Plugins - Survey Maker - Stable (latest release) - en to tr_TR translation catalogue (1034 entries)

en:  %s Nope, you will not! %s All the data(surveys, settings, and submissions) of the plugin will remain unchanged even after switching to the Pro version. You don't need to redo what you have already created with the free version. %s For further detailed instructions, please check out the upgrade guide of the plugin. %s
tr_TR:  %s Hayır, yapmayacaksınız! %s Eklentinin tüm verileri (anketler, ayarlar ve gönderimler) Pro sürüme geçtikten sonra bile değişmeden kalacaktır. Ücretsiz sürümle oluşturduklarınızı yeniden yapmanıza gerek yoktur. %s Daha ayrıntılı talimatlar için lütfen eklentinin yükseltme kılavuzuna göz atın. %s

en:  Configure the settings and save the hook.
tr_TR:  Ayarları yapılandırın ve kancayı kaydedin.

en:  Responses
tr_TR:  Yanıtlar

en:  submissions
tr_TR:  gönderimler

en: "Other" answer(s)
tr_TR: “Diğer” cevap(lar)ı

en: "Other" answers
tr_TR: “Diğer” cevaplar

en: %s %s of %s
tr_TR: %s %s de %s

en: %s By Cookie %s - Detect the users by their browser cookies and limit them.  It will work both for guests and registered users.
tr_TR: %s Çerezlere Göre %s - Kullanıcıları tarayıcı çerezlerine göre tespit edin ve sınırlayın.  Hem misafirler hem de kayıtlı kullanıcılar için çalışacaktır.

en: %s By Cookie and IP %s - Detect the users both by their browser cookies and IP addresses and limit them. It will work both for guests and registered users.
tr_TR: %s Çerez ve IP %s - Kullanıcıları hem tarayıcı çerezlerine hem de IP adreslerine göre tespit eder ve sınırlar. Hem misafirler hem de kayıtlı kullanıcılar için çalışacaktır.

en: %s By IP %s - Detect the users by their IP addresses and limit them. This will work both for guests and registered users. Note: in general, IP is not a static variable, it is constantly changing when the users change their location/ WIFI/ Internet provider.
tr_TR: %s IP’ye Göre %s - Kullanıcıları IP adreslerine göre tespit edin ve sınırlayın. Bu hem misafirler hem de kayıtlı kullanıcılar için çalışacaktır. Not: Genel olarak, IP statik bir değişken değildir, kullanıcılar konumlarını / WIFI / İnternet sağlayıcılarını değiştirdiklerinde sürekli olarak değişir.

en: %s By User ID %s - Detect the users by their WP User IDs and limit them. This will work only for registered users. It's recommended to use this method to get more reliable results.
tr_TR: %s Kullanıcı Kimliğine Göre %s - Kullanıcıları WP Kullanıcı Kimliklerine göre algılar ve sınırlar. Bu sadece kayıtlı kullanıcılar için çalışacaktır. Daha güvenilir sonuçlar elde etmek için bu yöntemi kullanmanız önerilir.

en: %s Center %s - Displays the answers at the center of the container.
tr_TR: %s Ortala %s - Kapsayıcının merkezinde yanıtları görüntüler.

en: %s Left %s - Displays the answers at the beginning of the container.
tr_TR: %s Sol %s - Kapsayıcının başında yanıtları görüntüler.

en: %s Right %s - Displays the answers at the end of the container.
tr_TR: %s Sağ %s - Kapsayıcının sonunda yanıtları görüntüler.

en: %s Space around %s - Displays the answers with space before, between, and after the lines (Only for grid view).
tr_TR: %s Etrafında boşluk %s - Yanıtları satırlardan önce, satırların arasında ve satırlardan sonra boşluk bırakarak görüntüler (Yalnızca ızgara görünümü için).

en: %s Space between %s - Displays the answers with space between the lines (Only for grid view).
tr_TR: %s Arada boşluk %s - Yanıtları satırlar arasında boşluk bırakarak görüntüler (Yalnızca ızgara görünümü için).

en: %s You can! %s With the help of the plugin, you can create unlimited online surveys with multi sections. Quick, easy, and reliable for creating surveys interesting and engaging to take. %s A drastic increase in conversion rate is guaranteed %s
tr_TR: %s Yapabilirsiniz! %s Eklentinin yardımıyla, çok bölümlü sınırsız çevrimiçi anket oluşturabilirsiniz. İlginç ve ilgi çekici anketler oluşturmak için hızlı, kolay ve güvenilir. %s Dönüşüm oranında ciddi bir artış garanti edilir %s

en: %sClassic Dark:%s Dark background, light text.
tr_TR: %sClassic Dark:%s Koyu arka plan, açık metin.

en: %sClassic Light:%s Light background, dark text.
tr_TR: %sClassic Light:%s Açık arka plan, koyu metin.

en: %sContain:%s Resize the image to be displayed fully.
tr_TR: %sContain:%s Görüntüyü tam olarak görüntülenecek şekilde yeniden boyutlandırın.

en: %sCover:%s Resize the image so that it fills the whole container. The image may be trimmed to fit.
tr_TR: %sCover:%s Görüntüyü tüm kabı dolduracak şekilde yeniden boyutlandırın. Görüntü sığacak şekilde kırpılabilir.

en: %sCover:%s Resize the image to cover the whole container. The image may be trimmed to fit.
tr_TR: %sCover:%s Görüntüyü tüm kabı kaplayacak şekilde yeniden boyutlandırın. Görüntü sığacak şekilde kırpılabilir.

en: %sFill:%s Resize the image to cover the whole container. The image may be stretched to fit.
tr_TR: %sFill:%s Görüntüyü tüm kabı kaplayacak şekilde yeniden boyutlandırın. Görüntü sığması için uzatılabilir.

en: %sNone:%s The image is not resized at all.
tr_TR: %sNone:%s Görüntü hiç yeniden boyutlandırılmamış.

en: %sNone:%s The image is not resized.
tr_TR: %sNone:%s Görüntü yeniden boyutlandırılmamış.

en: %sUnset:%s Rescale the image to be smaller than contain or none.
tr_TR: %sUnset:%s Görüntüyü contain veya none öğesinden daha küçük olacak şekilde yeniden ölçeklendirin.

en: %sUnset:%s The variable does not exist.
tr_TR: %sUnset:%s Değişken mevcut değil.

en: 12 months
tr_TR: 12 ay

en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

en: Ability to allow users to create a survey from the front-end.
tr_TR: Kullanıcıların ön uçtan bir anket oluşturmasına izin verebilme.

en: Ability to manage Survey Maker plugin only for selected user roles.
tr_TR: Survey Maker eklentisini yalnızca seçilen kullanıcı rolleri için yönetebilme.

