Plugins - Survey Maker - Stable (latest release) - en to ru_RU translation catalogue (1236 entries)

en:  Configure the settings and save the hook.
ru_RU:  Настройте параметры и сохраните хук.

en:  Responses
ru_RU:  Ответы

en:  submissions
ru_RU:  поданные заявки

en: "Other" answer(s)
ru_RU: "Другой" ответ(ы)

en: "Other" answers
ru_RU: "Другие" ответы

en: %s %s of %s
ru_RU: %s %s из %s

en: %s By Cookie %s - Detect the users by their browser cookies and limit them.  It will work both for guests and registered users.
ru_RU: %sПо файлам cookie%s – Ограничить пользователей по их файлам cookie в ограниченном количестве. Это работает как для гостей, так и для зарегистрированных пользователей.

en: %s By IP %s - Detect the users by their IP addresses and limit them. This will work both for guests and registered users. Note: in general, IP is not a static variable, it is constantly changing when the users change their location/ WIFI/ Internet provider.
ru_RU: %s По IP %s — Обнаружение пользователей по их IP-адресам и ограничение их количества. Это будет работать как для гостей, так и для зарегистрированных пользователей. Примечание: в общем случае IP не является статической переменной, он постоянно меняется, когда пользователи меняют свое местоположение/WIFI/интернет-провайдера.

en: %s By User ID %s - Detect the users by their WP User IDs and limit them. This will work only for registered users. It's recommended to use this method to get more reliable results.
ru_RU: %s По идентификатору пользователяD %s — Обнаружение пользователей по их идентификаторам пользователей WP и их ограничение. Это будет работать только для зарегистрированных пользователей. Рекомендуется использовать этот метод для получения более надежных результатов.

en: %s Center %s - Displays the answers at the center of the container.
ru_RU: %s Center %s - отображает ответы в центре окна.

en: %s Left %s - Displays the answers at the beginning of the container.
ru_RU: %s Left %s - отображает ответы в начале окна.

en: %s Right %s - Displays the answers at the end of the container.
ru_RU: %s Right %s - отображает ответы в конце окна.

en: %s Space around %s - Displays the answers with space before, between, and after the lines (Only for grid view).
ru_RU: %s Space around %s - отображает ответы с пробелами до, между и после строк (Только для вида сетки).

en: %s Space between %s - Displays the answers with space between the lines (Only for grid view).
ru_RU: %s Space between %s - отображает ответы с пробелами между строками (Только для вида сетки).

en: %s You can! %s With the help of the plugin, you can create unlimited online surveys with multi sections. Quick, easy, and reliable for creating surveys interesting and engaging to take. %s A drastic increase in conversion rate is guaranteed %s
ru_RU: %s Вы можете! %s С помощью плагина вы можете создавать неограниченное количество онлайн-опросов с несколькими разделами. Быстро, легко и надежно для создания интересных и увлекательных опросов. %s Резкое увеличение коэффициента конверсии гарантировано %s

en: %sClassic Dark:%s Dark background, light text.
ru_RU: %sClassic Dark:%s Темный фон, светлый текст.

en: %sClassic Light:%s Light background, dark text.
ru_RU: %sClassic Light:%s Светлый фон, темный текст.

en: %sContain:%s Resize the image to be displayed fully.
ru_RU: %sContain:%s Измените размер изображения, чтобы оно отображалось полностью.

en: %sCover:%s Resize the image so that it fills the whole container. The image may be trimmed to fit.
ru_RU: %sCover:%s Измените размер изображения так, чтобы оно заполнило все окно. Изображение может быть обрезано по размеру.

en: %sCover:%s Resize the image to cover the whole container. The image may be trimmed to fit.
ru_RU: %sCover:%s Изменение размера изображения для покрытия всего окна. Изображение может быть обрезано по размеру.

en: %sFill:%s Resize the image to cover the whole container. The image may be stretched to fit.
ru_RU: %sFill:%s Изменение размера изображения для покрытия всего окна. Изображение может растягиваться, чтобы поместиться.

en: %sMinimal:%s Transparent background, dark text.
ru_RU: %sМинимум:%s Прозрачный фон, темный текст.

en: %sNone:%s The image is not resized at all.
ru_RU: %sNone:%s Размер изображения не изменяется вообще.

en: %sNone:%s The image is not resized.
ru_RU: %sNone:%s Размер изображения не изменен.

en: %sUnset:%s Rescale the image to be smaller than contain or none.
ru_RU: %sUnset:%s Изменение масштаба изображения, чтобы оно было меньше, чем contain или none.

en: %sUnset:%s The variable does not exist.
ru_RU: %sUnset:%s Переменная отсутствует.

en: 1 min
ru_RU: 1 мин

en: 10 min
ru_RU: 10 мин

en: 12 min
ru_RU: 12 мин

en: 12 months
ru_RU: 12 месяцев

en: 30 Day Money Back Guarantee
ru_RU: 30-дневная гарантия возврата денег

en: 4 Simple Steps
ru_RU: 4 простых шага

en: 5 site
ru_RU: 5 сайтов

en: 60 min Video Guide
ru_RU: 60-минутный видеогид

en: 61 min
ru_RU: 61 мин

en: A quick overview of Survey Maker and how to build surveys step by step.
ru_RU: Краткий обзор Survey Maker и пошаговая инструкция по созданию опросов.

en: API Access Key
ru_RU: Ключ доступа к API

en: API Access URL
ru_RU: URL-адрес доступа к API

en: API Key
ru_RU: API-ключ

en: Ability to allow users to create a survey from the front-end.
ru_RU: Возможность разрешить пользователям создавать опросы из интерфейса.

en: Ability to manage Survey Maker plugin only for selected user roles.
ru_RU: Возможность управления плагином Survey Maker только для выбранных ролей пользователей.

en: Access by user role
ru_RU: Доступ по пользовательской роли

en: Access comprehensive guides and tutorials to master Survey Maker.
ru_RU: Получите доступ к подробным руководствам и учебным пособиям по освоению Survey Maker.

en: Access only to selected user role(s)
ru_RU: Доступ только для выбранной роли (ролей) пользователя

en: Access only to selected user(s)
ru_RU: Доступ только для выбранного пользователя (пользователей)

en: Activate
ru_RU: Активировано

en: Activate this option, if you want to open the URL in a new tab.
ru_RU: Активируйте этот параметр, если вы хотите открыть URL-адрес в новой вкладке.

en: Activated
ru_RU: Активирован

en: ActiveCampaign Settings
ru_RU: Настройки ActiveCampaign

en: ActiveCampaign automation
ru_RU: Автоматизация ActiveCampaign

en: ActiveCampaign integration
ru_RU: Интеграция ActiveCampaign

en: ActiveCampaign list
ru_RU: Список ActiveCampaign

en: Add Gif
ru_RU: Добавить Gif

en: Add Image
ru_RU: Добавить изображение

en: Add New
ru_RU: Добавить новое

en: Add Question
ru_RU: Добавить вопрос

en: Add Section
ru_RU: Добавить раздел

en: Add a URL link to the survey's logo image.
ru_RU: Добавьте URL-ссылку на изображение логотипа опроса.

en: Add a caption
ru_RU: Добавить подпись

en: Add condition
ru_RU: Добавить условие

en: Add new popup
ru_RU: Добавить новое всплывающее окно

en: Add new survey
ru_RU: Добавить новый опрос

en: Add option
ru_RU: Добавить вариант

en: Add question
ru_RU: Добавить вопрос

en: Add section
ru_RU: Добавить раздел

en: Additional emails
ru_RU: Дополнительные адреса электронной почты

en: Adjust settings
ru_RU: Изменить настройки

en: Admin
ru_RU: Администратор

en: Admin Email
ru_RU: Электронная почта администратора

en: Admin email subject text
ru_RU: Текст темы письма администратора

en: Admin note
ru_RU: Примечание администратора

en: Advanced
ru_RU: Улучшенный

en: After completing the exporting process, move to the website where you are planning to import those surveys. Click on the Choose file button and pick the JSON file which you exported recently. Click on the Import Now button at the end.
ru_RU: После завершения процесса экспорта перейдите на веб-сайт, на который вы планируете импортировать эти опросы. Нажмите кнопку «Выбрать файл» и выберите файл JSON, который вы недавно экспортировали. Нажмите кнопку «Импортировать сейчас» в конце.

en: After enabling the integration, the Survey Maker will automatically be added to the event list.
ru_RU: После включения интеграции программа Survey Maker будет автоматически добавлена в список событий.

en: After enabling this option, IP address of the users will not be stored in database. Note: If this option is enabled, then the `Limits user by IP` option will not work.
ru_RU: После включения этой опции IP-адреса пользователей не будут храниться в базе данных. Примечание: Если эта опция включена, то опция `Ограничение пользователей по IP` не будет работать.

en: After enabling this option, User Emails will not be stored in database.
ru_RU: После включения этой опции, электронные почты пользователей не будут храниться в базе данных.

en: After enabling this option, User Names will not be stored in database.
ru_RU: После включения этой опции, имена пользователей не будут храниться в базе данных.

en: Agency
ru_RU: Агентство

en: Agree & continue
ru_RU: Согласиться и продолжить

en: All
ru_RU: Все

en: All Survey Question Types Explained
ru_RU: Объяснение всех типов вопросов опроса

en: All pages
ru_RU: Все страницы

en: All question types (video guide)
ru_RU: Все типы вопросов (видеоруководство)

en: All submission settings
ru_RU: Все параметры отправки

en: Allow HTML in answers
ru_RU: Разрешить HTML в ответах

en: Allow HTML in section description
ru_RU: Разрешить HTML в описании раздела

en: Allow collecting information of logged in users
ru_RU: Позволить собирать информацию о вошедших в систему пользователях

en: Allow your users to create their own digital dictionaries and learn new words and terms as fastest as possible.
ru_RU: Позвольте вашим пользователям создавать собственные цифровые словари и изучать новые слова и термины как можно быстрее.

en: Amount
ru_RU: Сумма

en: Analytics
ru_RU: Аналитика

en: Animation Top
ru_RU: Анимационный топ

en: Anonymity Survey
ru_RU: Анонимность опроса

en: Answer Settings
ru_RU: Настройки ответа

en: Answer default count
ru_RU: Счетчик ответов по умолчанию

en: Answer explanation text
ru_RU: Текст пояснения к ответу

en: Answer font size
ru_RU: Размер шрифта ответа

en: Answer gap
ru_RU: Промежуток между ответами

en: Answer image size
ru_RU: Размер изображения в ответе

en: Answer image sizing
ru_RU: Размер изображения в ответе

en: Answer letter spacing
ru_RU: Интервал между буквами ответа

en: Answer padding
ru_RU: Внутренний отступ ответа

en: Answer styles
ru_RU: Стили ответов

en: Answer view
ru_RU: Просмотр ответов

en: Answer view alignment
ru_RU: Выравнивание вида ответа

en: Answers
ru_RU: Ответы

en: Answers numbering
ru_RU: Нумерация ответов

en: Apply changes
ru_RU: Применить изменения

en: Approve
ru_RU: Утвердить

en: Approved
ru_RU: Утверждено

en: Are you sure you want to delete this question?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот вопрос?

en: Are you sure you want to delete this section?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот раздел?

en: Are you sure you want to delete?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить?

en: Are you sure you want to go to the next survey page?
ru_RU: Вы уверены, что хотите перейти на следующую страницу опроса?

en: Are you sure you want to go to the previous question page?
ru_RU: Вы уверены, что хотите перейти на предыдущую страницу вопроса?

en: Ascending
ru_RU: По возрастанию

en: Attempts count
ru_RU: Количество попыток

en: Attract your visitors and convert them into email subscribers and paying customers.
ru_RU: Привлекайте посетителей и трансформируйте их в подписчиков электронной почты и платящих клиентов.

en: Author
ru_RU: Автор

en: Authorize
ru_RU: Авторизация

en: Autofill logged-in user data
ru_RU: Автозаполнение данных авторизованного пользователя

en: Aweber
ru_RU: AWeber

en: Aweber Integration
ru_RU: AWeber-интеграция

en: Aweber Lists
ru_RU: Списки Aweber

en: Aweber Settings
ru_RU: Настройки Aweber

en: Back to Submissions
ru_RU: Вернуться к подаче заявок

en: Back to classic textarea
ru_RU: Назад к классической текстовой области

en: Background color
ru_RU: Цвет фона

en: Beautiful, fun, easy to complete. Comes with useful rating questions.
ru_RU: Красиво, увлекательно, легко заполняется. Содержит полезные вопросы для оценки.

en: Best Free support
ru_RU: Лучшая бесплатная поддержка

en: Blank Survey
ru_RU: Бланк опроса

en: Block User IP's
ru_RU: Блокировать IP-адреса пользователей

en: Block Users by IP addresses
ru_RU: Блокировка пользователей по IP-адресам

en: Border radius
ru_RU: Радиус границы

en: Brand Awareness Survey Template
ru_RU: Шаблон опроса по узнаваемости бренда

en: Brevo Lists
ru_RU: Списки Brevo

en: Brevo Settings
ru_RU: Настройки Brevo

en: Build and manage online courses directly on your WordPress site.
ru_RU: Создавайте онлайн-курсы и управляйте ими непосредственно на вашем сайте WordPress.

