecionar cor

en: Select List
pt_BR: Selecionar lista

en: Select Survey
pt_BR: Selecionar pesquisa

en: Select Surveys
pt_BR: Selecionar pesquisas

en: Select User
pt_BR: Selecionar usuário

en: Select an answer
pt_BR: Selecione uma resposta

en: Select default color
pt_BR: Selecionar cor padrão

en: Select list
pt_BR: Selecionar lista

en: Select page
pt_BR: Selecionar página

en: Select post
pt_BR: Selecionar post

en: Select post type
pt_BR: Selecionar tipo de post

en: Select question default type
pt_BR: Selecione o tipo padrão de pergunta

en: Select survey
pt_BR: Selecionar pesquisa

en: Select survey loader
pt_BR: Selecionar o carregador da pesquisa

en: Select user role
pt_BR: Selecionar função do usuário

en: Select user roles
pt_BR: Selecionar funções do usuário

en: Selected
pt_BR: Selecionado

en: Selected submissions are deleted successfully.
pt_BR: Os envios selecionados foram excluídos com sucesso.

en: Selected submissions have been marked as read.
pt_BR: Os envios selecionados foram marcados como lidos.

en: Selected submissions have been marked as unread.
pt_BR: Os envios selecionados foram marcados como não lidos.

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send automatic email reporting per session
pt_BR: Envie relatórios automáticos por e-mail por sessão

en: Send automatic email reporting to admin(s)
pt_BR: Envie relatórios automáticos por e-mail para administradores

en: Send email for testing
pt_BR: Enviar e-mail de teste

en: Send email to admin
pt_BR: Enviar e-mail para o administrador

en: Send email to user
pt_BR: Enviar e-mail para o usuário

en: Send mail to admin
pt_BR: Enviar e-mail para o administrador

en: Send mail to user
pt_BR: Enviar e-mail para o usuário

en: Send now
pt_BR: Enviar agora

en: Send summary
pt_BR: Enviar resumo

en: Send test data
pt_BR: Enviar dados de teste

en: SendGrid API Key
pt_BR: Chave da API do SendGrid

en: SendGrid integration
pt_BR: Integração com SendGrid

en: Session period
pt_BR: Período da sessão

en: Set the height of the textarea by entering a numeric value. It applies to Paragraph question type textarea.
pt_BR: Defina a altura da área de texto inserindo um valor numérico. Aplica-se à área de texto do tipo de pergunta "parágrafo".

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Setup your first point type and go to the Hook page. Choose Survey Maker from the Available Hooks list.
pt_BR: Configure seu primeiro tipo de ponto e vá para a página "hook". Escolha Survey Maker na lista hooks disponíveis.

en: Share Dialog
pt_BR: Janela de compartilhamento

en: Short Text
pt_BR: Texto curto

en: Show Login form
pt_BR: Mostrar formulário de acesso

en: Show User Display name
pt_BR: Mostrar nome de exibição do usuário

en: Show User Email
pt_BR: Mostrar e-mail do usuário

en: Show User First Name
pt_BR: Mostrar primeiro nome do usuário

en: Show User Last Name
pt_BR: Mostrar sobrenome do usuário

en: Show User Nickname
pt_BR: Mostrar apelido do usuário

en: Show User WordPress Roles
pt_BR: Mostrar funções do usuário no WordPress

en: Show character counter
pt_BR: Mostrar contador de caracteres

en: Show error message
pt_BR: Mostrar mensagem de erro

en: Show on
pt_BR: Mostrar em

en: Show only in the first section
pt_BR: Mostrar apenas na primeira seção

en: Show question title as HTML
pt_BR: Mostrar o título da pergunta como HTML

en: Show questions count
pt_BR: Mostrar contagem de perguntas

en: Show results by
pt_BR: Mostrar resultados por

en: Show section header info
pt_BR: Mostrar informações do cabeçalho da seção

en: Show survey categories count
pt_BR: Mostrar a contagem das categorias de pesquisas