en: Access by user role
tr_TR: Kullanıcı rolüne göre erişim

en: Access only to selected user role(s)
tr_TR: Yalnızca seçilen kullanıcı rol(ler)ine erişim

en: Access only to selected user(s)
tr_TR: Yalnızca seçilen kullanıcı(lar)a erişim

en: Activate this option, if you want to open the URL in a new tab.
tr_TR: URL’yi yeni bir sekmede açmak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: ActiveCampaign Settings
tr_TR: ActiveCampaign Ayarları

en: ActiveCampaign automation
tr_TR: ActiveCampaign otomasyonu

en: ActiveCampaign integration
tr_TR: ActiveCampaign entegrasyonu

en: ActiveCampaign list
tr_TR: ActiveCampaign listesi

en: Add Gif
tr_TR: Gif Ekle

en: Add Image
tr_TR: Resim Ekle

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add Question
tr_TR: Soru Ekle

en: Add Section
tr_TR: Bölüm Ekle

en: Add a URL link to the survey's logo image.
tr_TR: Anketin logo resmine bir URL bağlantısı ekleyin.

en: Add a caption
tr_TR: Bir başlık ekleyin

en: Add condition
tr_TR: Koşul ekle

en: Add new category
tr_TR: Yeni kategori ekle

en: Add new popup
tr_TR: Yeni açılır pencere ekle

en: Add new survey
tr_TR: Yeni anket ekle

en: Add option
tr_TR: Seçenek ekle

en: Add question
tr_TR: Soru ekle

en: Add section
tr_TR: Bölüm ekle

en: Additional emails
tr_TR: Ek e-postalar

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Admin Email
tr_TR: Yönetici E-postası

en: Admin note
tr_TR: Yönetici notu

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: After completing the exporting process, move to the website where you are planning to import those surveys. Click on the Choose file button and pick the JSON file which you exported recently. Click on the Import Now button at the end.
tr_TR: Dışa aktarma işlemini tamamladıktan sonra, bu anketleri içe aktarmayı planladığınız web sitesine gidin. Dosya seç butonuna tıklayın ve yakın zamanda dışa aktardığınız JSON dosyasını seçin. Sonunda Şimdi İçe Aktar düğmesine tıklayın.

en: After enabling the integration, the Survey Maker will automatically be added to the event list.
tr_TR: Entegrasyonu etkinleştirdikten sonra Anketör otomatik olarak etkinlik listesine eklenecektir.

en: After enabling this option, IP address of the users will not be stored in database. Note: If this option is enabled, then the `Limits user by IP` option will not work.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirildikten sonra, kullanıcıların IP adresleri veritabanında saklanmayacaktır. Not: Bu seçenek etkinleştirilirse, `Kullanıcıyı IP’ye göre sınırlar` seçeneği çalışmayacaktır.

en: After enabling this option, User Emails will not be stored in database.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirdikten sonra, Kullanıcı E-postaları veritabanında saklanmayacaktır.

en: After enabling this option, User Names will not be stored in database.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirildikten sonra, Kullanıcı Adları veritabanında saklanmayacaktır.

en: Agency
tr_TR: Ajans

en: All
tr_TR: Tümü

en: All pages
tr_TR: Tüm sayfalar

en: All question types (video guide)
tr_TR: Tüm soru türleri (video kılavuzu)

en: All submission settings
tr_TR: Tüm gönderim ayarları

en: Allow HTML in answers
tr_TR: Yanıtlarda HTML’ye izin ver

en: Allow HTML in section description
tr_TR: Bölüm açıklamasında HTML’ye izin ver

en: Allow collecting information of logged in users
tr_TR: Oturum açmış kullanıcıların bilgilerinin toplanmasına izin ver

en: Allow your users to create their own digital dictionaries and learn new words and terms as fastest as possible.
tr_TR: Kullanıcılarınızın kendi dijital sözlüklerini oluşturmalarına ve yeni kelimeleri ve terimleri mümkün olan en hızlı şekilde öğrenmelerine izin verin.

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: Analytics
tr_TR: Analitik

en: Animation Top
tr_TR: Animasyon Üstü

en: Anonymity Survey
tr_TR: Anonimlik Anketi

en: Answer Settings
tr_TR: Cevap Ayarları

en: Answer default count
tr_TR: Varsayılan sayımı yanıtla

en: Answer font size
tr_TR: Cevap yazı tipi boyutu

en: Answer gap
tr_TR: Cevap boşluğu

en: Answer image size
tr_TR: Cevap görüntü boyutu

en: Answer image sizing
tr_TR: Cevap görseli boyutlandırma

en: Answer padding
tr_TR: Cevap dolgu

en: Answer styles
tr_TR: Cevap stilleri

en: Answer view
tr_TR: Cevap görünümü

en: Answer view alignment
tr_TR: Cevap görünümü hizalama

en: Answers
tr_TR: Cevaplar

en: Answers numbering
tr_TR: Cevap numaralandırma

en: Apply changes
tr_TR: Değişiklikleri uygula

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Approved
tr_TR: Onaylandı

en: Are you sure you want to delete this question?
tr_TR: Bu soruyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this section?
tr_TR: Bu bölümü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete?
tr_TR: Silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to go to the next survey page?
tr_TR: Bir sonraki anket sayfasına gitmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to go to the previous question page?
tr_TR: Önceki soru sayfasına gitmek istediğinizden emin misiniz?

en: Ascending
tr_TR: Yükselen

en: Attempts count
tr_TR: Deneme sayısı

en: Attract your visitors and convert them into email subscribers and paying customers.
tr_TR: Ziyaretçilerinizin ilgisini çekin ve onları e-posta abonelerine ve ödeme yapan müşterilere dönüştürün.

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Authorize
tr_TR: Yetkilendirmek

en: Autofill logged-in user data
tr_TR: Oturum açmış kullanıcı verilerini otomatik doldurma

en: Aweber Integration
tr_TR: Aweber Entegrasyonu

en: Aweber Lists
tr_TR: Aweber Listesi

en: Aweber Settings
tr_TR: Aweber Ayarları

en: Back to Submissions
tr_TR: Gönderilere Geri Dön

en: Back to classic textarea
tr_TR: Klasik metin alanına geri dön

en: Background color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Beautiful, fun, easy to complete. Comes with useful rating questions.
tr_TR: Güzel, eğlenceli, tamamlaması kolay. Yararlı derecelendirme soruları ile birlikte gelir.

en: Best Free support
tr_TR: En İyi Ücretsiz Destek

en: Blank Survey
tr_TR: Boş Anket

en: Block User IP's
tr_TR: Kullanıcı IP’lerini Engelle

en: Block Users by IP addresses
tr_TR: Kullanıcıları IP adreslerine göre engelleme

en: Border radius
tr_TR: Kenar yuvarlatma

en: Brand Awareness Survey Template
tr_TR: Marka Bilinirliği Anketi Şablonu

en: Build up various types of polls in a minute and get instant feedback on any topic or product.
tr_TR: Bir dakika içinde çeşitli anket türleri oluşturun ve herhangi bir konu veya ürün hakkında anında geri bildirim alın.