en: Build up various types of polls in a minute and get instant feedback on any topic or product.
ru_RU: Создавайте различные типы опросов за минуту и получайте мгновенную обратную связь по любой теме или продукту.

en: Bulk add
ru_RU: Массовое добавление

en: Business
ru_RU: Деловая

en: Button  styles
ru_RU: Стили кнопок

en: Button Settings
ru_RU: Настройки кнопок

en: Button alignment
ru_RU: Выравнивание кнопки

en: Button background color
ru_RU: Цвет фона кнопки

en: Button border-radius
ru_RU: Border-radius кнопки

en: Button font-size
ru_RU: Размер шрифта кнопки

en: Button padding
ru_RU: Внутренний отступ кнопки

en: Button size
ru_RU: Размер кнопки

en: Button text color
ru_RU: Кнопка "Цвет текста"

en: Buttons text letter spacing
ru_RU: Межбуквенный интервал в тексте кнопок

en: Buttons texts
ru_RU: Текстовые кнопки

en: Buttons top distance
ru_RU: Расстояние между кнопками сверху

en: Buy Now
ru_RU: Купить сейчас

en: Buy Now !
ru_RU: Купить сейчас!

en: Buy now
ru_RU: Купить сейчас

en: By Individual - Send the results of the user's current submission.
ru_RU: Индивидуально - отправить результаты текущей отправки пользователем.

en: By Percentage
ru_RU: По процентам

en: By Summary - Send the summary of all the answers the same user provided for the given survey.
ru_RU: По сводке - отправьте краткое изложение всех ответов, которые один и тот же пользователь предоставил для данного опроса.

en: By Votes
ru_RU: По голосам

en: By enabling this option, the questions of newly created surveys will be required by default. Note: The changes will not be applied to the already created surveys.
ru_RU: При включении этой опции вопросы вновь созданных опросов будут обязательными по умолчанию. Примечание. Изменения не будут применены к уже созданным опросам.

en: CSS selector(s) for trigger click
ru_RU: CSS-селектор(ы) для нажатия на триггер

en: Calculation
ru_RU: Расчет

en: Calculation (Pro)
ru_RU: Расчет (Pro)

en: Campaign Monitor API Key
ru_RU: Ключ API Campaign Monitor

en: Campaign Monitor Client ID
ru_RU: ID клиента Campaign Monitor

en: Campaign Monitor Settings
ru_RU: Настройки Campaign Monitor

en: Campaign Monitor integration
ru_RU: Интеграция Campaign Monitor

en: Campaign Monitor list
ru_RU: Список Campaign Monitor

en: Can I create a multi-step survey with the Free version?
ru_RU: Могу ли я создать многошаговый опрос в бесплатной версии?

en: Can I get support for the Survey Maker Free version?
ru_RU: Могу ли я получить поддержку бесплатной версии Survey Maker?

en: Can't load resource.
ru_RU: Не удаётся загрузить ресурс.

en: Cancel
ru_RU: Отменить

en: Capitalize
ru_RU: Заглавные буквы

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Category status
ru_RU: Статус категории

en: Center
ru_RU: По центру

en: Change current survey creation date
ru_RU: Изменить текущую дату создания опроса

en: Change the author of the current survey
ru_RU: Изменить автора текущего опроса

en: Changes saved.
ru_RU: Изменения сохранены.

en: Characters
ru_RU: Символам

en: Chart Builder plugin allows you to create beautiful charts and graphs easily and quickly.
ru_RU: Плагин Chart Builder позволяет легко и быстро создавать красивые диаграммы и графики.

en: ChatGPT Integration
ru_RU: Интеграция ChatGPT

en: Check button
ru_RU: Кнопка "Проверить"

en: Checkbox (Multi)
ru_RU: Флажок (несколько)

en: Choose
ru_RU: Выбрать

en: Choose Template
ru_RU: Выбрать шаблон

en: Choose answer
ru_RU: Выберите ответ

en: Choose the category/categories your survey belongs to. To create a category, go to the %sCategories%s page.
ru_RU: Выберите категорию/категории, к которым принадлежит ваш опрос. Чтобы создать категорию, перейдите на страницу %sКатегории%s.

en: Choose the method of user detection:
ru_RU: Выберите метод обнаружения пользователя:

en: Choose the survey which you want to display within the popup from your already created list.
ru_RU: Выберите опрос, который вы хотите отобразить во всплывающем окне, из уже созданного вами списка.

en: Choose the theme for your survey between these two nice themes.
ru_RU: Выберите тему для своего опроса из этих двух приятных тем.

en: Choose when to show the popup on the website.
ru_RU: Выберите, когда показывать всплывающее окно на сайте.

en: Choose your preferred method.
ru_RU: Выберите предпочтительный способ.

en: Classic Dark
ru_RU: Классический темный

en: Classic Light
ru_RU: Классический светлый

en: Clear
ru_RU: Сбросить

en: Clear color
ru_RU: Прозрачный цвет

en: Clear filters
ru_RU: Очистить фильтры

en: Clear selection
ru_RU: Очистить выбор

en: Clear selection button
ru_RU: Кнопка "Очистить выбор"

en: Clear selection button text
ru_RU: Текст кнопки "Очистить выбор"

en: Click For Admin Note
ru_RU: Нажмите, чтобы просмотреть примечание администратора

en: Click for copy
ru_RU: Кликните, чтобы скопировать

en: Click to copy
ru_RU: Нажмите, чтобы скопировать

en: Client ID
ru_RU: ID клиента

en: Client Secret
ru_RU: Секретный ключ

en: Close by clicking outside the box
ru_RU: Закройте, щелкнув за пределами поля

en: Close by pressing the ESC
ru_RU: Закрыть, нажав ESC

en: Close caption
ru_RU: Текстовое сопровождение

en: Code include
ru_RU: Код включает в себя

en: Collapse All
ru_RU: Свернуть все

en: Collapse section questions
ru_RU: Свернуть раздел вопросов

en: Color value
ru_RU: Значение цвета

en: Column
ru_RU: Столбец

en: Column Reverse
ru_RU: Обратный ход колонки

en: Community
ru_RU: Сообщество

en: Community Forum
ru_RU: Форум сообщества

en: Conditional Mailing
ru_RU: Условная рассылка

en: Conditional Result
ru_RU: Условный результат

en: Conditional Results
ru_RU: Условные результаты

en: Configure the scales of the question images for mobile devices.
ru_RU: Настройте масштаб изображений вопросов для мобильных устройств.

en: Configure the scales of the question images.
ru_RU: Настройте масштабы изображений в вопросе.

en: Configure your survey's start page by adding the title, description and styling it the way you want. The start page will be shown to the survey takers before displaying the survey.
ru_RU: Настройте начальную страницу опроса, добавив заголовок, описание и придав ей нужный стиль. Стартовая страница будет показана участникам опроса перед отображением опроса.

en: Conflicts with other plugins or themes
ru_RU: Конфликты с другими плагинами или темами

en: Congrats! You have already created your first survey.
ru_RU: Поздравляем! Вы уже создали свой первый опрос.

en: Connect
ru_RU: Подключить

en: Connection is lost
ru_RU: Связь потеряна

en: Contact
ru_RU: Обратитесь по адресу

en: Contact Support
ru_RU: Связаться со службой поддержки

en: Conversational surveys
ru_RU: Разговорные опросы

en: ConvertKit List
ru_RU: Список ConvertKit

en: ConvertKit Settings
ru_RU: Настройки ConvertKit

en: ConvertKit integration
ru_RU: Интеграция с ConvertKit

en: Copied!
ru_RU: Скопировано!

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy the
ru_RU: Скопируйте

en: Copy the following shortcode and paste it in posts. Insert the Survey ID to receive the number of participants of the survey.
ru_RU: Скопируйте следующий шорткод и вставьте его в сообщения. Вставьте ID опроса, чтобы получить количество участников опроса.

en: Copy the given shortcode and insert it into any post or page to show the charts of the submissions of the given survey. Please change 'Your_Survey_ID' to the corresponding ID of your survey.
ru_RU: Скопируйте данный шорткод и вставьте его в любой пост или на страницу, чтобы отобразить графики представлений данного опроса. Измените «Your_Survey_ID» на соответствующий идентификатор вашего опроса.

en: Copy user info to clipboard
ru_RU: Копировать информацию о пользователе в буфер обмена

en: Copy/paste shortcode
ru_RU: Копировать/вставить шорткод

en: Count
ru_RU: Счёт

en: Country limitation text
ru_RU: Текст ограничения по стране

en: Coupon code copied!
ru_RU: Код купона скопирован!

en: Create Survey
ru_RU: Создать опрос

en: Create Survey in One Minute
ru_RU: Создайте опрос за одну минуту

en: Create Your First Survey in Under One Minute
ru_RU: Создайте свой первый опрос менее чем за минуту

en: Create amazing online polls for your WordPress website super easily.
ru_RU: Создавайте удивительные онлайн-опросы для вашего сайта WordPress очень легко.

en: Create amazing online surveys and get real-time feedback quickly and easily.
ru_RU: Создавайте потрясающие онлайн-опросы и получайте обратную связь в режиме реального времени быстро и легко.

en: Create powerful and engaging quizzes. Build as many quizzes as you wish. No limit on the count of participants taking the test at the same time. Use the easy-to-use features in the plugin and attract your visitors.
ru_RU: Создавайте действенные и увлекательные викторины. Создавайте столько тестов, сколько пожелаете. Нет ограничений на количество участников, одновременно проходящих тест. Используйте простые в использовании функции плагина и привлекайте своих посетителей.

en: Create questions
ru_RU: Создать вопросы

en: Create survey
ru_RU: Создать опрос

en: Create unlimited galleries and include unlimited images in those galleries.
ru_RU: Создавайте неограниченное количество галерей и добавляйте неограниченное количество изображений в эти галереи.

en: Creation Date
ru_RU: Дата создания

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Current Date
ru_RU: Текущая дата

en: Current Time
ru_RU: Текущее время

en: Custom CSS
ru_RU: Пользовательский CSS

en: Custom Redirection Message Text
ru_RU: Пользовательский текст сообщения о перенаправлении

en: Custom class for start page container
ru_RU: Пользовательский класс для окна начальной страницы

en: Custom class for survey container
ru_RU: Пользовательский класс для окна опроса

en: Customer Feedback Form Template
ru_RU: Шаблон формы обратной связи с клиентом

en: Customize the message displayed to survey takers while they are being redirected to another page after the survey submission (e.g. Redirecting after 00:05).
ru_RU: Настройте сообщение, отображаемое участникам опроса при их перенаправлении на другую страницу после отправки опроса (например, перенаправление после 00:05).

en: Daily
ru_RU: Ежедневно

en: Dashboard
ru_RU: Панель инструментов

en: Dashboard results settings
ru_RU: Настройки результатов панели инструментов

en: Date
ru_RU: Дата

en: Date and Time
ru_RU: Дата и время

en: Days
ru_RU: Дни

en: Decide whether your survey is active or not. If you choose %sDraft%s, the survey won't be shown anywhere on your website (you don't need to remove shortcodes).
ru_RU: Решите, будет ли ваш опрос активным или нет. Если вы выберете %sDraft%s, опрос не будет отображаться нигде на сайте (вам не нужно удалять шорткоды).