en: Show survey creation date
pt_BR: Mostrar data de criação da pesquisa

en: Show survey questions count
pt_BR: Mostrar contagem de perguntas da pesquisa

en: Show survey sections count
pt_BR: Mostrar contagem de seções da pesquisa

en: Show survey title
pt_BR: Mostrar título da pesquisa

en: Show the Social buttons
pt_BR: Mostrar botões sociais

en: Show to guests too
pt_BR: Mostrar para convidados também

en: Show word/character counter
pt_BR: Mostrar contador de palavras/caracteres

en: Shows the admin's email that was filled in their WordPress profile.
pt_BR: Mostra o e-mail do administrador que foi preenchido no perfil do WordPress.

en: Shows the logged-in user's First Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o primeiro nome do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's display name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o nome de exibição do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's email. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o e-mail do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's last name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o sobrenome do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the logged-in user's nickname. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
pt_BR: Mostra o apelido do usuário conectado. Se o usuário não estiver conectado, o shortcode ficará vazio.

en: Shows the submission count of a particular survey.
pt_BR: Mostra a contagem de envios de uma pesquisa específica.

en: Shows user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
pt_BR: Mostra as funções do usuário quando conectado. Caso o usuário não esteja conectado, o campo ficará vazio.

en: Sign in to continue
pt_BR: Entre para continuar

en: Slack Authorization
pt_BR: Autorização do Slack

en: Slack Settings
pt_BR: Configurações do Slack

en: Slack conversation
pt_BR: Conversa do Slack

en: Slack integration
pt_BR: Integração com Slack

en: Slider List (Pro)
pt_BR: Lista deslizante (Pro)

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Something goes wrong please reload page
pt_BR: Algo deu errado. Recarregue a página

en: Sorry
pt_BR: Desculpe

en: Sorry minimum count of questions should be 1
pt_BR: A contagem mínima de perguntas deve ser 1

en: Space around
pt_BR: Espaço ao redor

en: Space between
pt_BR: Espaço entre

en: Specify the alignment of the answers
pt_BR: Especifique o alinhamento das respostas

en: Specify the amount of the payment.
pt_BR: Especifique o valor do pagamento.

en: Specify the position of the Logo image.
pt_BR: Especifique a posição da imagem do logotipo.

en: Specify the surveys which must be exported. If you want to export all surveys just leave blank.
pt_BR: Especifique as pesquisas que devem ser exportadas. Se você deseja exportar todas as pesquisas, deixe em branco.

en: Specify the time for one session and the provided email(s) will receive an automatic email notification once during the period.
pt_BR: Especifique o tempo de uma sessão e os e-mails fornecidos receberão uma notificação automática por e-mail uma vez durante o período.

en: Star List (Pro)
pt_BR: Lista de estrelas (Pro)

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Start Date from
pt_BR: Data de início a partir de

en: Start Date to
pt_BR: Data de início até

en: Start button
pt_BR: Botão "iniciar"

en: Start date:
pt_BR: Data inicial:

en: Start page
pt_BR: Página de início

en: Start page description
pt_BR: Descrição da página de início

en: Start page settings
pt_BR: Configurações da página de início

en: Start page styles
pt_BR: Estilos da página de início

en: Start page title
pt_BR: Título da página de início

en: Stripe Publishable Key
pt_BR: Chave publicável do Stripe

en: Stripe Secret Key
pt_BR: Chave secreta do Stripe

en: Stripe Settings
pt_BR: Configurações do Stripe

en: Stripe integration
pt_BR: Integração com Stripe

en: Styles
pt_BR: Estilos

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Submission Date
pt_BR: Data de envio

en: Submission count
pt_BR: Contagem de envios

en: Submission count per day
pt_BR: Contagem de envios por dia

en: Submission deleted.
pt_BR: Envio excluído.