en: Bulk add
tr_TR: Toplu ekleme

en: Business
tr_TR: İş Dünyası

en: Button alignment
tr_TR: Düğme hizalama

en: Button background color
tr_TR: Düğme arka plan rengi

en: Button border-radius
tr_TR: Düğme kenar yuvarlatma

en: Button font-size
tr_TR: Düğme yazı tipi boyutu

en: Button padding
tr_TR: Düğme dolgusu

en: Button size
tr_TR: Düğme boyutu

en: Button text color
tr_TR: Düğme metin rengi

en: Buttons texts
tr_TR: Düğme metinleri

en: Buttons top distance
tr_TR: Düğmeler üst mesafe

en: Buy Now
tr_TR: Şimdi Satın Al

en: Buy Now !
tr_TR: Şimdi satın al!

en: Buy now
tr_TR: Şimdi satın al

en: By Percentage
tr_TR: Yüzdeye Göre

en: By Votes
tr_TR: Oya Göre

en: By enabling this option, the questions of newly created surveys will be required by default. Note: The changes will not be applied to the already created surveys.
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirildiğinde, yeni oluşturulan anketlerin soruları varsayılan olarak zorunlu olacaktır. Not: Değişiklikler önceden oluşturulmuş anketlere uygulanmayacaktır.

en: CSS selector(s) for trigger click
tr_TR: Tetikleyici tıklama için CSS seçici(leri)

en: Calculation
tr_TR: Hesaplama

en: Campaign Monitor Settings
tr_TR: Campaign Monitor Ayarları

en: Campaign Monitor integration
tr_TR: Campaign Monitor entegrasyonu

en: Campaign Monitor list
tr_TR: Campaign Monitor listesi

en: Can I create a multi-step survey with the Free version?
tr_TR: Ücretsiz sürüm ile çok adımlı bir anket oluşturabilir miyim?

en: Can I get support for the Survey Maker Free version?
tr_TR: Survey Maker Ücretsiz sürümü için destek alabilir miyim?

en: Can't load resource.
tr_TR: Kaynak yüklenemiyor.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Capitalize
tr_TR: Büyük harfle başla

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Category status
tr_TR: Kategori durumu

en: Center
tr_TR: Orta

en: Change current survey creation date
tr_TR: Geçerli anket oluşturma tarihini değiştir

en: Changes saved.
tr_TR: Değişiklikler kaydedildi.

en: Characters
tr_TR: Karakterler

en: Chart Builder plugin allows you to create beautiful charts and graphs easily and quickly.
tr_TR: Chart Builder eklentisi, kolay ve hızlı bir şekilde güzel çizelgeler ve grafikler oluşturmanızı sağlar.

en: Chartify – Best Chart Builder Plugin
tr_TR: Chartify - En İyi Grafik Oluşturucu Eklentisi

en: ChatGPT Integration
tr_TR: ChatGPT Entegrasyonu

en: Check button
tr_TR: Kontrol düğmesi

en: Checkbox (Multi)
tr_TR: Onay Kutusu (Çoklu)

en: Choose
tr_TR: Seç

en: Choose Template
tr_TR: Şablon Seçin

en: Choose answer
tr_TR: Cevabı seçin

en: Choose the category/categories your survey belongs to. To create a category, go to the %sCategories%s page.
tr_TR: Anketinizin ait olduğu kategoriyi/kategorileri seçin. Bir kategori oluşturmak için %sCategories%s sayfasına gidin.

en: Choose the method of user detection:
tr_TR: Kullanıcı algılama yöntemini seçin:

en: Choose the survey which you want to display within the popup from your already created list.
tr_TR: Önceden oluşturulmuş listenizden açılır pencerede görüntülemek istediğiniz anketi seçin.

en: Choose the theme for your survey between these two nice themes.
tr_TR: Bu iki güzel tema arasından anketiniz için temayı seçin.

en: Choose when to show the popup on the website.
tr_TR: Web sitesinde açılır pencerenin ne zaman gösterileceğini seçin.

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear color
tr_TR: Rengi temizle

en: Clear filters
tr_TR: Filtreleri temizle

en: Clear selection
tr_TR: Seçimi temizle

en: Clear selection button
tr_TR: Seçimi temizle düğmesi

en: Click For Admin Note
tr_TR: Yönetici Notu İçin Tıklayınız

en: Click for copy
tr_TR: Kopya için tıklayın

en: Close by pressing the ESC
tr_TR: ESC tuşuna basarak kapatın

en: Close caption
tr_TR: Başlığı kapat

en: Code include
tr_TR: Kod şunları içerir

en: Collapse All
tr_TR: Tümünü Daralt

en: Collapse section questions
tr_TR: Bölüm sorularını daraltın

en: Color value
tr_TR: Renk değeri

en: Column
tr_TR: Sütun

en: Column Reverse
tr_TR: Sütun Tersi

en: Community
tr_TR: Topluluk

en: Conditional Result
tr_TR: Koşullu Sonuç

en: Conditional Results
tr_TR: Koşullu Sonuçlar

en: Configure the scales of the question images.
tr_TR: Soru görüntülerinin ölçeklerini yapılandırın.

en: Configure your survey's start page by adding the title, description and styling it the way you want. The start page will be shown to the survey takers before displaying the survey.
tr_TR: Anketinizin başlangıç sayfasını başlık, açıklama ekleyerek ve istediğiniz şekilde şekillendirerek yapılandırın. Başlangıç sayfası, anketi görüntülemeden önce anket katılımcılarına gösterilecektir.

en: Congrats! You have already created your first survey.
tr_TR: Tebrikler! İlk anketinizi oluşturdunuz bile.

en: Connect
tr_TR: Bağlan

en: Connection is lost
tr_TR: Bağlantı kesildi

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: Conversational surveys
tr_TR: Diyaloğa dayalı anketler

en: ConvertKit List
tr_TR: ConvertKit Listesi

en: ConvertKit Settings
tr_TR: ConvertKit Ayarları

en: ConvertKit integration
tr_TR: ConvertKit entegrasyonu

en: Cookie
tr_TR: Çerezler

en: Copied!
tr_TR: Kopyalandı!