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default Texts
ru_RU: Тексты по умолчанию

en: Default parameters for Survey
ru_RU: Параметры по умолчанию для опроса

en: Default question
ru_RU: Вопрос по умолчанию

en: Define the scroll offset of the survey container after the animation starts. It works when the survey container is visible on the screen partly and the user starts the survey and moves from one question to another.
ru_RU: Определите смещение при прокрутке панели опроса после начала анимации. Это работает, когда панель опроса видна на экране частично, а пользователь начинает опрос и переходит от одного вопроса к другому.

en: Define the size of the images added to the answers. Choose from the following properties:
ru_RU: Определите размер изображений, добавляемых к ответам. Выберите одно из следующих значений:

en: Delay
ru_RU: Задержка

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Permanently
ru_RU: Удалить навсегда

en: Delete all submissions of this survey
ru_RU: Удалить все заявки на участие в этом опросе

en: Delete question
ru_RU: Удалить вопрос

en: Delete section
ru_RU: Удалить раздел

en: Deleted User
ru_RU: Удаленный пользователь

en: Deleted user
ru_RU: Удаленный пользователь

en: Demo
ru_RU: Демо-версия

en: Descending
ru_RU: По убыванию

en: Description
ru_RU: Описание

en: Detailed report
ru_RU: Подробный отчет

en: Detect users by
ru_RU: Обнаруживайте пользователей по

en: Detected Countries
ru_RU: Найденные страны

en: Detected device
ru_RU: Обнаружено устройство

en: Determine the length of the popup survey titles to be shown in the Popup Survey List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10, you will see the first 10 words of each Survey Title in the Popup Survey page of your dashboard.
ru_RU: Определите длину заголовков всплывающих опросов, которые будут отображаться в таблице списка всплывающих опросов, указав предпочтительное количество слов в следующем поле. (Например: если вы укажете 10, вы увидите первые 10 слов каждого заголовка опроса на странице всплывающих опросов вашей панели управления.)

en: Determine the length of the submissions to be shown in the Submissions List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,you will see the first 10 words of each submissions in the Submissions page of your dashboard.
ru_RU: Определите длину поданных заявок, которые будут отображаться в таблице со списком поданных заявок, указав желаемое количество слов в следующем поле. (Например: если вы поставите 10, вы увидите первые 10 слов каждой заявки на странице "Поданные заявки" вашей информационной панели.

en: Determine the length of the survey categories to be shown in the Survey categories List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,you will see the first 10 words of each Category in the Survey categories page of your dashboard.
ru_RU: Определите длину категорий опросов, которые будут отображаться в таблице списка категорий опросов, указав предпочтительное количество слов в следующем поле. (Например: если вы укажете 10, вы увидите первые 10 слов каждой категории на странице категорий опросов вашей панели управления.)

en: Determine the length of the surveys to be shown in the Surveys List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each survey in the Surveys page of your dashboard.
ru_RU: Определите длину опросов, которые будут отображаться в таблице со списком опросов, указав желаемое количество слов в следующем поле. (Например, если вы укажете 10, вы увидите первые 10 слов каждого опроса на странице "Опросы" информационной панели.

en: Developing a product? Find out more about your target audience with this survey
ru_RU: Разрабатываете продукт? Узнайте больше о своей целевой аудитории с помощью этого опроса

en: Device
ru_RU: Устройство

en: Disable Submissions menu item notification
ru_RU: Отключить уведомление о пункте меню отправки сообщений

en: Disable Survey Maker menu item notification
ru_RU: Отключить уведомление пункта меню Survey Maker

en: Disable limitation
ru_RU: Отключить ограничение

en: Disable max selection count
ru_RU: Отключить максимальное количество вариантов

en: Disable next button
ru_RU: Отключить кнопку "Далее"

en: Disable selection count
ru_RU: Отключить подсчет выбора

en: Disable the right click, copy paste, content selection and copy shortcut keys on your website.
ru_RU: Отключите правый клик, копирование и вставку, выделение содержимого и сочетания клавиш копирования на вашем сайте.

en: Disable word limitation
ru_RU: Отключить ограничение количества слов

en: Dismiss ad
ru_RU: Закрыть рекламу

en: Display all sections on one page
ru_RU: Отобразить все разделы на одной странице

en: Display question summary
ru_RU: Отобразить итог вопроса

en: Display survey summary
ru_RU: Показать итоги опроса

en: Do not store IP addresses
ru_RU: Не хранить IP-адреса

en: Do not store User Emails
ru_RU: Не хранить электронную почту пользователей

en: Do not store User Names
ru_RU: Не хранить имена пользователей

en: Do you want to finish the quiz? Are you sure?
ru_RU: Вы хотите закончить викторину? Вы уверены?

en: Docs
ru_RU: Документы

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Don't show survey
ru_RU: Не показывать опрос

en: Download
ru_RU: Скачать

en: Download example for import
ru_RU: Скачать пример для импорта

en: Draft
ru_RU: Черновик

en: Dropdown
ru_RU: Выпадающий список

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Duplicate section
ru_RU: Дублировать раздел

en: Duration old data is successfully updated.
ru_RU: Продолжительность старых данных успешно обновлена.

en: E-Mail
ru_RU: Электронная почта

en: E-mail settings
ru_RU: Настройки электронной почты

en: Each
ru_RU: Каждый

en: Each result
ru_RU: Каждый результат

en: Each results
ru_RU: Каждый из результатов

en: Easily learn about what customers like. Understand trends with simple questions.
ru_RU: Легко узнавайте о том, что нравится клиентам. Разбирайтесь в тенденциях с помощью простых вопросов.

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit Image
ru_RU: Редактировать изображение

en: Edit category
ru_RU: Редактировать категорию

en: Edit popup
ru_RU: Редактировать всплывающее окно

en: Edit question
ru_RU: Редактировать вопрос

en: Edit survey
ru_RU: Редактировать опрос

en: Elegant
ru_RU: Элегантный

en: Email
ru_RU: Электронная почта

en: Email addresses
ru_RU: Адреса электронной почты

en: Email configuration
ru_RU: Конфигурация электронной почты

en: Email field is empty
ru_RU: Поле электронной почты пусто

en: Email message
ru_RU: Электронное письмо

en: Email validation error text
ru_RU: Текст ошибки при проверке электронной почты

en: Employee Satisfaction Survey Template
ru_RU: Шаблон опроса удовлетворенности сотрудников

en: Enable ActiveCampaign
ru_RU: Включить ActiveCampaign

en: Enable Aweber
ru_RU: Включить Aweber

en: Enable Brevo
ru_RU: Включить Brevo

en: Enable Campaign Monitor
ru_RU: Включить Campaign Monitor

en: Enable ConvertKit
ru_RU: Включить ConvertKit

en: Enable EXIT button
ru_RU: Включить кнопку "Выход"

en: Enable GetResponse
ru_RU: Включить GetResponse

en: Enable Google integration
ru_RU: Включить интеграцию с Google

en: Enable Klaviyo
ru_RU: Включить Klaviyo

en: Enable Mad Mimi
ru_RU: Включить Mad Mimi

en: Enable MailChimp
ru_RU: Включить MailChimp

en: Enable MailPoet
ru_RU: Включить MailPoet

en: Enable Slack integration
ru_RU: Включите интеграцию со Slack

en: Enable Zapier Integration
ru_RU: Включить интеграцию Zapier

en: Enable animation
ru_RU: Включить анимацию

en: Enable animation of the scroll offset of the survey container. It works when the survey container is visible on the screen partly and the user starts the survey and moves from one question to another.
ru_RU: Включить анимацию смещения при прокрутки панели опроса. Она работает, когда панель опроса частично видна на экране, а пользователь запускает опрос и переходит от одного вопроса к другому.

en: Enable auto-approve
ru_RU: Включить автоматическое одобрение

en: Enable chat mode
ru_RU: Включить режим чата

en: Enable clear answer button
ru_RU: Включить кнопку однозначного ответа

en: Enable close popup after finish
ru_RU: Включить закрытие всплывающего окна после завершения

en: Enable confirmation box for leaving the page
ru_RU: Включить поле подтверждения для выхода со страницы

en: Enable copy protection
ru_RU: Включить защиту от копирования

en: Enable full-screen mode
ru_RU: Включить полноэкранный режим

en: Enable limitation
ru_RU: Включить ограничение

en: Enable live progress bar
ru_RU: Включение живого индикатора прогресса

en: Enable popup
ru_RU: Включить всплывающее окно

en: Enable previous button
ru_RU: Включить предыдущую кнопку

en: Enable randomize answers
ru_RU: Включить функцию случайного выбора ответов

en: Enable randomize questions
ru_RU: Включить функцию случайного выбора вопросов

en: Enable reCAPTCHA
ru_RU: Включить reCAPTCHA

en: Enable restart button
ru_RU: Включить кнопку "Перезапустить"

en: Enable selection count
ru_RU: Включить подсчет выбора

en: Enable start page
ru_RU: Включить начальную страницу

en: Enable survey loader
ru_RU: Включить загрузчик опросов

en: Enable text to speech
ru_RU: Включить преобразование текста в речь

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Submissions menu.
ru_RU: Включите эту опцию, и уведомления не будут отображаться в меню Отправки.

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Survey Maker menu.
ru_RU: Включите эту опцию, и уведомления не будут отображаться в меню Survey Maker.

en: Enable word limitation
ru_RU: Включить ограничение количества слов

en: End date:
ru_RU: Время завершения:

en: Enter password text
ru_RU: Введите текст пароля

en: Enter the survey title
ru_RU: Введите название опроса

en: Error message
ru_RU: Сообщение об ошибке

en: Error: Popup title can not be empty.
ru_RU: Ошибка: Заголовок всплывающего окна не может быть пустым.

en: Error: Survey title can not be empty.
ru_RU: Ошибка: Заголовок опроса не может быть пустым.

en: Event Evaluation Survey Template
ru_RU: Шаблон опроса по оценке мероприятия

en: Except
ru_RU: Кроме

en: Excerpt words count in list tables
ru_RU: Подсчет количества слов в таблицах со списком

en: Exit
ru_RU: Выйти

en: Exit button
ru_RU: Кнопка "Выход"

en: Exit button text
ru_RU: Текст кнопки выхода

en: Expand All
ru_RU: Развернуть все

en: Expand section questions
ru_RU: Развернуть раздел вопросов

en: Expand/collapse questions
ru_RU: Развернуть/свернуть вопросы

en: Expiration message:
ru_RU: Сообщение об окончании срока активности:

en: Explore all available question types and how each can be used in your surveys.
ru_RU: Изучите все доступные типы вопросов и то, как каждый из них можно использовать в ваших опросах.

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Export / Import
ru_RU: Экспорт / Импорт

en: Export Filter
ru_RU: Фильтр экспорта

en: Export and import surveys
ru_RU: Экспорт и импорт опросы

en: Export submissions
ru_RU: Экспортировать заявки

en: Export surveys
ru_RU: Экспортировать опросы

en: Export to
ru_RU: Экспортировать в

en: Export to JSON
ru_RU: Экспортировать в JSON

en: Export to XLSX
ru_RU: Экспортировать в XLSX

en: Extra question types
ru_RU: Дополнительные типы вопросов

en: Extra shortcodes
ru_RU: Дополнительные шорткоды

en: FAQs
ru_RU: Часто задаваемые вопросы

en: Facebook Popup Likebox
ru_RU: Всплывающее окно Likebox от Facebook

en: Facebook button
ru_RU: Кнопка "Facebook"

en: Failed
ru_RU: Не удалось

en: Failed to copy coupon code
ru_RU: Не удалось скопировать код купона

en: Fill
ru_RU: Заполнить

en: Fill out the information by adding a title, creating questions and so on.
ru_RU: Заполните информацию, добавив название, создав вопросы и так далее.

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Filters
ru_RU: Фильтры

en: Finish
ru_RU: Закончить

en: Finish button
ru_RU: Кнопка "Завершить"

en: Finish button text
ru_RU: Текст кнопки "Готово"

en: Font size
ru_RU: Размер шрифта

en: For 100% leave blank
ru_RU: 100% - остается пустым

en: For more advanced needs, please take a look at our
ru_RU: Для более серьезных потребностей, пожалуйста, обратите внимание на наши

en: For more information:
ru_RU: Для дополнительной информации:

en: For questions concerning the Free plugin please post it on the %sWordPress Support Forum%s, otherwise(pre-sale question/pro support), please contact us via %sthis form%s. %sExcellent service is guaranteed!%s
ru_RU: По вопросам, касающимся бесплатного плагина, пожалуйста, разместите его на форуме поддержки %sWordPress%s, в противном случае (предпродажный вопрос/профессиональная поддержка) свяжитесь с нами через %sэту форму%s. %sОтличный сервис гарантирован!%s

en: For security reasons, unused API keys expire after 90 days. When that happens, you'll need to generate a new key.
ru_RU: В целях безопасности срок действия неиспользованных ключей API истекает через 90 дней. Когда это произойдет, вам нужно будет сгенерировать новый ключ.

en: Free Support
ru_RU: Бесплатная служба поддержки

en: From Name
ru_RU: От имени

en: From email
ru_RU: От электронной почты

en: From name
ru_RU: От имени

en: Frontend Requests
ru_RU: Запросы на фронтенд

en: Full screen
ru_RU: Полноэкранный

en: Full screen button color
ru_RU: Цвет кнопки на весь экран

en: Gallery Photo Gallery
ru_RU: Видео-фото галерея

en: GamiPress integration
ru_RU: Интеграция с GamiPress

en: General
ru_RU: Общее

en: General Information:
ru_RU: Общая информация:

en: General Settings
ru_RU: Общие настройки

en: Generated Passwords
ru_RU: Сгенерированные пароли

en: Get 12 months updates and support for the Business package and lifetime updates and support for the Developer package.
ru_RU: Получите 12 месяцев обновлений и поддержки для пакета Business и постоянные обновления и поддержку для пакета Developer.

en: Get Help
ru_RU: Получить помощь

en: Get direct help from our support team for technical issues.
ru_RU: Получите прямую помощь от нашей службы поддержки по техническим вопросам.

en: Get honest feedback from guests and use it to improve your upcoming events.
ru_RU: Получите честные отзывы от гостей и используйте их для улучшения предстоящих мероприятий.

en: GetResponse API Key
ru_RU: Ключ API GetResponse

en: GetResponse List
ru_RU: Список GetResponse

en: GetResponse Settings
ru_RU: Настройки GetResponse

en: Give the default value to the height of the WP Editor. It will apply to all WP Editors within the plugin on the dashboard.
ru_RU: Задайте значение по умолчанию для высоты WP-редактора. Оно будет применяться ко всем редакторам WP в плагине на информационной панели.