en: Submission id
pt_BR: ID do envio

en: Submissions
pt_BR: Envios

en: Submissions list table
pt_BR: Tabela de lista de envios

en: Submissions settings
pt_BR: Configurações de envios

en: Submissions summary export
pt_BR: Exportação de resumo de envios

en: Subscribe
pt_BR: Assinar

en: Successfully sent
pt_BR: Enviado com sucesso

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Summary emails
pt_BR: E-mails de resumo

en: Support for
pt_BR: Suporte para

en: Survey
pt_BR: Pesquisa

en: Survey Activity Per Day Settings
pt_BR: Configurações de atividade de pesquisa por dia

en: Survey Author
pt_BR: Autor da pesquisa

en: Survey Author Email
pt_BR: E-mail do autor da pesquisa

en: Survey Categories
pt_BR: Categorias de pesquisas

en: Survey Category
pt_BR: Categoria de pesquisas

en: Survey ID
pt_BR: ID da pesquisa

en: Survey Links by Category
pt_BR: Links de pesquisa por categoria

en: Survey Maker Information
pt_BR: Informação do Survey Maker

en: Survey Maker plugin User Manual.
pt_BR: Manual do usuário do plugin Survey Maker.

en: Survey Maker plugin demo
pt_BR: Demonstração do plugin Survey Maker

en: Survey Maker plugin pro version
pt_BR: Versão pro do plugin Survey Maker

en: Survey Page Link
pt_BR: Link da página da pesquisa

en: Survey Templates
pt_BR: Modelos de pesquisas

en: Survey Title
pt_BR: Título da pesquisa

en: Survey categories
pt_BR: Categorias de pesquisas

en: Survey categories list table
pt_BR: Tabela de lista de categorias de pesquisas

en: Survey category created.
pt_BR: Categoria de pesquisas criada.

en: Survey category deleted.
pt_BR: Categoria de pesquisas excluída.

en: Survey category duplicated.
pt_BR: Categoria de pesquisas duplicada.

en: Survey category saved.
pt_BR: Categoria de pesquisas salva.

en: Survey color
pt_BR: Cor da pesquisa

en: Survey cover photo
pt_BR: Foto de capa da pesquisa

en: Survey created.
pt_BR: Pesquisa criada.

en: Survey deleted.
pt_BR: Pesquisa excluída.

en: Survey duplicated.
pt_BR: Pesquisa duplicada.

en: Survey link
pt_BR: Link da pesquisa

en: Survey list table
pt_BR: Tabela de lista de pesquisas

en: Survey logo
pt_BR: Logo da pesquisa

en: Survey main URL
pt_BR: URL principal da pesquisa

en: Survey max-width for mobile
pt_BR: Largura máxima da pesquisa para dispositivos móveis

en: Survey mobile width
pt_BR: Largura da pesquisa em dispositivos móveis

en: Survey moved to trash.
pt_BR: Pesquisa movida para a lixeira.

en: Survey multilanguage
pt_BR: Pesquisa multi-idioma

en: Survey passed users by user role
pt_BR: Usuários que passaram na pesquisa por função de usuário

en: Survey restored.
pt_BR: Pesquisa restaurada.

en: Survey results settings
pt_BR: Configurações dos resultados da pesquisa

en: Survey saved.
pt_BR: Pesquisa salva.

en: Survey section description alignment
pt_BR: Alinhamento da descrição da seção da pesquisa

en: Survey section description font size
pt_BR: Tamanho da fonte da descrição da seção da pesquisa

en: Survey section title alignment
pt_BR: Alinhamento do título da seção da pesquisa

en: Survey section title font size
pt_BR: Tamanho da fonte do título da seção da pesquisa

en: Survey status
pt_BR: Status da pesquisa

en: Survey styles
pt_BR: Estilos de pesquisa

en: Survey templates
pt_BR: Modelos de pesquisa

en: Survey title
pt_BR: Título da pesquisa

en: Survey title alignment
pt_BR: Alinhamento do título da pesquisa

en: Survey title box shadow
pt_BR: Sombra projetada do título da pesquisa

en: Survey title font size
pt_BR: Tamanho da fonte do título da pesquisa

en: Survey width
pt_BR: Largura da pesquisa

en: Surveys
pt_BR: Pesquisas

en: Surveys are deleted.
pt_BR: As pesquisas foram excluídas.