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy the
tr_TR: Kopyalayın

en: Copy the following shortcode and paste it in posts. Insert the Survey ID to receive the number of participants of the survey.
tr_TR: Aşağıdaki kısa kodu kopyalayın ve gönderilere yapıştırın. Anketin katılımcı sayısını almak için Anket IDsi ekleyin.

en: Copy the given shortcode and insert it into any post or page to show the charts of the submissions of the given survey. Please change 'Your_Survey_ID' to the corresponding ID of your survey.
tr_TR: Verilen kısa kodu kopyalayın ve verilen anketin gönderimlerinin grafiklerini göstermek için herhangi bir yazıya veya sayfaya ekleyin. Lütfen ‘Your_Survey_ID’ ifadesini anketinizin ilgili kimliği ile değiştirin.

en: Copy user info to clipboard
tr_TR: Kullanıcı bilgilerini panoya kopyala

en: Count
tr_TR: Sayı

en: Create Your First Survey in Under One Minute
tr_TR: İlk Anketinizi Bir Dakikadan Kısa Sürede Oluşturun

en: Create amazing online polls for your WordPress website super easily.
tr_TR: WordPress web siteniz için süper kolay bir şekilde harika çevrimiçi anketler oluşturun.

en: Create powerful and engaging quizzes. Build as many quizzes as you wish. No limit on the count of participants taking the test at the same time. Use the easy-to-use features in the plugin and attract your visitors.
tr_TR: Güçlü ve ilgi çekici testler oluşturun. Dilediğiniz kadar test oluşturun. Aynı anda teste katılan katılımcı sayısında sınır yok. Eklentideki kullanımı kolay özellikleri kullanın ve ziyaretçilerinizin ilgisini çekin.

en: Create unlimited galleries and include unlimited images in those galleries.
tr_TR: Sınırsız galeri oluşturun ve bu galerilere sınırsız resim ekleyin.

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Current Date
tr_TR: Güncel Tarih

en: Current Time
tr_TR: Güncel Saat

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom class for start page container
tr_TR: Başlangıç sayfası kapsayıcısı için özel sınıf

en: Custom class for survey container
tr_TR: Anket kapsayıcısı için özel sınıf

en: Customer Feedback Form Template
tr_TR: Müşteri Geri Bildirim Formu Şablonu

en: Daily
tr_TR: Günlük

en: Dashboard results settings
tr_TR: Gösterge tablosu sonuç ayarları

en: Days
tr_TR: Gün

en: Decide whether your survey is active or not. If you choose %sDraft%s, the survey won't be shown anywhere on your website (you don't need to remove shortcodes).
tr_TR: Anketinizin aktif olup olmadığına karar verin. Eğer %sDraft%s seçerseniz, anket web sitenizin hiçbir yerinde gösterilmez (kısa kodları kaldırmanıza gerek yoktur).

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default parameters for Survey
tr_TR: Anket için varsayılan parametreler

en: Define the scroll offset of the survey container after the animation starts. It works when the survey container is visible on the screen partly and the user starts the survey and moves from one question to another.
tr_TR: Animasyon başladıktan sonra anket kapsayıcısının kaydırma ofsetini tanımlayın. Anket kapsayıcısının ekranda kısmen görünür olduğunda ve kullanıcı anketi başlatıp bir sorudan diğerine geçtiğinde çalışır.

en: Define the size of the images added to the answers. Choose from the following properties:
tr_TR: Yanıtlara eklenen görüntülerin boyutunu tanımlayın. Aşağıdaki özelliklerden birini seçin:

en: Delay
tr_TR: Gecikme

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Permanently
tr_TR: Kalıcı olarak sil

en: Delete all submissions of this survey
tr_TR: Bu anketin tüm gönderilerini silin

en: Delete question
tr_TR: Soruyu sil

en: Delete section
tr_TR: Bölümü sil

en: Deleted User
tr_TR: Silinmiş Kullanıcı

en: Deleted user
tr_TR: Silinen kullanıcı

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Detailed report
tr_TR: Detaylı rapor

en: Detect users by
tr_TR: Kullanıcıları şu şekilde tespit edin

en: Detected Countries
tr_TR: Tespit Edilen Ülkeler

en: Detected device
tr_TR: Algılanan cihaz

en: Determine the length of the submissions to be shown in the Submissions List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,you will see the first 10 words of each submissions in the Submissions page of your dashboard.
tr_TR: Aşağıdaki alana tercih ettiğiniz kelime sayısını girerek Gönderim Listesi Tablosunda gösterilecek gönderimlerin uzunluğunu belirleyin. (Örneğin: 10 yazarsanız, kontrol panelinizin Gönderimler sayfasında her gönderimin ilk 10 kelimesini görürsünüz.

en: Determine the length of the survey categories to be shown in the Survey categories List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,you will see the first 10 words of each Category in the Survey categories page of your dashboard.
tr_TR: Aşağıdaki alana tercih ettiğiniz kelime sayısını girerek Anket kategorileri Listesi Tablosunda gösterilecek anket kategorilerinin uzunluğunu belirleyin. (Örneğin: 10 yazarsanız, kontrol panelinizin Anket kategorileri sayfasında her Kategorinin ilk 10 kelimesini göreceksiniz.

en: Determine the length of the surveys to be shown in the Surveys List Table by putting your preferred count of words in the following field. (For example: if you put 10,  you will see the first 10 words of each survey in the Surveys page of your dashboard.
tr_TR: Aşağıdaki alana tercih ettiğiniz kelime sayısını girerek Anketler Listesi Tablosunda gösterilecek anketlerin uzunluğunu belirleyin. (Örneğin: 10 yazarsanız, kontrol panelinizin Anketler sayfasında her bir anketin ilk 10 kelimesini görürsünüz.

en: Developer
tr_TR: Geliştirici

en: Developing a product? Find out more about your target audience with this survey
tr_TR: Bir ürün mü geliştiriyorsunuz? Bu anket ile hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Device
tr_TR: Cihaz

en: Disable Submissions menu item notification
tr_TR: Gönderimler menü öğesi bildirimini devre dışı bırakma

en: Disable Survey Maker menu item notification
tr_TR: Anket Oluşturucu menü öğesi bildirimini devre dışı bırakma

en: Disable limitation
tr_TR: Sınırlamayı devre dışı bırak

en: Disable max selection count
tr_TR: Maksimum seçim sayısını devre dışı bırak

en: Disable next button
tr_TR: Sonraki düğmesini devre dışı bırak

en: Disable selection count
tr_TR: Seçim sayımını devre dışı bırak

en: Disable the right click, copy paste, content selection and copy shortcut keys on your website.
tr_TR: Web sitenizdeki sağ tıklama, kopyala yapıştır, içerik seçimi ve kopyalama kısayol tuşlarını devre dışı bırakın.

en: Disable word limitation
tr_TR: Kelime sınırlamasını devre dışı bırak

en: Dismiss ad
tr_TR: Reklamı kaldır

en: Display all sections on one page
tr_TR: Tüm bölümleri tek sayfada görüntüleme

en: Display question summary
tr_TR: Soru özetini görüntüle

en: Display survey summary
tr_TR: Anket özetini görüntüle

en: Do not store IP addresses
tr_TR: IP adreslerini saklamayın

en: Do not store User Emails
tr_TR: Kullanıcı E-postalarını saklamayın

en: Do not store User Names
tr_TR: Kullanıcı Adlarını saklamayın

en: Do you want to finish the quiz? Are you sure?
tr_TR: Sınavı bitirmek istiyor musun? Emin misiniz?

en: Docs
tr_TR: Dokümanlar

en: Documentation
tr_TR: Dökümantasyon

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download example for import
tr_TR: İçe aktarma için örneği indirin