en: Global Leaderboard
ru_RU: Глобальная таблица лидеров

en: Global Statistics
ru_RU: Мировая статистика

en: Go to the
ru_RU: Перейдите на

en: Google Settings
ru_RU: Настройки Google

en: Google sheets integration
ru_RU: Интеграция с Google Sheet

en: Grab your GIFT
ru_RU: Возьми свой ПОДАРОК

en: Great for honing in on specific things to improve.
ru_RU: Отлично подходит для того, чтобы отточить работу над конкретными вещами для улучшения.

en: Grid
ru_RU: Сетка

en: Guest
ru_RU: Гость

en: Heading for share buttons
ru_RU: Заголовок для кнопок «Поделиться»

en: Height
ru_RU: Высота

en: Height on mobile
ru_RU: Высота на мобильном устройстве

en: Help restaurants get better. Ask questions about your customer's dining experience.
ru_RU: Помогайте ресторанам становиться лучше. Задавайте вопросы об опыте работы ваших клиентов в ресторанах.

en: Hidden (Pro)
ru_RU: Скрытый (Pro)

en: Hide on mobile
ru_RU: Скрыть на мобильном устройстве

en: Hide popup after close
ru_RU: Скрыть всплывающее окно после закрытия

en: Hide popup after one submission
ru_RU: Скрыть всплывающее окно после одной отправки

en: Hide popup on desktop
ru_RU: Скрыть всплывающее окно на рабочем столе

en: Hide popup on mobile
ru_RU: Скрыть всплывающее окно на мобильном устройстве

en: Hide popup on tablets
ru_RU: Скрыть всплывающее окно на планшетах

en: Hide results
ru_RU: Скрыть результаты

en: Hide sections skipped by Logic Jump
ru_RU: Скрыть разделы, пропущенные Logic Jump

en: Hide the bar
ru_RU: Скрыть панель

en: Hide the pagination text
ru_RU: Скрыть текст пагинации

en: Home page URL
ru_RU: URL домашней страницы

en: Hourly
ru_RU: Почасово

en: Hours
ru_RU: Часы

en: How do I make one question per page in Survey Maker?
ru_RU: Как сделать один вопрос на страницу в Survey Maker?

en: How to add unlimited number of questions?
ru_RU: Как добавить неограниченное количество вопросов?

en: How to create WordPress Survey
ru_RU: Как создать опрос WordPress

en: How to create a simple survey in 3 steps with the help of the
ru_RU: Как создать простой опрос в 3 шага при помощи

en: How to transfer all surveys from one site to another?
ru_RU: Как перенести все опросы с одного сайта на другой?

en: How to use
ru_RU: Как использовать

en: I found a better alternative
ru_RU: Я нашел лучшую альтернативу

en: I no longer need the plugin
ru_RU: Мне больше не нужен этот плагин

en: I only needed it temporarily
ru_RU: Мне это было нужно только временно

en: IP and Cookie
ru_RU: IP и Cookie

en: IP blocked text
ru_RU: Текст заблокированного IP-адреса

en: If none of these guides help you, ask your question by contacting our
ru_RU: Если ни одно из этих руководств вам не помогло, задайте свой вопрос, обратившись к

en: If this option is enabled then the 'Limitation by IP' option will not work!
ru_RU: Если эта опция включена, то опция 'Ограничение по IP' не будет работать!

en: If you choose one of these templates, your questions will be deleted.
ru_RU: Если вы выберете один из этих шаблонов, ваши вопросы будут удалены.

en: If you don't have any ZAP created, go
ru_RU: Если у вас нет ни одного созданного ZAP, перейдите

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Survey Maker:
ru_RU: Если у вас есть минутка, расскажите, пожалуйста, почему вы деактивируете Survey Maker:

en: If you love our plugin, please do big favor and rate us on
ru_RU: Если вам нравится наш плагин, пожалуйста, окажите большую услугу и оцените нас на

en: If you love our plugin, please do big favor and rate us on WordPress.org
ru_RU: Если вам понравился наш плагин, пожалуйста, сделайте большое одолжение и оцените нас на WordPress.org

en: If you make a change here, these words will not be translatable via translation tools!
ru_RU: Если вы внесете здесь изменения, эти слова нельзя будет перевести с помощью инструментов перевода!

en: If you make a change here, these words will not be translated!
ru_RU: Если вы внесете изменения здесь, эти слова не будут переведены!

en: Image Position
ru_RU: Положение изображения

en: Image height
ru_RU: Высота изображения

en: Image height on mobile
ru_RU: Высота изображения на мобильном устройстве

en: Image object-fit
ru_RU: Объектная подгонка изображения

en: Image sizing
ru_RU: Размер изображения

en: Image sizing on mobile
ru_RU: Изменение размера изображения на мобильном устройстве

en: Image width
ru_RU: Ширина изображения

en: Image width on mobile
ru_RU: Ширина изображения на мобильном устройстве

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Import Questions
ru_RU: Импорт Вопросов

en: Import file
ru_RU: Импортировать файл

en: Import now
ru_RU: Импортировать сейчас

en: Import questions
ru_RU: Импортировать вопросы

en: In this shortcode you can add your desired text and its translation. The translated version of the text will be displayed in the front-end. The languages must be written in the Language Code
ru_RU: В этом шорткоде вы можете добавить нужный текст и его перевод. Переведённая версия текста будет отображаться во фронтенде. Языки должны быть указаны в поле «Код языка»

en: In total %s submission
ru_RU: Всего отправлено %s

en: Individual
ru_RU: Индивидуально

en: Individual submission export
ru_RU: Индивидуальный экспорт представления

en: Install Plugin
ru_RU: Установить плагин

en: Install the GamiPress plugin to use the integration. Configure the settings from the Automatic Points Awards section from the GamiPres plugin.
ru_RU: Установите плагин GamiPress для использования интеграции. Настройте параметры из раздела Automatic Points Awards плагина GamiPress.

en: Installation failed
ru_RU: Установка не удалась

en: Instructions
ru_RU: Инструкции

en: Insufficient permissions
ru_RU: Недостаточно прав

en: Integrations
ru_RU: Интеграции

en: Integrations settings
ru_RU: Настройки интеграций

en: Invalid Email address
ru_RU: Неверный адрес электронной почты

en: Invalid website address
ru_RU: Неверный адрес веб-сайта

en: It will show the author email of the current survey.
ru_RU: Будет показан адрес электронной почты автора текущего опроса.

en: It will show the author of the current survey.
ru_RU: Будет показан автор текущего опроса.

en: I’m using the premium version now
ru_RU: Я сейчас использую премиум-версию

en: Join
ru_RU: Присоединяйтесь

en: Join Forum
ru_RU: Присоединиться к форуму

en: Join discussions with other educators and get help from the community.
ru_RU: Присоединяйтесь к обсуждениям с другими педагогами и получайте помощь от сообщества.

en: Just create contact
ru_RU: Просто установите контакт

en: Klaviyo Integration
ru_RU: Интеграция Klaviyo

en: Klaviyo Settings
ru_RU: Настройки Klaviyo

en: Know how well people know your brand. Ask easy questions to find out.
ru_RU: Узнайте, насколько хорошо люди знают Ваш бренд. Задавайте простые вопросы, чтобы узнать.

en: Large
ru_RU: Большая

en: Last submission date
ru_RU: Последняя дата подачи заявки

en: Lazy loading for images
ru_RU: Ленивая загрузка изображений

en: Learn how to create a survey in WordPress using the free version of Survey Maker.
ru_RU: Узнайте, как создать опрос в WordPress с помощью бесплатной версии Survey Maker.

en: Learn what your website visitors want, need, and expect with the help of Survey Maker. Build surveys without limiting your needs.
ru_RU: Узнавайте, чего хотят, в чем нуждаются и чего ожидают посетители вашего сайта с помощью Survey Maker. Создавайте опросы, не ограничивая свои потребности.

en: Learn with Video
ru_RU: Учитесь с помощью видео

en: Left
ru_RU: Слева

en: Left / Right
ru_RU: Слева/Справа

en: Length
ru_RU: Длине

en: Letter spacing
ru_RU: Межбуквенный интервал

en: Lifetime
ru_RU: Пожизненный

en: Lifetime payment
ru_RU: Пожизненный платеж

en: Light
ru_RU: Светлая

en: Limit attemps count
ru_RU: Ограничить количество попыток

en: Limit by
ru_RU: Ограничение по

en: Limit by country
ru_RU: Ограничение по стране

en: Limitation Users
ru_RU: Ограничение пользователей

en: Limitation of Users
ru_RU: Ограничение пользователей

en: LinkedIn button
ru_RU: Кнопка "LinkedIn"

en: List
ru_RU: Список

en: Loader color
ru_RU: Цвет загрузчика

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: Log In
ru_RU: Войти в систему

en: Log In button
ru_RU: Кнопка "Войти в систему"

en: Log in button text
ru_RU: Текст кнопки входа

en: Logic jump
ru_RU: Логический переход

en: Logo URL
ru_RU: URL-адрес логотипа

en: Logo position
ru_RU: Расположение логотипа

en: Logo title
ru_RU: Название логотипа

en: Lowercase
ru_RU: Строчные

en: Mad Mimi Settings
ru_RU: Настройки Mad Mimi

en: MadMimi integration
ru_RU: Интеграция с Mad Mimi

en: MailChimp API Key
ru_RU: Ключ API MailChimp

en: MailChimp Settings
ru_RU: Настройки MailChimp

en: MailChimp Username
ru_RU: Имя пользователя MailChimp

en: MailChimp list
ru_RU: Список MailChimp

en: MailPoet Integration
ru_RU: Интеграция с MailPoet

en: MailPoet Settings
ru_RU: Настройки MailPoet

en: MailPoet list
ru_RU: Список MailPoet

en: Mailchimp integration
ru_RU: Интеграция Mailchimp

en: Make questions required
ru_RU: Задать необходимые вопросы

en: Make questions required
ru_RU: Задать необходимые вопросы

en: Mark as approved
ru_RU: Отметить как одобренный

en: Mark as read
ru_RU: Отметить как прочитанное

en: Mark as unread
ru_RU: Пометить как непрочитанное

en: Market Research Survey Template
ru_RU: Шаблон опроса по исследованию рынка

en: Matrix scale results
ru_RU: Результаты по масштабу матрицы

en: Max count of takers
ru_RU: Максимальное количество принимаемых

en: Max votes count should be
ru_RU: Максимальное количество голосов должно быть

en: Maximum number of attempts per user
ru_RU: Максимальное количество попыток для одного пользователя

en: Maximum selection number
ru_RU: Максимальное количество вариантов выбора

en: Maximum value
ru_RU: Максимальное значение

en: Maybe something went wrong.
ru_RU: Возможно, что-то пошло не так.

en: Maybe the data has been deleted.
ru_RU: Возможно, данные были удалены.

en: Medium
ru_RU: Средняя

en: Menu notifications
ru_RU: Уведомления меню

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Message Variables
ru_RU: Переменные сообщения

en: Message variables
ru_RU: Переменные сообщения

en: Message variables for these features are available only in the Pro version.
ru_RU: Переменные сообщений для этих функций доступны только в версии Pro.

en: Min votes count should be
ru_RU: Минимальное количество голосов должно быть

en: Minimal
ru_RU: Минималистичная

en: Minimum selection number
ru_RU: Минимальное количество выбора

en: Minimum value
ru_RU: Минимальное значение

en: Minutes
ru_RU: Минуты

en: Missing essential features
ru_RU: Отсутствующие основные функции

en: Modern
ru_RU: Модерн

en: Modified Date
ru_RU: Дата изменения

en: Most popular survey
ru_RU: Самый популярный опрос

en: Move to section
ru_RU: Перейти в раздел

en: Move to trash
ru_RU: Переместить в корзину

en: Multilingual Surveys
ru_RU: Многоязычные опросы

en: Must be a valid email address
ru_RU: Должен быть действующий адрес электронной почты

en: MyCred Integration
ru_RU: Интеграция MyCred

en: Name
ru_RU: Имя

en: Need Authorization
ru_RU: Требуется авторизация

en: Net Promoter Score (NPS)
ru_RU: Индекс потребительской лояльности (NPS)

en: Net Promoter Score (Pro)
ru_RU: Индекс потребительской лояльности (Pro)

en: Next
ru_RU: Далее

en: Next Survey
ru_RU: Следующий опрос

en: Next button
ru_RU: Кнопка "Далее"

en: Next button text
ru_RU: Текст кнопки "Далее"

en: No data
ru_RU: Данные отсутствуют

en: Note:  If you have enabled this option and the survey taker has reached the attempts count, the redirection option will not work for the survey.
ru_RU: Примечание: если вы включили эту опцию и участник опроса достиг количества попыток, опция перенаправления не будет работать для опроса.

en: Note: - If you choose the Summary option and the users take the survey as a guest, the email content sent to them will be the same as in the case of choosing the Individual option.
ru_RU: Примечание: - Если вы выберете опцию "Сводка" и пользователи будут участвовать в опросе в качестве гостей, содержание отправленного им электронного письма будет таким же, как и в случае выбора индивидуального варианта.

en: Note: If you are using a Cache plugin, make sure to exclude the URL, where the given survey is located so that the feature can work correctly for you.
ru_RU: Примечание: Если вы используете плагин для кэширования, не забудьте исключить URL-адрес, по которому находится данный опрос, чтобы функция могла корректно работать у вас.