en: Surveys are duplicated.
pt_BR: As pesquisas foram duplicadas.

en: Surveys are moved to trash.
pt_BR: As pesquisas foram movidas para a lixeira.

en: Surveys are restored.
pt_BR: As pesquisas foram restauradas.

en: Surveys default question type
pt_BR: Tipo de pergunta padrão das pesquisas

en: Table columns
pt_BR: Colunas da tabela

en: Terms and Conditions
pt_BR: Termos e condições

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text To Speech
pt_BR: Texto para fala

en: Text color
pt_BR: Cor do texto

en: Textarea height (public)
pt_BR: Altura da área de texto (público)

en: Thank you for completing this survey.
pt_BR: Obrigado por completar esta pesquisa.

en: Thank you for your feedback. The information you provided will help us to improve our customer experience.
pt_BR: Obrigado pelo seu feedback. As informações que você forneceu nos ajudarão a melhorar a experiência do cliente.

en: Thank you message
pt_BR: Mensagem de agradecimento

en: The E-mail that was filled in their WordPress site during registration.
pt_BR: O e-mail que foi preenchido no site WordPress durante o cadastro.

en: The E-mail the user entered into the survey form. It will work only if the email field exists in the form.
pt_BR: O e-mail que o usuário digitou no formulário de pesquisa. Funcionará apenas se o campo "e-mail" existir no formulário.

en: The Email of the author of the post.
pt_BR: O e-mail do autor do post.

en: The ID of the current post.
pt_BR: O ID do post atual.

en: The ID of the current user.
pt_BR: O ID do usuário atual.

en: The ID of the survey.
pt_BR: O ID da pesquisa.

en: The Nickname of the author of the post.
pt_BR: O apelido do autor do post.

en: The Post title of the current post.
pt_BR: O título do post atual.

en: The URL of the home page.
pt_BR: O URL da página inicial.

en: The creation date of the survey.
pt_BR: A data de criação da pesquisa.

en: The date of the submission survey.
pt_BR: A data da pesquisa do envio.

en: The name the user entered into the survey form. It will work only if the name field exists in the form.
pt_BR: O nome que o usuário digitou no formulário de pesquisa. Funcionará apenas se o campo "nome" existir no formulário.

en: The number of the passed users count of the given survey.
pt_BR: O número de usuários aprovados na pesquisa fornecida.

en: The number of the questions of the given survey.
pt_BR: O número de perguntas da pesquisa fornecida.

en: The number of the sections of the given survey.
pt_BR: O número de seções da pesquisa fornecida.

en: The survey will be available soon!
pt_BR: A pesquisa estará disponível em breve!

en: The team may respond to your questions within 24 hours.
pt_BR: O time deve responder suas perguntas em até 24 horas.

en: The time of the submission survey.
pt_BR: O horário da pesquisa do envio.

en: The title of the survey.
pt_BR: O título da pesquisa.

en: The user's display name that was filled in their WordPress site during registration.
pt_BR: O nome de exibição do usuário que foi preenchido no site WordPress durante o cadastro.

en: The user's first name that was filled in their WordPress site during registration.
pt_BR: O primeiro nome do usuário que foi preenchido no site WordPress durante o cadastro.

en: The user's ip address.
pt_BR: O endereço de IP do usuário.

en: The user's last name that was filled in their WordPress site during registration.
pt_BR: O sobrenome do usuário que foi preenchido no site WordPress durante o cadastro.