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Dropdown
tr_TR: Açılır menü

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Duplicate section
tr_TR: Bölümü çoğalt

en: Duration old data is successfully updated.
tr_TR: Eski verilerin süresi başarıyla güncellendi.

en: E-Mail
tr_TR: E-posta

en: E-mail settings
tr_TR: E-posta ayarları

en: Each
tr_TR: Her biri

en: Each result
tr_TR: Her bir sonuç

en: Each results
tr_TR: Her bir sonuç

en: Easily learn about what customers like. Understand trends with simple questions.
tr_TR: Müşterilerin nelerden hoşlandığını kolayca öğrenin. Basit sorularla trendleri anlayın.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Image
tr_TR: Resmi Düzenle

en: Edit category
tr_TR: Kategori düzenle

en: Edit popup
tr_TR: Açılır pencereyi düzenle

en: Edit question
tr_TR: Soruyu düzenle

en: Edit survey
tr_TR: Anketi düzenle

en: Elegant
tr_TR: Zarif

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email addresses
tr_TR: E-posta adresleri

en: Email configuration
tr_TR: E-posta yapılandırması

en: Email field is empty
tr_TR: E-posta alanı boş

en: Email message
tr_TR: E-posta mesajı

en: Employee Satisfaction Survey Template
tr_TR: Çalışan Memnuniyeti Anketi Şablonu

en: Enable ActiveCampaign
tr_TR: ActiveCampaign’i Etkinleştir

en: Enable Aweber
tr_TR: Aweber’ı Etkinleştir

en: Enable Campaign Monitor
tr_TR: Campaign Monitor Etkinleştir

en: Enable ConvertKit
tr_TR: ConvertKit’i Etkinleştir

en: Enable EXIT button
tr_TR: ÇIKIŞ düğmesini etkinleştir

en: Enable GetResponse
tr_TR: GetResponse’u Etkinleştir

en: Enable Google integration
tr_TR: Google entegrasyonunu etkinleştirin

en: Enable Klaviyo
tr_TR: Klaviyo’yu Etkinleştir

en: Enable Mad Mimi
tr_TR: Mad Mimi’yi Etkinleştir

en: Enable MailChimp
tr_TR: MailChimp’i Etkinleştir

en: Enable MailPoet
tr_TR: MailPoet’i Etkinleştir

en: Enable Slack integration
tr_TR: Slack entegrasyonunu etkinleştirin

en: Enable Zapier Integration
tr_TR: Zapier Entegrasyonunu Etkinleştirin

en: Enable animation
tr_TR: Animasyonu etkinleştir

en: Enable animation of the scroll offset of the survey container. It works when the survey container is visible on the screen partly and the user starts the survey and moves from one question to another.
tr_TR: Anket kapsayıcısının kaydırma ofsetinin animasyonunu etkinleştirin. Anket kapsayıcısı ekranda kısmen görünür olduğunda ve kullanıcı anketi başlatıp bir sorudan diğerine geçtiğinde çalışır.

en: Enable auto-approve
tr_TR: Otomatik onayı etkinleştir

en: Enable chat mode
tr_TR: Sohbet modunu etkinleştir

en: Enable clear answer button
tr_TR: Cevabı temizle düğmesini etkinleştir

en: Enable close popup after finish
tr_TR: Bitirdikten sonra açılır pencereyi kapatmayı etkinleştir

en: Enable confirmation box for leaving the page
tr_TR: Sayfadan çıkmak için onay kutusunu etkinleştirin

en: Enable copy protection
tr_TR: Kopya korumasını etkinleştirin

en: Enable full-screen mode
tr_TR: Tam ekran modunu etkinleştir

en: Enable limitation
tr_TR: Sınırlamayı etkinleştir

en: Enable live progress bar
tr_TR: Canlı ilerleme çubuğunu etkinleştir

en: Enable popup
tr_TR: Açılır pencereyi etkinleştir

en: Enable previous button
tr_TR: Önceki düğmesini etkinleştir

en: Enable randomize answers
tr_TR: Yanıtları rastgele ayarlamayı etkinleştirin

en: Enable randomize questions
tr_TR: Soruları rastgele ayarlamayı etkinleştirin

en: Enable reCAPTCHA
tr_TR: Etkinleştir reCAPTCHA

en: Enable restart button
tr_TR: Yeniden başlat düğmesini etkinleştir

en: Enable selection count
tr_TR: Seçim sayımını etkinleştir

en: Enable start page
tr_TR: Başlangıç sayfasını etkinleştir

en: Enable survey loader
tr_TR: Anket yükleyiciyi etkinleştir

en: Enable text to speech
tr_TR: Metinden konuşmaya özelliğini etkinleştirin

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Submissions menu.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde bildirimler Gönderimler menüsünde görüntülenmeyecektir.

en: Enable this option and the notifications will not be displayed in the Survey Maker menu.
tr_TR: Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde bildirimler Anket Oluşturucu menüsünde görüntülenmeyecektir.

en: Enable word limitation
tr_TR: Sözcük sınırlamasını etkinleştirin

en: End date:
tr_TR: Bitiş tarihi:

en: Enter the survey title
tr_TR: Anket başlığını girin

en: Error message
tr_TR: Hata mesajı

en: Error: Popup title can not be empty.
tr_TR: Hata oluştu: Açılır pencere başlığı boş olamaz.

en: Error: Survey title can not be empty.
tr_TR: Hata oluştu: Anket başlığı boş olamaz.

en: Event Evaluation Survey Template
tr_TR: Etkinlik Değerlendirme Anketi Şablonu

en: Except
tr_TR: Bunun dışında

en: Excerpt words count in list tables
tr_TR: Liste tablolarında alıntı sözcük sayısı

en: Exit
tr_TR: Çıkış

en: Exit button
tr_TR: Çıkış düğmesi

en: Expand All
tr_TR: Tümünü Genişlet

en: Expand section questions
tr_TR: Bölüm sorularını genişletin

en: Expand/collapse questions
tr_TR: Soruları açma/kapama

en: Expiration message:
tr_TR: Son kullanma mesajı:

en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

en: Export / Import
tr_TR: Dışarı / İçeri Aktar

en: Export Filter
tr_TR: Dışarı Aktarma Filtresi

en: Export and import surveys
tr_TR: Anketleri dışa ve içe aktar

en: Export submissions
tr_TR: Gönderileri dışa aktar

en: Export surveys
tr_TR: Anketleri dışa aktar

en: Export to
tr_TR: Dışa aktar

en: Export to JSON
tr_TR: JSON’a Aktar

en: Export to XLSX
tr_TR: XLSX olarak dışa aktar

en: Extra question types
tr_TR: Ekstra soru türleri

en: Extra shortcodes
tr_TR: Ekstra kısa kodlar

en: FAQs
tr_TR: SSS

en: Facebook button
tr_TR: Facebook düğmesi

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Fill out the information by adding a title, creating questions and so on.
tr_TR: Bir başlık ekleyerek, sorular oluşturarak vb. bilgileri doldurun.