en: Note: Phone question type can contain only numbers and the following signs + ( ) -
ru_RU: Примечание: Тип телефонного вопроса может содержать только цифры и следующие знаки + ( ) -

en: Note: The survey has reached the limit of %t inputs out of a maximum of %f. To save changes, please contact your hosting provider to increase the max_input_vars limit.
ru_RU: Примечание: В опросе достигнут лимит в %t входных данных из максимального количества %f. Чтобы сохранить изменения, обратитесь к своему хостинг-провайдеру и увеличьте лимит max_input_vars.

en: Note: The text must include the <strong>%s</strong> sign (that is the name of the survey the user passed) in it. Otherwise, the default text will be displayed.
ru_RU: Примечание: Текст должен содержать символ <strong>%s</strong> (название опроса, который прошёл пользователь). В противном случае будет отображаться текст по умолчанию.

en: Number
ru_RU: Номер

en: On Click
ru_RU: По щелчку мыши

en: On Exit (Pro)
ru_RU: При выходе (Pro)

en: On Exit - the popup will show up as soon as the user wants to leave the page.
ru_RU: При выходе - всплывающее окно появится, как только пользователь захочет покинуть страницу.

en: On click - popup will be shown when the user clicks on the assigned CSS element(s). Select CSS element with the help of CSS selector(s) option.
ru_RU: При щелчке — всплывающее окно будет показано, когда пользователь нажмёт на назначенный элемент(ы) CSS. Выберите элемент(ы) CSS с помощью селектора(ов) CSS.

en: On desktop
ru_RU: На рабочем столе

en: On load
ru_RU: При загрузке

en: On mobile
ru_RU: На мобильном телефоне

en: On page load - popup will be shown as soon as the page is loaded.
ru_RU: При загрузке страницы - всплывающее окно будет показано, как только страница будет загружена.

en: One-time payment
ru_RU: Одноразовый платеж

en: Onetime payment
ru_RU: Разовый платеж

en: Only
ru_RU: Только

en: Only for logged-in users
ru_RU: Только для авторизованных пользователей

en: Open
ru_RU: ОТКРЫТЬ

en: Open in a new tab
ru_RU: Открыть в новой вкладке

en: Option
ru_RU: Опция

en: Other
ru_RU: Прочее

en: Our YouTube community  guides you to step by step tutorials about our products and not only...
ru_RU: Наше сообщество на YouTube расскажет вам шаг за шагом о наших продуктах и не только...

en: Our goal is solely to improve the functionality and usability of the product based on user behavior.
ru_RU: Наша цель — улучшить функциональность и удобство использования продукта на основе поведения пользователя.

en: Our products
ru_RU: Наша продукция

en: PDF export
ru_RU: экспорт в PDF

en: PRO Features
ru_RU: Характеристики PRO

en: Pagination items positioning
ru_RU: Расположение элементов пагинации

en: Paragraph
ru_RU: Параграф

en: Passed Users Count
ru_RU: Количество прошедших пользователей опрос

en: Passed users count
ru_RU: Количество пользователей, прошедших опрос

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Password for passing survey
ru_RU: Пароль для прохождения опроса

en: Password is wrong!
ru_RU: Пароль неверен!

en: Password protected survey
ru_RU: Опрос с защитой паролем

en: PayPal Client ID
ru_RU: Paypal Client ID

en: PayPal Settings
ru_RU: Настройки PayPal

en: PayPal integration
ru_RU: Интеграция с PayPal

en: Payment details
ru_RU: Платежные реквизиты

en: Payment terms
ru_RU: Условия оплаты

en: Percent
ru_RU: В процентах

en: Permissions by user role
ru_RU: Разрешения по роли пользователя

en: Personal
ru_RU: Личный

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Please check your connection and try again
ru_RU: Пожалуйста, проверьте ваше соединение и попробуйте еще раз

en: Please enter 1 or more characters
ru_RU: Пожалуйста, введите 1 или более символов

en: Please feel free to use our other awesome plugins!
ru_RU: Пожалуйста, не бойтесь использовать другие наши замечательные плагины!

en: Please note that this feature is compatible exclusively with the following question types: Radio, Dropdown, and Yes/No. Should questions of a different type be present or enabled 'other answer', this setting will not apply.
ru_RU: Обратите внимание, что эта функция совместима исключительно со следующими типами вопросов: «Радио», «Раскрывающийся список» и «Да/Нет». Если присутствуют вопросы другого типа или включена опция «Другой ответ», эта настройка не применяется.

en: Please share the reason
ru_RU: Пожалуйста, поделитесь причиной

en: Please share which features
ru_RU: Пожалуйста, поделитесь, какие функции

en: Plugin activated successfully
ru_RU: Плагин успешно активирован

en: Plugin installed and activated successfully
ru_RU: Плагин успешно установлен и активирован

en: Plugin main file not found
ru_RU: Основной файл плагина не найден

en: Plugin not found
ru_RU: Плагин не найден

en: Point System
ru_RU: Система баллов

en: Popup Box
ru_RU: Всплывающее окно

en: Popup Survey
ru_RU: Всплывающий опрос

en: Popup Survey list table
ru_RU: Таблица списка всплывающих опросов

en: Popup Surveys
ru_RU: Всплывающие опросы

en: Popup background color
ru_RU: Цвет фона всплывающего окна

en: Popup created.
ru_RU: Всплывающее окно создано.

en: Popup deleted.
ru_RU: Всплывающее окно удалено.

en: Popup duplicated.
ru_RU: Всплывающее окно продублировано.

en: Popup everything you want! Create informative and promotional popups all in one plugin.
ru_RU: Всплывающие окна - это все, что вам нужно! Создавайте информационные и рекламные всплывающие окна в одном плагине.

en: Popup height
ru_RU: Высота всплывающего окна

en: Popup margin
ru_RU: Поле всплывающего окна

en: Popup moved to trash.
ru_RU: Всплывающее окно перемещено в корзину.

en: Popup position
ru_RU: Позиция всплывающего окна

en: Popup restored.
ru_RU: Всплывающее окно восстановлено.

en: Popup saved.
ru_RU: Всплывающее окно сохранено.

en: Popup trigger
ru_RU: Триггер всплывающего окна

en: Popup width
ru_RU: Ширина всплывающего окна

en: Popups are deleted.
ru_RU: Всплывающие окна будут удалены.

en: Popups are duplicated.
ru_RU: Всплывающие окна дублируются.

en: Popups are moved to trash.
ru_RU: Всплывающие окна перемещаются в корзину.

en: Popups are published.
ru_RU: Всплывающие окна публикуются.

en: Popups are restored.
ru_RU: Всплывающие окна восстановлены.

en: Popups are unpublished.
ru_RU: Всплывающие окна не опубликованы.

en: Post Author Email
ru_RU: Автор сообщения Электронная почта

en: Post Author Nickname
ru_RU: Псевдоним автора сообщения

en: Post Title
ru_RU: Название Поста

en: Pre start message:
ru_RU: Предстартовое сообщение:

en: Premium support
ru_RU: Премиум-поддержка

en: Prev
ru_RU: Назад

en: Prev Survey
ru_RU: Предыдущий опрос

en: Preview
ru_RU: Предварительный просмотр

en: Preview Survey
ru_RU: Предварительный опрос

en: Previous button
ru_RU: Кнопка "Назад"

en: Previous button text
ru_RU: Предыдущий текст кнопки

en: Pricing
ru_RU: Цены

en: Primary
ru_RU: Начальный

en: Print
ru_RU: Печать

en: Prints the webpage link where the current survey is posted.
ru_RU: Указывается ссылка на веб-страницу, на которой размещен текущий опрос.

en: Product Research Survey Template
ru_RU: Шаблон опроса по исследованию продукта

en: Progress bar text
ru_RU: Текст строки прогресса

en: Progress bar text color
ru_RU: Цвет текста строки прогресса

en: Progress bar text font size
ru_RU: Размер шрифта текста полосы прогресса

en: Progress bar text letter spacing
ru_RU: Интервал между буквами текста полосы прогресса

en: Progress bar text transform
ru_RU: Преобразование текста в строке прогресса

en: Promote your Facebook page and get more likes. Powerful functions will make your Facebook profile visible for those who visit your website. Give them a chance to scroll through your Facebook feed and know more about you.
ru_RU: Продвигайте свою страницу в Facebook и получайте больше лайков. Эффективные функции сделают ваш профиль Facebook видимым для тех, кто посещает ваш сайт. Дайте им возможность пролистать вашу ленту Facebook и узнать о вас больше.

en: Protect web content from being plagiarized. Prevent plagiarism from your website with this easy to use plugin.
ru_RU: Защитите веб-контент от плагиата. Предотвратите плагиат с вашего сайта с помощью этого простого в использовании плагина.

en: Provide a text message to be sent to the super admin and/or the provided additional emails. Message Variables will be of help.
ru_RU: Укажите текстовое сообщение, которое будет отправлено супер-администратору и/или на указанные дополнительные электронные адреса. В этом вам помогут %sПеременные сообщения%s.

en: Provide an email and click on the Send button to see what the message looks like. Note that you need to write a message on the Email message field beforehand. Take into account that the message variables will not work while testing.
ru_RU: Укажите адрес электронной почты и нажмите кнопку %sОтправить%s, чтобы увидеть, как выглядит сообщение. Обратите внимание, что вам необходимо заранее написать сообщение в поле %sЭлектронное сообщение%s. Учтите, что переменные сообщения не будут работать во время тестирования.

en: Publish
ru_RU: Публиковать

en: Published
ru_RU: Опубликовано

en: Put this shortcode on a page to show the total count of survey categories.
ru_RU: Добавьте этот шорткод на страницу, чтобы отобразить общее количество категорий опросов.

en: Question
ru_RU: Вопрос

en: Question Categories
ru_RU: Категории вопросов

en: Question ID
ru_RU: ID вопроса

en: Question alignment
ru_RU: Выравнивание вопроса

en: Question border radius
ru_RU: Радиус границы вопроса

en: Question caption font size
ru_RU: Размер шрифта подписи к вопросу

en: Question caption hide on mobile
ru_RU: Скрыть подпись вопроса на мобильном устройстве

en: Question caption letter spacing
ru_RU: Межбуквенный интервал в заголовке вопроса

en: Question caption text alignment
ru_RU: Выравнивание текста подписи к вопросу

en: Question caption text color
ru_RU: Цвет текста подписи к вопросу

en: Question caption text transform
ru_RU: Трансформация текста заголовка вопроса

en: Question font size
ru_RU: Размер шрифта вопроса

en: Question padding
ru_RU: Внутренний отступ вопроса

en: Question settings
ru_RU: Настройки вопроса

en: Question styles
ru_RU: Стили вопросов

en: Questions
ru_RU: Вопросы

en: Questions Count
ru_RU: Количество вопросов

en: Questions library
ru_RU: Библиотека вопросов

en: Questions numbering
ru_RU: Нумерация вопросов

en: Quick Feedback
ru_RU: Быстрая обратная связь

en: Quick Setup Guide
ru_RU: Краткое руководство по настройке

en: Quiz attribute .
ru_RU: Параметр викторины .

en: Quiz attribute deleted.
ru_RU: Параметр викторины удален.

en: Quiz created.
ru_RU: Викторина создана.

en: Quiz deleted.
ru_RU: Викторина удалена.

en: Quiz saved.
ru_RU: Викторина сохранена.

en: Quizzes
ru_RU: Викторины

en: Radio
ru_RU: Селективная кнопка

en: Ranking (Pro)
ru_RU: Рейтинг (Pro)

en: Ranking Question Type
ru_RU: Тип вопроса рейтинга

en: Rate us
ru_RU: Оцените нас

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: Read
ru_RU: Прочитано

en: Read the Detailed Guide
ru_RU: Прочтите подробное руководство

en: Recent surveys
ru_RU: Недавние опросы

en: Redirect URL
ru_RU: URL-адрес перенаправления

en: Redirect after submission
ru_RU: Перенаправление после подачи заявки

en: Redirect delay
ru_RU: Задержка перенаправления

en: Redirect delay (sec)
ru_RU: Задержка перенаправления (сек)

en: Redirect to the new tab
ru_RU: Перенаправление на новую вкладку

en: Redirecting after
ru_RU: Перенаправление после

en: Refresh questions data
ru_RU: Обновить данные о вопросах

en: Remove Image
ru_RU: Удалить изображение

en: Reply To Name
ru_RU: Ответить на имя

en: Reply to email
ru_RU: Ответить на электронное письмо

en: Reply to name
ru_RU: Ответить на имя

en: Reports for
ru_RU: Отчеты за

en: Reports in dashboard
ru_RU: Отчеты в панели управления

en: Represent images in an attractive way. Attract people with your own single and multiple free galleries from your photo library.
ru_RU: Размещайте изображения в выгодном свете. Привлекайте людей с помощью собственных одиночных и многочисленных бесплатных галерей из вашей фото библиотеки.

en: Request Date
ru_RU: Дата запроса

en: Request Form
ru_RU: Форма запроса

en: Required
ru_RU: Необходимо

en: Required questions message
ru_RU: Сообщение с необходимыми вопросами

en: Reset
ru_RU: Сброс

en: Reset styles
ru_RU: Сбросить стили

en: Responses cannot be edited
ru_RU: Ответы не могут быть отредактированы

en: Responsive design
ru_RU: Адаптивный дизайн

en: Restart
ru_RU: Перезапустить

en: Restart button text
ru_RU: Текст кнопки перезапуска

en: Restart survey button
ru_RU: Кнопка "Перезапуск опроса"

en: Restaurant Evaluation Survey Template
ru_RU: Шаблон опроса по оценке ресторана

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Result
ru_RU: Результат

en: Results
ru_RU: Результаты

en: Results Settings
ru_RU: Настройки результатов

en: Results with charts
ru_RU: Результаты с диаграммами

en: Reverse
ru_RU: В обратную сторону

en: Right
ru_RU: Справа

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save and close
ru_RU: Сохранить и закрыть

en: Save and new
ru_RU: Сохранить и обновить

en: Save changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Scale-down
ru_RU: Уменьшить масштаб

en: Schedule survey
ru_RU: Запланировать опрос

en: Schedule the Survey
ru_RU: Составьте график проведения опроса

en: Scroll offset(px)
ru_RU: Смещение при прокрутке (px)

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Searching...
ru_RU: Поиск...

en: Seconds
ru_RU: Секунды

en: Section
ru_RU: Раздел

en: Sections
ru_RU: Разделы

en: Sections Count
ru_RU: Количество секций

en: Secure Copy Content Protection
ru_RU: Надежная защита от копирования контента

en: Security check failed
ru_RU: Проверка безопасности не пройдена

en: See All Plugins
ru_RU: Просмотреть все плагины

en: See Survey Maker in action with our interactive demo and examples.
ru_RU: Ознакомьтесь с Survey Maker в действии с помощью нашей интерактивной демонстрации и примеров.

en: See how to create a full WordPress survey in under one minute!
ru_RU: Узнайте, как создать полноценный опрос WordPress менее чем за одну минуту!