en: The user's nick name that was filled in their WordPress site during registration.
pt_BR: O apelido do usuário que foi preenchido no site WordPress durante o cadastro.

en: The user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
pt_BR: As funções do usuário quando conectado. Caso o usuário não esteja conectado, o campo ficará vazio.

en: Theme
pt_BR: Tema

en: There are no questions atteched yet.
pt_BR: Ainda não há perguntas anexadas.

en: There are no results yet.
pt_BR: Ainda não há resultados.

en: There are no surveys yet
pt_BR: Ainda não há nenhuma pesquisa

en: There are no surveys yet.
pt_BR: Ainda não há nenhuma pesquisa.

en: This field doesn't accept an empty value or a value less than 1.
pt_BR: Este campo não aceita um valor vazio ou um valor menor que 1.

en: This is a required question
pt_BR: Esta é uma pergunta obrigatória

en: This survey has expired!
pt_BR: Esta pesquisa expirou!

en: Though the plugin is %seasy to set up and use%s and has a %ssimple interface%s, please feel free to reach out to us anytime when you have any concerns.
pt_BR: Embora o plugin seja %sfácil de configurar e usar%s e tenha uma %sinterface simples%s, sinta-se à vontade para entrar em contato conosco a qualquer momento se tiver alguma dúvida.

en: Tick this option to delay the loading of images of questions and answers to improve the performance of your plugin.
pt_BR: Marque esta opção para atrasar o carregamento das imagens de perguntas e respostas para melhorar o desempenho do seu plugin.

en: Title
pt_BR: Título

en: Title Alignment
pt_BR: Alinhamento do título

en: To achieve that, you need to divide your survey into separate sections and write one question per section. If you want to drive more traffic and use it as a %s lead generator %s , then the plugin is %s perfect for your needs. %s It %s doesn't require any coding to build your surveys, %s yet it is %s easy to customize %s .
pt_BR: Para conseguir isso, você precisa dividir sua pesquisa em seções separadas e escrever uma pergunta por seção. Se você deseja direcionar mais tráfego e usá-lo como %s gerador de leads %s , então o plugin é %s perfeito para suas necessidades. %s %s Não requer nenhuma programação para criar suas pesquisas, %s mas é %s fácil de personalizar %s .

en: To additional emails
pt_BR: Para e-mails adicionais

en: To admin
pt_BR: Para admin

en: To change your GMT
pt_BR: Para alterar seu GMT

en: To choose a list, please go to the <strong>Integration</strong> tab of the given survey.
pt_BR: Para escolher uma lista, acesse a aba <strong>integração</strong> da pesquisa em questão.

en: To do that, please go to the %sSubmissions%s page of the plugin. There you will find plenty of analysis tools. Want to %sanalyze data from a survey%s? The plugin is %sjust what you needed%s. Collect user feedback and interpret them via reports, charts, and statistics.
pt_BR: Para fazer isso, vá para a página %s"envios"%s do plugin. Lá você encontrará muitas ferramentas de análise. Quer %sanalisar dados de uma pesquisa%s? O plugin é %sexatamente o que você precisava%s. Colete feedback do usuário e interprete-o por meio de relatórios, gráficos e estatísticas.

en: To fill out this form, you must be signed in. Your identity will remain anonymous.
pt_BR: Para preencher este formulário, você deve estar conectado. Sua identidade permanecerá anônima.

en: To insert the Survey into a page, post or text widget, copy shortcode
pt_BR: Para inserir a categoria da pesquisa em uma página, um post ou widget de texto, copie o shortcode

en: To see all Message Variables
pt_BR: Para ver todas as variáveis de mensagem

en: To users
pt_BR: Para usuários

en: Top / Bottom
pt_BR: Superior / Inferior

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Twicedaily
pt_BR: Duas vezes por dia