en: Filter
tr_TR: Filtreler

en: Filters
tr_TR: Filtreler

en: Finish
tr_TR: Bitir

en: Finish button
tr_TR: Bitir düğmesi

en: Font size
tr_TR: Yazı tipi boyutu

en: For 100% leave blank
tr_TR: %100 için boş bırakın

en: For more advanced needs, please take a look at our
tr_TR: Daha ileri düzey ihtiyaçlar için lütfen

en: For more information:
tr_TR: Daha fazla bilgi için:

en: For questions concerning the Free plugin please post it on the %sWordPress Support Forum%s, otherwise(pre-sale question/pro support), please contact us via %sthis form%s. %sExcellent service is guaranteed!%s
tr_TR: Ücretsiz eklenti ile ilgili sorularınız için lütfen %sWordPress Destek Forumu%s’a gönderin, aksi takdirde (satış öncesi soru / destek), lütfen %sbu form%s aracılığıyla bizimle iletişime geçin. %sMükemmel hizmet garantilidir!%s

en: For security reasons, unused API keys expire after 90 days. When that happens, you'll need to generate a new key.
tr_TR: Güvenlik nedeniyle, kullanılmayan API anahtarlarının süresi 90 gün sonra dolar. Bu gerçekleştiğinde, yeni bir anahtar oluşturmanız gerekir.

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Free Support
tr_TR: Ücretsiz Destek

en: From Name
tr_TR: Gönderen

en: From email
tr_TR: Gönderen epostası

en: From name
tr_TR: Gönderen ismi

en: Frontend Requests
tr_TR: Arayüz Talepleri

en: Full screen
tr_TR: Tam ekran

en: Full screen button color
tr_TR: Tam ekran düğme rengi

en: Gallery Photo Gallery
tr_TR: Galeri Fotoğraf Galerisi

en: GamiPress integration
tr_TR: GamiPress entegrasyonu

en: General
tr_TR: Genel

en: General Information:
tr_TR: Genel Bilgiler:

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Generated Passwords
tr_TR: Oluşturulan Parolalar

en: Get 12 months updates and support for the Business package and lifetime updates and support for the Developer package.
tr_TR: Business paketi için 12 aylık güncelleme ve destek, Developer paketi için ömür boyu güncelleme ve destek alın.

en: Get honest feedback from guests and use it to improve your upcoming events.
tr_TR: Konuklardan dürüst geri bildirimler alın ve bunları gelecek etkinliklerinizi geliştirmek için kullanın.

en: GetResponse API Key
tr_TR: GetResponse API Anahtarı

en: GetResponse List
tr_TR: GetResponse Listesi

en: GetResponse Settings
tr_TR: GetResponse Ayarları

en: GetResponse integration
tr_TR: GetResponse entegrasyonu

en: Give the default value to the height of the WP Editor. It will apply to all WP Editors within the plugin on the dashboard.
tr_TR: WP Editörünün yüksekliğine varsayılan değeri verin. Kontrol panelindeki eklenti içindeki tüm WP Editörleri için geçerli olacaktır.

en: Global Leaderboard
tr_TR: Küresel Liderlik Tablosu

en: Global Statistics
tr_TR: Küresel İstatistikler

en: Go to the
tr_TR: Şuraya git

en: Google Settings
tr_TR: Google Ayarları

en: Google sheets integration
tr_TR: Google sheets entegrasyonu

en: Grab your GIFT
tr_TR: HEDİYENİZİ kapın

en: Great for honing in on specific things to improve.
tr_TR: Geliştirilmesi gereken belirli şeylere odaklanmak için harika.

en: Grid
tr_TR: Izgara

en: Guest
tr_TR: Misafir

en: Heading for share buttons
tr_TR: Paylaş düğmeleri için başlık

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Height on mobile
tr_TR: Mobil cihazlarda yükseklik

en: Help restaurants get better. Ask questions about your customer's dining experience.
tr_TR: Restoranların daha iyi olmasına yardımcı olun. Müşterilerinizin yemek deneyimi hakkında sorular sorun.

en: Hidden (Pro)
tr_TR: Gizli (Pro)

en: Hide on mobile
tr_TR: Mobil cihazlarda gizle

en: Hide popup after close
tr_TR: Kapattıktan sonra açılır pencereyi gizle

en: Hide popup after one submission
tr_TR: Bir gönderimden sonra açılır pencereyi gizle

en: Hide results
tr_TR: Sonuçları gizle

en: Hide the bar
tr_TR: Çubuğu gizleyin

en: Hide the pagination text
tr_TR: Sayfalandırma metnini gizle

en: Home page URL
tr_TR: Ana sayfa URL’si

en: Hourly
tr_TR: Saatlik

en: Hours
tr_TR: Saat

en: How do I make one question per page in Survey Maker?
tr_TR: Survey Maker’da sayfa başına bir soruyu nasıl oluşturabilirim?

en: How to add unlimited number of questions?
tr_TR: Sınırsız sayıda soru nasıl eklenir?

en: How to create a simple survey in 3 steps with the help of the
tr_TR: Basit bir anket 3 adımla nasıl oluşturulur şunun yardımıyla

en: How to transfer all surveys from one site to another?
tr_TR: Tüm anketler bir siteden diğerine nasıl aktarılır?

en: How to use
tr_TR: Nasıl kullanılır

en: IP and Cookie
tr_TR: IP ve Çerez

en: If none of these guides help you, ask your question by contacting our
tr_TR: Bu kılavuzlardan hiçbiri size yardımcı olmazsa, sorunuz için iletişime geçin

en: If this option is enabled then the 'Limitation by IP' option will not work!
tr_TR: Bu seçenek etkinleştirilirse, ‘IP’ye Göre Sınırlama’ seçeneği çalışmayacaktır!

en: If you choose one of these templates, your questions will be deleted.
tr_TR: Bu şablonlardan birini seçerseniz sorularınız silinecektir.

en: If you don't have any ZAP created, go
tr_TR: Oluşturulmuş herhangi bir ZAP’ınız yoksa, gidin

en: If you love our plugin, please do big favor and rate us on
tr_TR: Eklentimizi beğendiyseniz, lütfen büyük bir iyilik yapın ve bize puan verin

en: If you make a change here, these words will not be translated!
tr_TR: Burada bir değişiklik yaparsanız, bu kelimeler çevrilmeyecektir!

en: Image Position
tr_TR: Görüntü Konumu

en: Image height
tr_TR: Görüntü yüksekliği

en: Image object-fit
tr_TR: Görüntü nesne uyumu

en: Image sizing
tr_TR: Görüntü boyutlandırma

en: Image width
tr_TR: Görüntü genişliği

en: Import
tr_TR: İçe Aktar

en: Import Questions
tr_TR: Soruları İçeri Aktar

en: Import file
tr_TR: Dosya içe aktarma

en: Import now
tr_TR: Şimdi içeri aktar

en: Import questions
tr_TR: Soruları içeri aktar

en: In total %s submission
tr_TR: Toplam %s gönderiminde

en: Individual
tr_TR: Tekil

en: Individual submission export
tr_TR: Tekil gönderim dışa aktarımı

en: Install the GamiPress plugin to use the integration. Configure the settings from the Automatic Points Awards section from the GamiPres plugin.
tr_TR: Entegrasyonu kullanmak için GamiPress eklentisini kurun. GamiPres eklentisinden Otomatik Puan Ödülleri bölümünden ayarları yapılandırın.