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Select Author
ru_RU: Выбрать автора

en: Select Category
ru_RU: Выбрать категорию

en: Select Channel
ru_RU: Выберите канал

en: Select Color
ru_RU: Выбрать цвет

en: Select List
ru_RU: Выбрать список

en: Select Survey
ru_RU: Выбрать опрос

en: Select Surveys
ru_RU: Выберите опросы

en: Select User
ru_RU: Выбрать пользователя

en: Select an answer
ru_RU: Выберите ответ

en: Select answer
ru_RU: Выберите ответ

en: Select default color
ru_RU: Выбрать цвет по умолчанию

en: Select list
ru_RU: Выбрать список

en: Select page
ru_RU: Выберите страницу

en: Select post
ru_RU: Выбрать пост

en: Select post type
ru_RU: Выберите тип публикации

en: Select question
ru_RU: Выберите вопрос

en: Select question default type
ru_RU: Выберите тип вопроса по умолчанию

en: Select survey
ru_RU: Выберите опрос

en: Select survey loader
ru_RU: Выберите загрузчик для опроса

en: Select user
ru_RU: Выберите пользователя

en: Select user role
ru_RU: Выберите роль пользователя

en: Select user roles
ru_RU: Выберите роли пользователя

en: Selected
ru_RU: Выбранный

en: Selected submissions are deleted successfully.
ru_RU: Отобранные заявки успешно удалены.

en: Selected submissions have been marked as read.
ru_RU: Отобранные заявки были помечены как прочитанные.

en: Selected submissions have been marked as unread.
ru_RU: Отобранные заявки были помечены как непрочитанные.

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Send automatic email reporting per session
ru_RU: Автоматическая отправка отчетов по электронной почте за каждую сессию

en: Send automatic email reporting to admin(s)
ru_RU: Автоматическая отправка отчетов по электронной почте администратору (администраторам)

en: Send email for testing
ru_RU: Отправить электронное письмо для тестирования

en: Send email to admin
ru_RU: Отправить электронное письмо администратору

en: Send email to user
ru_RU: Отправить электронное письмо пользователю

en: Send mail to admin
ru_RU: Отправить письмо админу

en: Send mail to user
ru_RU: Отправить письмо пользователю

en: Send now
ru_RU: Отправить сейчас

en: Send submission report
ru_RU: Отправить отчет об отправке

en: Send summary
ru_RU: Отправить итоги

en: Send test data
ru_RU: Отправить тестовые данные

en: SendGrid API Key
ru_RU: API-ключ SendGrid

en: SendGrid integration
ru_RU: Интеграция с SendGrid

en: Session period
ru_RU: Период сессии

en: Set the height of the textarea by entering a numeric value. It applies to Paragraph question type textarea.
ru_RU: Установите высоту текстовой области, введя числовое значение. Применимо к текстовой области типа Вопрос параграфа.

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Setup your first point type and go to the Hook page. Choose Survey Maker from the Available Hooks list.
ru_RU: Выберите свой первый тип точек и перейдите на страницу привязок. Выберите Survey Maker из списка доступных привязок.

en: Share Dialog
ru_RU: Поделиться диалогом

en: Short Text
ru_RU: Короткий текст

en: Shortcode
ru_RU: Шорткод

en: Shortcodes
ru_RU: Шорткоды

en: Show Login form
ru_RU: Показать форму входа в систему

en: Show User Display name
ru_RU: Показать отображаемое имя пользователя

en: Show User Email
ru_RU: Показать электронную почту пользователя

en: Show User First Name
ru_RU: Показать имя пользователя

en: Show User Last Name
ru_RU: Показать фамилию пользователя

en: Show User Nickname
ru_RU: Показать никнейм пользователя

en: Show User WordPress Roles
ru_RU: Показать роли пользователя WordPress

en: Show character counter
ru_RU: Показать количество символов

en: Show error message
ru_RU: Показать сообщение об ошибке

en: Show on
ru_RU: Показать на

en: Show only current user results
ru_RU: Показывать только текущие результаты пользователя

en: Show only in the first section
ru_RU: Показывать только в первом разделе

en: Show popup title
ru_RU: Показать заголовок всплывающего окна

en: Show question title as HTML
ru_RU: Показать заголовок вопроса как HTML

en: Show questions count
ru_RU: Показать количество вопросов

en: Show results after submission
ru_RU: Показать результаты после отправки

en: Show results by
ru_RU: Показать результаты по

en: Show section header info
ru_RU: Показать информацию о заголовке раздела

en: Show survey categories count
ru_RU: Показать количество категорий опроса

en: Show survey creation date
ru_RU: Показать дату создания опроса

en: Show survey questions count
ru_RU: Показать количество вопросов в опросе

en: Show survey sections count
ru_RU: Показать количество разделов опроса

en: Show survey title
ru_RU: Показать название опроса

en: Show the Social buttons
ru_RU: Показать кнопки социальных сетей

en: Show to guests too
ru_RU: Показать гостям тоже

en: Show word/character counter
ru_RU: Показать счетчик слов/символов

en: Shows the admin's email that was filled in their WordPress profile.
ru_RU: Показывается электронная почта администратора, которая была указана в его профиле WordPress.

en: Shows the logged-in user's First Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ru_RU: Показывает имя пользователя, вошедшего в систему. Если пользователь не вошел в систему, шорткод будет пустым.

en: Shows the logged-in user's display name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ru_RU: Показывает отображаемое имя пользователя, вошедшего в систему. Если пользователь не вошел в систему, шорткод будет пустым.

en: Shows the logged-in user's email. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ru_RU: Показывает электронную почту вошедшего в систему пользователя. Если пользователь не вошел в систему, шорткод будет пустым.

en: Shows the logged-in user's last name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ru_RU: Показывает фамилию вошедшего в систему пользователя. Если пользователь не вошел в систему, шорткод будет пустым.

en: Shows the logged-in user's nickname. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
ru_RU: Показывает никнейм вошедшего в систему пользователя. Если пользователь не вошел в систему, шорткод будет пустым.

en: Shows the submission count of a particular survey.
ru_RU: Показывает количество отправленных ответов на конкретный опрос.

en: Shows user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
ru_RU: Показывает роль(и) пользователя при входе в систему. Если пользователь не вошел в систему, поле будет пустым.

en: Sign in to continue
ru_RU: Авторизируйтесь, чтобы продолжить

en: Site title
ru_RU: Название сайта

en: Skip &amp; Deactivate
ru_RU: Пропустить &amp; Деактивировать

en: Slack Authorization
ru_RU: Авторизация в Slack

en: Slack Settings
ru_RU: Настройки Slack

en: Slack conversation
ru_RU: Беседа в Slack

en: Slack integration
ru_RU: Интеграция Slack

en: Slider (Pro)
ru_RU: Слайдер (Pro)

en: Slider List (Pro)
ru_RU: Список слайдеров (Pro)

en: Small
ru_RU: Маленькая

en: Something goes wrong please reload page
ru_RU: Что-то пошло не так, пожалуйста, перезагрузите страницу

en: Sorry
ru_RU: Извините

en: Sorry minimum count of questions should be 1
ru_RU: Извините, минимальное количество вопросов должно быть не менее 1

en: Space around
ru_RU: Равномерно с половиной отступа (space-around)

en: Space between
ru_RU: Равномерно без отступа по краям (space-between)

en: Specify text for the clear selection button
ru_RU: Укажите текст для кнопки очистить выделение

en: Specify text for the exit button
ru_RU: Укажите текст для кнопки выхода

en: Specify text for the finish button
ru_RU: Укажите текст для кнопки "Готово"

en: Specify text for the log in button
ru_RU: Укажите текст для кнопки входа в систему

en: Specify text for the next button
ru_RU: Укажите текст для кнопки "Далее"

en: Specify text for the previous button
ru_RU: Укажите текст для предыдущей кнопки

en: Specify text for the restart button
ru_RU: Укажите текст для кнопки перезапуска

en: Specify text for the start button
ru_RU: Укажите текст для кнопки "Старт"

en: Specify the alignment of the answers
ru_RU: Задайте выравнивание ответа

en: Specify the amount of the payment.
ru_RU: Укажите сумму платежа.

en: Specify the email address from which the results will be sent. If you leave the field blank, the sending email address will take the default value — survey_maker@{your_site_url}.
ru_RU: Укажите адрес электронной почты, с которого будут отправлены результаты. Если оставить поле пустым, адрес электронной почты отправителя примет значение по умолчанию — %ssurvey_maker@{your_site_url}%s.

en: Specify the name that will be displayed as the sender of the results. If you don't enter any name, it will be Survey Maker.
ru_RU: Укажите имя, которое будет отображаться в качестве отправителя результатов. Если вы не укажете никакого имени, то это будет %sSurvey Maker%s.

en: Specify the position of the Logo image.
ru_RU: Укажите положение изображения логотипа.

en: Specify the surveys which must be exported. If you want to export all surveys just leave blank.
ru_RU: Укажите опросы, которые необходимо экспортировать. Если вы хотите экспортировать все опросы, просто оставьте поле пустым.

en: Specify the time for one session and the provided email(s) will receive an automatic email notification once during the period.
ru_RU: Укажите время одной сессии, и указанный(ые) электронный(ые) адрес(ы) получит(ат) автоматическое уведомление по электронной почте один раз за это время.

en: Star List (Pro)
ru_RU: Звездный список (Pro)

en: Star Rating
ru_RU: Звездный рейтинг

en: Stars count
ru_RU: Количество звезд

en: Start
ru_RU: Начать

en: Start Date from
ru_RU: Дата начала с

en: Start Date to
ru_RU: Дата начала по

en: Start button
ru_RU: Кнопка ""Начать"

en: Start button position
ru_RU: Положение кнопки "Старт"

en: Start button text
ru_RU: Текст кнопки "Старт"

en: Start date:
ru_RU: Время запуска:

en: Start page
ru_RU: Начальная страница

en: Start page description
ru_RU: Описание начальной страницы

en: Start page settings
ru_RU: Настройки начальной страницы

en: Start page styles
ru_RU: Стили начальной страницы

en: Start page title
ru_RU: Заголовок начальной страницы

en: Start page title position
ru_RU: Положение заголовка стартовой страницы

en: Status
ru_RU: Статус

en: Stripe Settings
ru_RU: Настройки Stripe

en: Stripe integration
ru_RU: Интеграция с Stripe

en: Styles
ru_RU: Стили

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Submission Date
ru_RU: Дата подачи заявки

en: Submission ID
ru_RU: Идентификатор отправки

en: Submission count
ru_RU: Количество заявок

en: Submission count per day
ru_RU: Количество заявок в день

en: Submission deleted.
ru_RU: Подача заявки удалена.