en: URL parametr
pt_BR: Parâmetro de URL

en: Unique Code
pt_BR: Código único

en: Unlimited Questions
pt_BR: Perguntas ilimitadas

en: Unlimited Surveys
pt_BR: Pesquisas ilimitadas

en: Unlimited sites
pt_BR: Sites ilimitados

en: Unread
pt_BR: Não lido

en: Unread results
pt_BR: Resultados não lidos

en: Unset
pt_BR: Não definido

en: Untitled section
pt_BR: Seção sem título

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Upgrade for
pt_BR: Atualizar para

en: Upload (Pro)
pt_BR: Envio (Pro)

en: Uppercase
pt_BR: Todas maiúsculas

en: Use to identify the uniqueness of each attempt.
pt_BR: Use para identificar a singularidade de cada tentativa.

en: User Activity Per Day Settings
pt_BR: Configurações de atividade do usuário por dia

en: User Email
pt_BR: E-mail do usuário

en: User ID
pt_BR: ID do usuário

en: User IP
pt_BR: IP do usuário

en: User Information
pt_BR: Informações do usuário

en: User Name
pt_BR: Nome do usuário

en: User email
pt_BR: E-mail do usuário

en: User explanation
pt_BR: Explicação do usuário

en: User history settings
pt_BR: Configurações de histórico do usuário

en: User history shortcode
pt_BR: Shortcode do histórico do usuário

en: User history submissions table columns
pt_BR: Colunas da tabela de envios do histórico do usuário

en: User name
pt_BR: Nome de usuário

en: User role(s)
pt_BR: Função(ões) do usuário

en: User(s)
pt_BR: Usuário(s)

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Users Count
pt_BR: Contagem de usuários

en: Users Display Name
pt_BR: Nome de exibição dos usuários

en: Users First Name
pt_BR: Nomes dos usuários

en: Users IP Address
pt_BR: Endereço de IP dos usuários

en: Users IP addresses
pt_BR: Endereços IP de usuários

en: Users Last Name
pt_BR: Sobrenomes dos usuários

en: Users Nick Name
pt_BR: Apelidos dos usuários

en: Users WordPress Roles
pt_BR: Funções do WordPress do usuário

en: Users Wordpress Roles
pt_BR: Funções do WordPress dos usuários

en: VKontakte button
pt_BR: Botão do VKontakte

en: Video tutorial
pt_BR: Tutorial em vídeo

en: View
pt_BR: Visualizar

en: View Documentation
pt_BR: Ver documentação

en: View demo
pt_BR: Ver demonstração

en: View details
pt_BR: Ver detalhes

en: View submissions
pt_BR: Ver envios

en: WP Editor height
pt_BR: Altura do editor do WP

en: WP User
pt_BR: Usuário WP

en: Watch Video
pt_BR: Assistir vídeo

en: We are unable to store your data
pt_BR: Não foi possível armazenar seus dados

en: We happily support our community. Our Support Care specialists are always ready to help you to use the product more efficiently.
pt_BR: Felizmente apoiamos nossa comunidade. Nossos especialistas em atendimento estão sempre prontos para ajudá-lo a usar o produto com mais eficiência.

en: We value your feedback and appreciate you taking the time to complete the survey.
pt_BR: Valorizamos seu feedback e agradecemos por dedicar seu tempo para responder à pesquisa.

en: We will send you a test data, and you can catch it in your ZAP for configure it.
pt_BR: Enviaremos dados de teste e você poderá capturá-los em seu ZAP para configurá-los.

en: We will send you all data from survey information form with the “AysSurvey” key by POST method.
pt_BR: Enviaremos a você todos os dados do formulário de informações da pesquisa com a chave "AysSurvey" pelo método POST.

en: Website field is empty
pt_BR: O campo de site está vazio

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Where can I find the summary report of my submissions?
pt_BR: Onde posso encontrar o relatório resumido dos meus envios?

en: Who will have permission to Survey menu
pt_BR: Quem terá permissão para acessar o menu "pesquisa"

en: Width (px)
pt_BR: Largura (px)

en: Will I lose the data after upgrading to the Pro version?
pt_BR: Perderei os dados após atualizar para a versão Pro?