en: Instructions
tr_TR: Talimatlar

en: Integrations
tr_TR: Entegrasyonlar

en: Integrations settings
tr_TR: Entegrasyon ayarları

en: Invalid Email address
tr_TR: Geçersiz E-posta adresi

en: Invalid website address
tr_TR: Geçersiz web sitesi adresi

en: It will show the author email of the current survey.
tr_TR: Mevcut anketin yazar e-postasını gösterecektir.

en: It will show the author of the current survey.
tr_TR: Mevcut anketin yazarını gösterecektir.

en: Join
tr_TR: Katıl

en: Just create contact
tr_TR: Sadece kişi oluşturun

en: Klaviyo Integration
tr_TR: Klaviyo Entegrasyonu

en: Klaviyo Settings
tr_TR: Klaviyo Ayarları

en: Know how well people know your brand. Ask easy questions to find out.
tr_TR: İnsanların markanızı ne kadar iyi tanıdığını öğrenin. Öğrenmek için kolay sorular sorun.

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Last submission date
tr_TR: Son teslim tarihi

en: Lazy loading for images
tr_TR: Resimler için Lazy load

en: Learn what your website visitors want, need, and expect with the help of Survey Maker. Build surveys without limiting your needs.
tr_TR: Survey Maker’ın yardımıyla web sitenizin ziyaretçilerinin ne istediğini, neye ihtiyaç duyduğunu ve ne beklediğini öğrenin. İhtiyaçlarınızı sınırlamadan anketler oluşturun.

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left / Right
tr_TR: Sol / Sağ

en: Length
tr_TR: Uzunluk

en: Lifetime
tr_TR: Ömür boyu

en: Lifetime payment
tr_TR: Ömür boyu ödeme

en: Light
tr_TR: Açık

en: Likert Scale
tr_TR: Likert Ölçeği

en: Limit attemps count
tr_TR: Deneme sayısını sınırla

en: Limit by
tr_TR: Şununla sınırla

en: Limit by country
tr_TR: Ülkeye göre limit

en: Limitation Users
tr_TR: Kullanıcı Sınırlamaları

en: Limitation of Users
tr_TR: Kullanıcıların Sınırlandırılması

en: Linear Scale (Pro)
tr_TR: Doğrusal Ölçek (Pro)

en: LinkedIn button
tr_TR: LinkedIn düğmesi

en: List
tr_TR: Liste

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor…

en: Log In
tr_TR: Giriş Yap

en: Log In button
tr_TR: Oturum Aç düğmesi

en: Logic jump
tr_TR: Mantıksal atlama

en: Logo position
tr_TR: Logo konumu

en: Logo title
tr_TR: Logo başlığı

en: Looking for an %samazing and flexible plugin%s? You are in a right place! We have done our best to make the time of our customers more manageable. You can import and export your already created surveys from one website to another via JSON format. %sGreat plugin, right?%s
tr_TR: %sŞaşırtıcı ve esnek%s bir eklenti mi arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz! Müşterilerimizin zamanını daha yönetilebilir hale getirmek için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Önceden oluşturulmuş anketlerinizi JSON formatı aracılığıyla bir web sitesinden diğerine aktarabilir ve dışa aktarabilirsiniz. %sHarika bir eklenti, değil mi?%s

en: Lowercase
tr_TR: Küçük harf

en: Mad Mimi Settings
tr_TR: Mad Mimi Ayarları

en: MadMimi integration
tr_TR: MadMimi entegrasyonu

en: MailChimp Settings
tr_TR: MailChimp Ayarları

en: MailChimp Username
tr_TR: MailChimp Kullanıcı Adı

en: MailChimp list
tr_TR: MailChimp listesi

en: MailPoet Integration
tr_TR: MailPoet Entegrasyonu

en: MailPoet Settings
tr_TR: MailPoet Ayarları

en: MailPoet list
tr_TR: MailPoet listesi

en: Mailchimp integration
tr_TR: Mailchimp entegrasyonu

en: Make questions required
tr_TR: Soruları gerekli hale getirin

en: Make questions required
tr_TR: Soruları gerekli hale getirin

en: Mark as approved
tr_TR: Onaylandı olarak işaretle

en: Mark as read
tr_TR: Okundu olarak işaretle

en: Mark as unread
tr_TR: Okunmamış olarak işaretle

en: Market Research Survey Template
tr_TR: Pazar Araştırması Anketi Şablonu

en: Matrix Scale (Pro)
tr_TR: Matris Ölçeği (Pro)

en: Matrix Scale Checkbox (Pro)
tr_TR: Matris Ölçeği Onay Kutusu (Pro)

en: Matrix scale results
tr_TR: Matris ölçeği sonuçları

en: Max count of takers
tr_TR: Maksimum alıcı sayısı

en: Max votes count should be
tr_TR: Maksimum oy sayısı şöyle olmalıdır

en: Maximum number of attempts per user
tr_TR: Kullanıcı başına maksimum deneme sayısı

en: Maximum selection number
tr_TR: Maksimum seçim sayısı

en: Maximum value
tr_TR: Maksimum değer

en: Maybe something went wrong.
tr_TR: Belki bir şeyler ters gitmiştir.

en: Maybe the data has been deleted.
tr_TR: Belki de veriler silinmiştir.

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Menu notifications
tr_TR: Menü bildirimleri

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message Variables
tr_TR: Mesaj Değişkenleri

en: Message variables
tr_TR: Mesaj değişkenleri

en: Message variables for these features are available only in the Pro version.
tr_TR: Bu özellikler için mesaj değişkenleri yalnızca Pro sürümde mevcuttur.

en: Min votes count should be
tr_TR: En az oy sayısı şöyle olmalıdır

en: Minimum selection number
tr_TR: Minimum seçim sayısı

en: Minimum value
tr_TR: Minimum değer

en: Minutes
tr_TR: Dakika

en: Most popular survey
tr_TR: En popüler anket

en: Move to section
tr_TR: Bölüme geç

en: Move to trash
tr_TR: Çöpe taşı

en: Multilingual Surveys
tr_TR: Çok Dilli Anketler

en: Must be a valid email address
tr_TR: Geçerli bir e-posta adresi olmalıdır

en: MyCred Integration
tr_TR: MyCred Entegrasyonu

en: Name
tr_TR: İsim

en: Need Authorization
tr_TR: Yetki Gerekiyor

en: Net Promoter Score (NPS)
tr_TR: Net Tavsiye Skoru (NPS)

en: Net Promoter Score (Pro)
tr_TR: Net Tavsiye Skoru (Pro)