en: Submission id
ru_RU: Идентификатор подачи

en: Submissions
ru_RU: Подача заявок

en: Submissions list table
ru_RU: Таблица со списком поданных заявок

en: Submissions settings
ru_RU: Настройки подачи заявок

en: Submissions summary export
ru_RU: Экспорт сводки отправленных материалов

en: Submit &amp; Deactivate
ru_RU: Отправить &amp; Деактивировать

en: Subscribe
ru_RU: Подписаться

en: Successfully sent
ru_RU: Успешно отправлено

en: Suggest a Feature
ru_RU: Предложите какую-нибудь функцию

en: Summary
ru_RU: Итог

en: Summary emails
ru_RU: Сводные сообщения электронной почты

en: Support
ru_RU: Поддержка

en: Support & Resources
ru_RU: Поддержка и ресурсы

en: Support for
ru_RU: Поддержка для

en: Survey
ru_RU: Опрос

en: Survey Activity Per Day Settings
ru_RU: Параметры активности опроса в день

en: Survey Author
ru_RU: Автор опроса

en: Survey Author Email
ru_RU: Электронная почта автора опроса

en: Survey Categories
ru_RU: Категории опроса

en: Survey Category
ru_RU: Категория опроса

en: Survey Links by Category
ru_RU: Ссылки на опрос по категориям

en: Survey Maker Information
ru_RU: Информация о Survey Maker

en: Survey Maker Logo
ru_RU: Логотип Survey Maker

en: Survey Maker plugin User Manual.
ru_RU: Пользовательское руководство плагина Survey Maker.

en: Survey Maker plugin demo
ru_RU: Survey Maker plugin демонстрация

en: Survey Maker plugin pro version
ru_RU: Survey Maker plugin Про версия

en: Survey Page Link
ru_RU: Ссылка на страницу опроса

en: Survey Templates
ru_RU: Шаблоны опросов

en: Survey Title
ru_RU: Название опроса

en: Survey by Opinion Stage
ru_RU: Опрос по стадии мнения

en: Survey categories
ru_RU: Категории опроса

en: Survey categories list table
ru_RU: Таблица со списком категорий опроса

en: Survey category created.
ru_RU: Создана категория опроса.

en: Survey category deleted.
ru_RU: Категория опроса удалена.

en: Survey category duplicated.
ru_RU: Категория опроса дублируется.

en: Survey category saved.
ru_RU: Категория опроса сохранена.

en: Survey color
ru_RU: Цвет опроса

en: Survey cover photo
ru_RU: Обложка опроса

en: Survey created.
ru_RU: Созданный опрос.

en: Survey deleted.
ru_RU: Удаленный опрос.

en: Survey duplicated.
ru_RU: Продублированный опрос.

en: Survey link
ru_RU: Ссылка на опрос

en: Survey list table
ru_RU: Таблица со списком опросов

en: Survey logo
ru_RU: Логотип опроса

en: Survey main URL
ru_RU: Основной URL-адрес опроса

en: Survey max-width for mobile
ru_RU: Максимальная ширина опроса для мобильных устройств

en: Survey mobile width
ru_RU: Ширина опроса для мобильного устройства

en: Survey moved to trash.
ru_RU: Опрос, перемещенный в корзину.

en: Survey multilanguage
ru_RU: Многоязычный опрос

en: Survey passed users by user role
ru_RU: Пользователи прошедшие опрос, используя роли пользователей

en: Survey restored.
ru_RU: Восстановленный опрос.

en: Survey results settings
ru_RU: Настройки результатов опроса

en: Survey saved.
ru_RU: Сохраненный опрос.

en: Survey section description alignment
ru_RU: Выравнивание описания раздела опроса

en: Survey section description font size
ru_RU: Размер шрифта описания раздела опроса

en: Survey section description letter spacing
ru_RU: Интервал между буквами в описании раздела опроса

en: Survey section title alignment
ru_RU: Выравнивание заголовка раздела опроса

en: Survey section title font size
ru_RU: Размер шрифта заголовка раздела опроса

en: Survey section title letter spacing
ru_RU: Интервал между буквами в названии раздела опроса

en: Survey status
ru_RU: Статус опроса

en: Survey styles
ru_RU: Стили опроса

en: Survey templates
ru_RU: Шаблоны опросов

en: Survey title
ru_RU: Заголовок опроса

en: Survey title alignment
ru_RU: Выравнивание названия опроса

en: Survey title box shadow
ru_RU: Тень блока названия опроса

en: Survey title font size
ru_RU: Размер шрифта названия опроса

en: Survey title letter spacing
ru_RU: Интервал между буквами в названии опроса

en: Survey width
ru_RU: Ширина панели с опросом

en: Surveys
ru_RU: Опросы

en: Surveys are deleted.
ru_RU: Удаленные опросы.

en: Surveys are duplicated.
ru_RU: Продублированные опросы.

en: Surveys are moved to trash.
ru_RU: Опросы, перемещенные в корзину.

en: Surveys are restored.
ru_RU: Восстановленные опросы.

en: Surveys default question type
ru_RU: Тип вопроса по умолчанию в опросах

en: Table columns
ru_RU: Таблица столбцов

en: Terms and Conditions
ru_RU: Положения и условия

en: Text
ru_RU: Текст

en: Text Customizations
ru_RU: Настройки текста

en: Text To Speech
ru_RU: Преобразование текста в речь

en: Text alignment
ru_RU: Выравнивание текста

en: Text color
ru_RU: Цвет текста

en: Text transform
ru_RU: Преобразование текста

en: Textarea height (public)
ru_RU: Высота текстовой области (общедоступно)

en: Thank you for completing this survey.
ru_RU: Спасибо, что приняли участие в этом опросе.

en: Thank you for using Survey Maker plugin !
ru_RU: Спасибо за использование плагина Survey Maker!

en: Thank you for your feedback. The information you provided will help us to improve our customer experience.
ru_RU: Спасибо за ваш отзыв. Предоставленная вами информация поможет нам улучшить качество обслуживания клиентов.

en: Thank you message
ru_RU: Благодарственное сообщение

en: The E-mail that was filled in their WordPress site during registration.
ru_RU: Адрес электронной почты, который был указан на их сайте WordPress при регистрации.

en: The E-mail the user entered into the survey form. It will work only if the email field exists in the form.
ru_RU: Электронная почта, которую пользователь ввел в форму опроса. Работает только в том случае, если поле электронной почты существует в форме.

en: The Email of the author of the post.
ru_RU: Адрес электронной почты автора поста.

en: The ID of the current post.
ru_RU: Идентификатор текущей записи.

en: The ID of the current user.
ru_RU: Идентификатор текущего пользователя.

en: The ID of the survey.
ru_RU: Идентификатор опроса.

en: The Nickname of the author of the post.
ru_RU: Ник автора поста.

en: The Post title of the current post.
ru_RU: Название текущей записи.

en: The URL of the home page.
ru_RU: URL-адрес домашней страницы.

en: The creation date of the survey.
ru_RU: Дата создания опроса.

en: The date of the submission survey.
ru_RU: Дата подачи заявки на опрос.

en: The last modified date of the survey.
ru_RU: Дата последнего изменения в опросе.

en: The name the user entered into the survey form. It will work only if the name field exists in the form.
ru_RU: Имя, которое пользователь ввел в форму опроса. Работает только в том случае, если поле имени существует в форме.

en: The number of the passed users count of the given survey.
ru_RU: Число пользователей прошедших данный опрос.

en: The number of the questions of the given survey.
ru_RU: Количество вопросов данного опроса.

en: The number of the sections of the given survey.
ru_RU: Количество разделов данного опроса.

en: The placeholder text that will be displayed in the textarea if the user explanation option is on.
ru_RU: Текст-заполнитель, который будет отображаться в текстовом поле, если включена опция объяснения пользователя.

en: The plugin didn’t work as expected
ru_RU: Плагин работал не так, как ожидалось

en: The survey has expired.
ru_RU: Срок действия опроса истек.

en: The survey will be available soon!
ru_RU: Опрос будет доступен в ближайшее время!

en: The team may respond to your questions within 24 hours.
ru_RU: Команда может ответить на ваши вопросы в течение 24 часов.

en: The text will be displayed if the post/page contains an incorrect shortcode
ru_RU: Текст будет отображаться, если запись/страница содержит неверный шорткод

en: The text will be displayed if the survey is accessed from a blocked IP.
ru_RU: Текст будет отображен, если доступ к опросу осуществляется с заблокированного IP-адреса.

en: The text will be displayed if the survey taker fills in an invalid email address (e.g. without "@" and ".") in the Email field.
ru_RU: Текст будет отображен, если участник опроса введет неверный адрес электронной почты (например, без "@" и ".") в поле электронной почты.

en: The text will be displayed if the user tries to access the survey from the country for which there is a limitation set from the survey settings.
ru_RU: Текст будет отображен, если пользователь попытается получить доступ к опросу из страны, для которой в настройках опроса установлено ограничение.

en: The text will be displayed in case the survey taker fills in the incorrect password.
ru_RU: Текст будет отображен в том случае, если участник опроса введет неверный пароль.

en: The text will be displayed when the survey taker is prompted to enter a password.
ru_RU: Текст будет отображен, когда участнику опроса будет предложено ввести пароль.

en: The text will be sent as an email subject if the Send Email to Admin option is enabled for the survey.
ru_RU: Текст будет отправлен в качестве темы электронного письма, если для опроса включена опция Отправить электронное письмо администратору.

en: The time of the submission survey.
ru_RU: Время подачи заявки на участие в опросе.

en: The title of the survey.
ru_RU: Название опроса.

en: The title of the website.
ru_RU: Название веб-сайта.

en: The user's display name that was filled in their WordPress site during registration.
ru_RU: Отображаемое имя пользователя, которое было указано на сайте WordPress при регистрации.

en: The user's first name that was filled in their WordPress site during registration.
ru_RU: Имя пользователя, которое было указано на сайте WordPress при регистрации.

en: The user's ip address.
ru_RU: Ip-адрес пользователя.

en: The user's last name that was filled in their WordPress site during registration.
ru_RU: Фамилия пользователя, которая была указана на сайте WordPress при регистрации.

en: The user's nick name that was filled in their WordPress site during registration.
ru_RU: Никнейм пользователя, который был указан на сайте WordPress при регистрации.

en: The user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
ru_RU: Роль(и) пользователя при входе в систему. Если пользователь не вошел в систему, поле будет пустым.

en: Theme
ru_RU: Тема

en: There are no questions atteched yet.
ru_RU: Вопросы еще не внесены.

en: There are no results yet.
ru_RU: Результаты пока отсутствуют.

en: There are no surveys yet
ru_RU: Пока нет опросов

en: There are no surveys yet.
ru_RU: Пока нет никаких опросов.

en: This field doesn't accept an empty value or a value less than 1.
ru_RU: Это поле не принимает пустое значение или значение меньше 1.

en: This is a required question
ru_RU: Это обязательный вопрос

en: This survey has expired!
ru_RU: Этот опрос истек!

en: Tick this option to delay the loading of images of questions and answers to improve the performance of your plugin.
ru_RU: Установите этот флажок, чтобы отложить загрузку изображений вопросов и ответов, чтобы повысить производительность вашего плагина.

en: Time
ru_RU: Время

en: Title
ru_RU: Название

en: Title Alignment
ru_RU: Выравнивание названия

en: To additional emails
ru_RU: На дополнительные электронные адреса

en: To admin
ru_RU: Администратору

en: To change your GMT
ru_RU: Чтобы изменить свое время по Гринвичу

en: To choose a list, please go to the <strong>Integration</strong> tab of the given survey.
ru_RU: Чтобы выбрать список, пожалуйста, перейдите на вкладку <strong>Интеграция</strong> данного опроса.

en: To enhance the user experience of our product, we would like to request permission to track certain user interactions. Please rest assured that this tracking will be minimal and will only involve non-sensitive actions, such as specific clicks within the interface. No personal or sensitive data will be collected.
ru_RU: Чтобы повысить удобство использования нашего продукта, мы хотели бы запросить разрешение на отслеживание определенных взаимодействий с пользователем. Пожалуйста, будьте уверены, что это отслеживание будет минимальным и будет включать только действия, не связанные с конфиденциальностью, такие как определенные клики в интерфейсе. Личные или конфиденциальные данные собираться не будут.

en: To fill out this form, you must be signed in. Your identity will remain anonymous.
ru_RU: Чтобы заполнить эту форму, вы должны быть зарегистрированы. Ваша личность останется анонимной.

en: To insert the Survey into a page, post or text widget, copy shortcode
ru_RU: Чтобы вставить опрос в страницу, запись или текстовый виджет, скопируйте шорткод

en: To see all Message Variables
ru_RU: Чтобы просмотреть все переменные сообщения

en: To users
ru_RU: Пользователям

en: Top / Bottom
ru_RU: Сверху/Снизу

en: Trash
ru_RU: Корзина

en: Try Demo
ru_RU: Попробуйте демо

en: Twicedaily
ru_RU: Дважды в день

en: URL parametr
ru_RU: Параметр URL-адреса

en: Understand your users better. Ask simple questions to know what they like.
ru_RU: Лучше понимайте своих пользователей. Задавайте простые вопросы, чтобы узнать, что им нравится.