en: With description
pt_BR: Com descrição

en: With the Free version, you get a lifetime usage for the plugin, however, you will get new updates and support for only 1 month.
pt_BR: Com a versão gratuita, você obtém uso vitalício do plugin, no entanto, receberá novas atualizações e suporte por apenas 1 mês.

en: With/without description
pt_BR: Com/sem descrição

en: Without description
pt_BR: Sem descrição

en: WooCommerce Integration
pt_BR: Integração com o WooCommerce

en: Word
pt_BR: Palavra

en: Write down a thank you message to be displayed after survey submission. %sAdd Media%s to the message if you wish.
pt_BR: Escreva uma mensagem de agradecimento a ser exibida após o envio da pesquisa. %sAdicione mídia%s à mensagem se desejar.

en: Write the URL link where your survey is located (in Front-end).To open your survey right from the surveys page, please fill in this field and navigate to the general tab to see the 'View' button
pt_BR: Escreva o link da URL onde sua pesquisa está localizada (na interface). Para abrir sua pesquisa diretamente na página de pesquisas, preencha este campo e navegue até a aba geral para ver o botão "Visualizar"

en: Wrong shortcode initialized
pt_BR: Shortcode incorreto inicializado

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes or No
pt_BR: Sim ou não

en: You already passed this survey.
pt_BR: Você já passou nesta pesquisa.

en: You can choose default question type which will be selected in the Add new survey page.
pt_BR: Você pode escolher o tipo de pergunta padrão que será selecionado na página "adicionar nova pesquisa".

en: You can copy these variables and paste them in the following options from the survey settings
pt_BR: Você pode copiar essas variáveis e colá-las nas seguintes opções das configurações da pesquisa

en: You can get your API key and Client ID from your Account Settings page.
pt_BR: Você pode obter sua chave de API e ID de cliente na página de configurações da conta.

en: You can get your API key from
pt_BR: Você pode obter sua chave API de

en: You can get your API key from your
pt_BR: Você pode obter sua chave API de sua

en: You can get your API key from your Account.
pt_BR: Você pode obter sua chave API de sua conta.

en: You can get your App Client ID and Client Secret from your App's Basic Information page.
pt_BR: Você pode obter o ID do cliente do aplicativo e o segredo do cliente na página "informações básicas" de seu aplicativo.

en: You can get your Client ID from %s
pt_BR: Você pode obter seu ID de cliente de %s

en: You can get your Publishable and Secret keys on API Keys page on your Stripe dashboard.
pt_BR: Você pode obter suas chaves publicáveis e secretas na página Chaves de API no painel do Stripe.

en: You can insert your custom placeholder for input. Note your custom text will not be translated
pt_BR: Você pode inserir seu conteúdo de marcação personalizado para o campo. Observe que seu texto personalizado não será traduzido

en: You can write the default answer count which will be showing in the Add new question page (this will work only with radio, checkbox, and dropdown types).
pt_BR: Você pode escrever a contagem de respostas padrão que será exibida na página "adicionar nova pergunta" (isso funcionará apenas com os tipos opção, caixa de seleção e menu suspenso).

en: You have not answered this question
pt_BR: Você não respondeu a esta pergunta

en: You must know that our plugin has no limits
                                    Survey Maker offers %sunlimited%s number of sections, questions and answers. However, if you came across to such problem, it is connected with your server. To solve that problem you must access to your cPanel, find your PHP values and enhance the number, and in case you are unable to do that yourself then contact your Hosting provider, so that they do the mentioned for you.
pt_BR: Você deve saber que nosso plugin não tem limites
                                     O Survey Maker oferece um número %silimitado%s de seções, perguntas e respostas. No entanto, se você se deparar com esse problema, ele está conectado ao seu servidor. Para resolver esse problema você deve acessar o seu cPanel, encontrar seus valores PHP e aumentar o número, e caso você não consiga fazer isso sozinho entre em contato com seu provedor de hospedagem, para que eles façam o mencionado para você.

en: You need to insert Your Survey ID in the shortcode. It will show the creation date of the particular survey. If there is no survey available/found with that particular Survey ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir seu ID de pesquisa no shortcode. Ele mostrará a data de criação da pesquisa específica. Se não houver nenhuma pesquisa disponível/encontrada com esse ID de pesquisa específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Survey ID in the shortcode. It will show the number of the questions of the given survey. If there is no survey available/found with that particular Survey ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir seu ID de pesquisa no shortcode. Ele mostrará o número de perguntas da pesquisa em questão. Se não houver nenhuma pesquisa disponível com esse ID de pesquisa específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to insert Your Survey ID in the shortcode. It will show the number of the sections of the given survey. If there is no survey available/found with that particular Survey ID, the shortcode will be empty.
pt_BR: Você precisa inserir seu ID de pesquisa no shortcode. Ele mostrará o número de seções da pesquisa em questão. Se não houver nenhuma pesquisa disponível com esse ID de pesquisa específico, o shortcode ficará vazio.

en: You need to set up reCAPTCHA in your Google account to generate the required keys and get them by %s Google's reCAPTCHA admin console %s.
pt_BR: Você precisa configurar o reCAPTCHA em sua conta do Google para gerar as chaves necessárias e obtê-las no %s console de administração do reCAPTCHA do Google %s.

en: You've already responded
pt_BR: Você já respondeu

en: YouTube community
pt_BR: Comunidade do YouTube

en: YouTube video tutorials
pt_BR: Tutoriais em vídeo no YouTube

en: Your API URL and Key can be found in your account on the My Settings page under the “Developer” tab.
pt_BR: O URL e a chave da API podem ser encontrados em sua conta, na página "minhas configurações", na aba “desenvolvedor”.

en: Your answer
pt_BR: Sua resposta

en: Your email
pt_BR: Seu e-mail

en: Your name
pt_BR: Seu nome

en: Your request was successfully submitted. We will get in touch with you until November 10. Thank you!
pt_BR: Sua solicitação foi enviada com sucesso. Entraremos em contato com você até o dia 10 de novembro. Obrigado!

en: Zapier Settings
pt_BR: Configurações do Zapier

en: Zapier Webhook URL
pt_BR: URL do webhook do Zapier

en: Zapier integration
pt_BR: Integração com Zapier

en: add "Other"
pt_BR: adicionar "outro"

en: and get a reply within a day.
pt_BR: e obtenha uma resposta dentro de um dia.

en: and paste it at the desired place in the editor.
pt_BR: e cole no lugar desejado do editor.

en: button
pt_BR: botão

en: click here
pt_BR: clique aqui

en: days
pt_BR: dias

en: e.g. en, de - Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %s here %s
pt_BR: ex.: en, pt-BR - Idioma usada pelo reCAPTCHA. Para obter o código do seu idioma, clique %s aqui %s

en: hours
pt_BR: horas

en: left
pt_BR: restante

en: minutes
pt_BR: minutos

en: of
pt_BR: de

en: of the survey and paste it into any post.
pt_BR: da pesquisa e cole-o em qualquer post.

en: or
pt_BR: ou

en: page and build your first survey by clicking on the
pt_BR: página e crie sua primeira pesquisa clicando no

en: reCAPTCHA Language
pt_BR: Idioma do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
pt_BR: Configurações do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
pt_BR: Tema do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA v2 Secret Key
pt_BR: Chave secreta do reCAPTCHA V2

en: reCAPTCHA v2 Site Key
pt_BR: Chave do site do reCAPTCHA v2

en: seconds
pt_BR: segundos

en: submissions
pt_BR: envios

en: support specialists.
pt_BR: especialistas em suporte.