en: Unique Code
ru_RU: Уникальный код

en: Unlimited Questions
ru_RU: Неограниченное количество вопросов

en: Unlimited Surveys
ru_RU: Неограниченные опросы

en: Unlimited sites
ru_RU: Неограниченное количество сайтов

en: Unlock advanced features + 30 day Money Back Guarantee
ru_RU: Разблокируйте расширенные функции + 30-дневная гарантия возврата денег

en: Unpublish
ru_RU: Неопубликовать

en: Unread
ru_RU: Непрочитано

en: Unread results
ru_RU: Непрочитанные результаты

en: Unset
ru_RU: Сброс

en: Untitled section
ru_RU: Безымянный раздел

en: Upgrade
ru_RU: Обновлять

en: Upgrade Now
ru_RU: Обновить сейчас

en: Upgrade for
ru_RU: Обновить для

en: Upload (Pro)
ru_RU: Загрузка (Pro)

en: Uppercase
ru_RU: Верхний регистр

en: Use to identify the uniqueness of each attempt.
ru_RU: Используйте для определения уникальности каждой попытки.

en: User Activity Per Day Settings
ru_RU: Параметры активности пользователя в день

en: User Email
ru_RU: Электронная почта пользователя

en: User ID
ru_RU: ID пользователя

en: User IP
ru_RU: IP-адрес пользователя

en: User Information
ru_RU: Информация о пользователе

en: User Name
ru_RU: Имя пользователя

en: User Persona Survey Template
ru_RU: Шаблон опроса о личности пользователя

en: User email
ru_RU: Электронная почта пользователя

en: User explanation
ru_RU: Объяснение пользователя

en: User history settings
ru_RU: Настройки истории пользователя

en: User history shortcode
ru_RU: Шорткод истории пользователя

en: User history submissions table columns
ru_RU: Таблица столбцов заявок в истории пользователя

en: User name
ru_RU: Имя пользователя

en: User password
ru_RU: Пароль пользователя

en: User role(s)
ru_RU: Роль(и) пользователя

en: User(s)
ru_RU: Пользователь(и)

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Users Count
ru_RU: Количество пользователей

en: Users Display Name
ru_RU: Отображаемое имя пользователя

en: Users First Name
ru_RU: Имя пользователя

en: Users IP Address
ru_RU: IP-адрес пользователя

en: Users IP addresses
ru_RU: IP-адреса пользователей

en: Users Last Name
ru_RU: Фамилия пользователя

en: Users Nick Name
ru_RU: Псевдоним пользователя

en: Users WordPress Roles
ru_RU: Роли пользователей WordPress

en: VKontakte button
ru_RU: Кнопка "ВКонтакте"

en: Value prefix
ru_RU: Префикс значения

en: Value suffix
ru_RU: Суффикс значения

en: Video tutorial
ru_RU: Видеоурок

en: View
ru_RU: Просмотр

en: View Docs
ru_RU: Просмотреть Docs

en: View Documentation
ru_RU: Посмотреть документацию

en: View all question types
ru_RU: Просмотреть все типы вопросов

en: View demo
ru_RU: Посмотреть демо

en: View details
ru_RU: Посмотреть подробности

en: View submissions
ru_RU: Просмотр заявок

en: WP Editor height
ru_RU: Высота установки редактора WP

en: WP User
ru_RU: Пользователь WP

en: Watch Video
ru_RU: Смотреть видео

en: Watch our comprehensive video tutorials to master Survey Maker quickly
ru_RU: Посмотрите наши подробные видеоуроки, чтобы быстро освоить Survey Maker

en: We are unable to store your data
ru_RU: Мы не можем хранить ваши данные

en: We happily support our community. Our Support Care specialists are always ready to help you to use the product more efficiently.
ru_RU: Мы с радостью поддерживаем наше сообщество. Наши специалисты всегда готовы помочь вам использовать продукт более эффективно.

en: We value your feedback and appreciate you taking the time to complete the survey.
ru_RU: Мы ценим ваши отзывы и благодарим вас за то, что вы нашли время, чтобы заполнить анкету.

en: We will send you a test data, and you can catch it in your ZAP for configure it.
ru_RU: Мы вышлем вам тестовые данные, и вы сможете получить их в свой ZAP для настройки.

en: We will send you all data from survey information form with the “AysSurvey” key by POST method.
ru_RU: Мы отправим вам все данные из информационной формы опроса с ключом "AysSurvey" с помощью метода POST.

en: Website field is empty
ru_RU: Поле веб-сайт пусто

en: Weekly
ru_RU: Еженедельно

en: Welcome to Survey Maker
ru_RU: Добро пожаловать в Survey Maker

en: Where can I find the summary report of my submissions?
ru_RU: Где я могу найти краткий отчет о моих материалах?

en: Who will have permission to Survey menu
ru_RU: У кого будет разрешение на доступ к меню опроса

en: Width (px)
ru_RU: Ширина (в пикселях)

en: Will I lose the data after upgrading to the Pro version?
ru_RU: Потеряю ли я данные после перехода на версию Pro?

en: With description
ru_RU: С описанием

en: With the FoxLMS plugin, you can create, sell, and organize courses, lessons, and quizzes, transforming your website into a dynamic e-learning platform.
ru_RU: С помощью плагина FoxLMS вы можете создавать, продавать и организовывать курсы, уроки и тесты, превращая свой веб-сайт в динамическую платформу электронного обучения.

en: With the Free version, you get a lifetime usage for the plugin, however, you will get new updates and support for only 1 month.
ru_RU: В бесплатной версии вы получаете право вечно использовать плагин , однако, вы будете наслаждаться новыми обновлениями и поддержкой только через 1 месяц.

en: With/without description
ru_RU: С описанием/без описания

en: Without description
ru_RU: Без описания

en: WooCommerce Integration
ru_RU: Интеграция с WooCommerce

en: Word
ru_RU: Словам

en: WordPress Survey Maker Plugin Overview
ru_RU: Обзор плагина WordPress Survey Maker

en: Write down a thank you message to be displayed after survey submission. %sAdd Media%s to the message if you wish.
ru_RU: Напишите благодарственное сообщение, которое будет отображаться после отправки опроса. При желании к сообщению %sДобавьте социальные сети%s.

en: Write the URL link where your survey is located (in Front-end).To open your survey right from the surveys page, please fill in this field and navigate to the general tab to see the 'View' button
ru_RU: Укажите URL-адрес, по которому размещен ваш опрос (в интерфейсе).Чтобы открыть свой опрос прямо на странице опросов, пожалуйста, заполните это поле и перейдите на вкладку "Общие", чтобы увидеть кнопку "Просмотреть"

en: Write the message to send it out to your survey takers via email. You can use Message Variables as well.
ru_RU: Напишите сообщение, чтобы отправить его участникам опроса по электронной почте. Можно также использовать %sПеременные сообщения%s.

en: Wrong password text
ru_RU: Неверный текст пароля

en: Wrong shortcode initialized
ru_RU: Инициализирован неправильный шорткод

en: Wrong shortcode text
ru_RU: Неправильный текст шорткода

en: X button
ru_RU: Кнопка X

en: Yes
ru_RU: Да

en: Yes or No
ru_RU: Да или нет

en: You already passed this survey.
ru_RU: Вы уже прошли этот опрос.

en: You can choose default question type which will be selected in the Add new survey page.
ru_RU: Можно выбрать тип вопроса по умолчанию, который будет выбран на странице добавления нового опроса.

en: You can copy these variables and paste them in the following options from the survey settings
ru_RU: Вы можете скопировать эти переменные и вставить их в следующие параметры из настроек опроса

en: You can get your API key and Client ID from your Account Settings page.
ru_RU: Ключ API и ID клиента можно получить на странице настроек аккаунта.

en: You can get your API key from
ru_RU: Вы можете получить свой ключ API из

en: You can get your API key from your
ru_RU: Вы можете получить свой ключ API из вашего

en: You can get your API key from your Account.
ru_RU: Вы можете получить свой ключ API в своем аккаунте.

en: You can get your App Client ID and Client Secret from your App's Basic Information page.
ru_RU: App Client ID and Client Secret можно получить на странице Основной информации приложения.

en: You can get your Client ID from %s
ru_RU: Вы можете получить свой ID клиента от %s

en: You can get your Publishable and Secret keys on API Keys page on your Stripe dashboard.
ru_RU: Вы можете получить свои Publishable и Secret keys на странице API Keys на вашей информационной панели Stripe.

en: You can insert your custom placeholder for input. Note your custom text will not be translated
ru_RU: Вы можете вставить свой пользовательский текст для ввода. Обратите внимание, что ваш пользовательский текст не будет переведен

en: You can write the default answer count which will be showing in the Add new question page (this will work only with radio, checkbox, and dropdown types).
ru_RU: Вы можете написать количество ответов по умолчанию, которое будет отображаться на странице добавления нового вопроса (это будет работать только с такими типами как - радио, флажок и выпадающий список).

en: You have not answered this question
ru_RU: Вы не ответили на этот вопрос

en: You must know that our plugin has no limits
                                    Survey Maker offers %sunlimited%s number of sections, questions and answers. However, if you came across to such problem, it is connected with your server. To solve that problem you must access to your cPanel, find your PHP values and enhance the number, and in case you are unable to do that yourself then contact your Hosting provider, so that they do the mentioned for you.
ru_RU: Вы должны знать, что наш плагин не имеет ограничений
                                     Survey Maker предлагает %sнеограниченный%s количество разделов, вопросов и ответов. Однако, если вы столкнулись с такой проблемой, она связана с вашим сервером. Чтобы решить эту проблему, вы должны получить доступ к своей cPanel, найти свои значения PHP и увеличить число, а если вы не можете сделать это самостоятельно, обратитесь к своему хостинг-провайдеру, чтобы он сделал это за вас.

en: You need to insert Your Survey ID in the shortcode. It will show the creation date of the particular survey. If there is no survey available/found with that particular Survey ID, the shortcode will be empty.
ru_RU: В шорткод необходимо вставить ID опроса. Будет показана дата создания конкретного опроса. Если опрос с данным ID опроса отсутствует/не найден, шорткод будет пустым.

en: You need to insert Your Survey ID in the shortcode. It will show the number of the questions of the given survey. If there is no survey available/found with that particular Survey ID, the shortcode will be empty.
ru_RU: В шорткод необходимо вставить ID вашего опроса. В нем будет показано количество вопросов данного опроса. Если опрос не доступен/не найден с данным ID опроса, шорткод будет пустым.

en: You need to insert Your Survey ID in the shortcode. It will show the number of the sections of the given survey. If there is no survey available/found with that particular Survey ID, the shortcode will be empty.
ru_RU: В шорткод необходимо вставить ID опроса. Будет показано количество разделов данного опроса. Если опрос не доступен/не найден с данным ID опроса, шорткод будет пустым.

en: You need to set up reCAPTCHA in your Google account to generate the required keys and get them by %s Google's reCAPTCHA admin console %s.
ru_RU: Вам необходимо настроить reCAPTCHA в своем аккаунте Google для генерации необходимых ключей и получить их с помощью %s Google's reCAPTCHA admin console %s.

en: You're in the preview mode. Note: All elements work correctly on the front end.
ru_RU: Вы находитесь в режиме предварительного просмотра. Примечание: Все элементы работают корректно в интерфейсе.

en: You've already responded
ru_RU: Вы уже ответили

en: YouTube community
ru_RU: Сообщество YouTube

en: YouTube video tutorials
ru_RU: Видеоуроки на ютубе

en: Your API URL and Key can be found in your account on the My Settings page under the “Developer” tab.
ru_RU: URL и ключ API можно найти в вашем аккаунте на странице "Мои настройки" во вкладке "Разработчик".

en: Your answer
ru_RU: Ваш ответ

en: Your email
ru_RU: Ваш электронная почта

en: Your name
ru_RU: Ваше имя

en: Your request was successfully submitted. We will get in touch with you until November 10. Thank you!
ru_RU: Ваш запрос был успешно отправлен. Мы свяжемся с вами до 10 ноября. Спасибо!

en: Zapier Settings
ru_RU: Настройки Zapier

en: Zapier Webhook URL
ru_RU: URL вебхука Zapier

en: Zapier integration
ru_RU: Интеграция с Zapier

en: add "Other"
ru_RU: добавить "Прочее"

en: and get a reply within a day.
ru_RU: и получить ответ в течение дня.

en: and paste it at the desired place in the editor.
ru_RU: и вставьте его в нужное место в редакторе.

en: button
ru_RU: кнопку

en: click here
ru_RU: нажмите здесь

en: days
ru_RU: дни

en: e.g. en, de - Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %s here %s
ru_RU: например, англ, нем  - Язык, используемый reCAPTCHA. Чтобы получить код для вашего языка, нажмите %s здесь %s

en: hours
ru_RU: часы

en: left
ru_RU: слева

en: minutes
ru_RU: минуты

en: of
ru_RU: от

en: of 50 discounted licenses left
ru_RU: из 50 оставшихся лицензий со скидкой

en: of the survey and paste it into any post.
ru_RU: опроса и вставьте его в любой пост.

en: or
ru_RU: или

en: page and build your first survey by clicking on the
ru_RU: страницу и создайте свой первый опрос, нажав на

en: plugin.
ru_RU: плагин.

en: reCAPTCHA Language
ru_RU: язык reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
ru_RU: настройки reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
ru_RU: тема reCAPTCHA

en: seconds
ru_RU: секунды

en: shortcode
ru_RU: шорткод

en: submissions
ru_RU: подача заявок

en: support specialists.
ru_RU: специалистам службы поддержки.