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next Survey
tr_TR: Sonraki Anket

en: Next button
tr_TR: Sonraki düğme

en: No data
tr_TR: Veri yok

en: Note: The survey has reached the limit of %t inputs out of a maximum of %f. To save changes, please contact your hosting provider to increase the max_input_vars limit.
tr_TR: Not: Anket maksimum %f girdiden %t girdi sınırına ulaştı. Değişiklikleri kaydetmek için lütfen barındırma sağlayıcınızla iletişime geçerek max_input_vars limitini artırın.

en: Number
tr_TR: Sayı

en: On Click
tr_TR: Tıklandığında

en: On Exit (Pro)
tr_TR: Çıkışta (Pro)

en: On Exit - the popup will show up as soon as the user wants to leave the page.
tr_TR: Çıkışta - kullanıcı sayfadan ayrılmak istediği anda açılır pencere görüntülenir.

en: On click - popup will be shown when the user clicks on the assigned CSS element(s). Select CSS element with the help of CSS selector(s) option.
tr_TR: Tıklama üzerine - kullanıcı atanan CSS eleman(lar)ına tıkladığında açılır pencere gösterilecektir. CSS seçici(ler) seçeneği yardımıyla CSS öğesini seçin.

en: On load
tr_TR: Yüklendiğinde

en: On page load - popup will be shown as soon as the page is loaded.
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde - sayfa yüklenir yüklenmez açılır pencere gösterilir.

en: Onetime payment
tr_TR: Bir kerelik ödeme

en: Only for logged-in users
tr_TR: Yalnızca oturum açmış kullanıcılar için

en: Open
tr_TR: Açık

en: Open in a new tab
tr_TR: Yeni sekmede aç

en: Option
tr_TR: Opsiyon

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Our YouTube community  guides you to step by step tutorials about our products and not only...
tr_TR: YouTube topluluğumuz sizi ürünlerimiz hakkında adım adım öğreticilere yönlendirir ve sadece …

en: Our products
tr_TR: Ürünlerimiz

en: PDF export
tr_TR: PDF dışa aktarma

en: PRO Features
tr_TR: PRO Özellikler

en: Pagination items positioning
tr_TR: Sayfalandırma öğeleri konumlandırma

en: Paragraph
tr_TR: Paragraf

en: Passed Users Count
tr_TR: Geçen Kullanıcı Sayısı

en: Passed users count
tr_TR: Geçen kullanıcı sayısı

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password for passing survey
tr_TR: Anketi geçmek için şifre

en: Password is wrong!
tr_TR: Şifre yanlış!

en: Password protected survey
tr_TR: Şifre korumalı anket

en: PayPal Settings
tr_TR: PayPal Ayarları

en: PayPal integration
tr_TR: PayPal entegrasyonu

en: Payment details
tr_TR: Ödeme detayları

en: Payment terms
tr_TR: Ödeme koşulları

en: Percent
tr_TR: Yüzde

en: Permissions by user role
tr_TR: Kullanıcı rolüne göre izinler

en: Personal
tr_TR: Kişisel

en: Please check your connection and try again
tr_TR: Lütfen bağlantınızı kontrol edin ve tekrar deneyin

en: Please feel free to use our other awesome plugins!
tr_TR: Lütfen diğer harika eklentilerimizi kullanmaktan çekinmeyin!

en: Poll Maker
tr_TR: Anket Oluşturucu

en: Popup Box
tr_TR: Açılır Kutu

en: Popup Survey
tr_TR: Açılır Anket

en: Popup Surveys
tr_TR: Popup Anketler

en: Popup background color
tr_TR: Açılır pencere arka plan rengi

en: Popup created.
tr_TR: Açılır pencere oluşturuldu.

en: Popup deleted.
tr_TR: Açılır pencere silindi.

en: Popup duplicated.
tr_TR: Açılır pencere çoğaltıldı.

en: Popup everything you want! Create informative and promotional popups all in one plugin.
tr_TR: İstediğiniz her şeyi açın! Tek bir eklentide bilgilendirici ve promosyonel popuplar oluşturun.

en: Popup height
tr_TR: Açılır pencere yüksekliği

en: Popup margin
tr_TR: Açılır pencere margin

en: Popup moved to trash.
tr_TR: Açılır pencere çöp kutusuna taşındı.

en: Popup position
tr_TR: Açılır pencere konumu

en: Popup restored.
tr_TR: Açılır pencere geri yüklendi.

en: Popup saved.
tr_TR: Açılır pencere kaydedildi.

en: Popup trigger
tr_TR: Açılır pencere tetikleyicisi

en: Popup width
tr_TR: Açılır pencere genişliği

en: Popups are deleted.
tr_TR: Açılır pencereler silindi.

en: Popups are duplicated.
tr_TR: Açılır pencereler çoğaltıldı.

en: Popups are moved to trash.
tr_TR: Açılır pencereler çöp kutusuna taşındı.

en: Popups are restored.
tr_TR: Açılır pencereler geri yüklendi.

en: Post Author Email
tr_TR: Yazar E-postası

en: Post Author Nickname
tr_TR: Yazar Takma Adı

en: Post Title
tr_TR: Gönderi Başlığı

en: Post id
tr_TR: Gönderi id

en: Premium support
tr_TR: Premium destek

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Prev Survey
tr_TR: Önceki Anket

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Previous button
tr_TR: Önceki düğme

en: Primary
tr_TR: Birincil

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Prints the webpage link where the current survey is posted.
tr_TR: Geçerli anketin yayınlandığı web sayfası bağlantısını yazdırır.

en: Product Research Survey Template
tr_TR: Ürün Araştırma Anketi Şablonu

en: Progress bar text
tr_TR: İlerleme çubuğu metni

en: Progress bar text color
tr_TR: İlerleme çubuğu metin rengi

en: Promote your Facebook page and get more likes. Powerful functions will make your Facebook profile visible for those who visit your website. Give them a chance to scroll through your Facebook feed and know more about you.
tr_TR: Facebook sayfanızı tanıtın ve daha fazla beğeni alın. Güçlü işlevler, Facebook profilinizi web sitenizi ziyaret edenler için görünür hale getirecektir. Onlara Facebook akışınızda gezinme ve hakkınızda daha fazla bilgi edinme şansı verin.

en: Protect web content from being plagiarized. Prevent plagiarism from your website with this easy to use plugin.
tr_TR: Web içeriğini intihale karşı koruyun. Kullanımı kolay bu eklenti ile web sitenizden intihal yapılmasını önleyin.

en: Published
tr_TR: Yayınlanmış

en: Put this shortcode on a page to show the total count of survey categories.
tr_TR: Anket kategorilerinin toplam sayısını göstermek için bu kısa kodu bir sayfaya yerleştirin.

en: Question
tr_TR: Soru

en: Question Categories
tr_TR: Soru Kategorileri

en: Question ID
tr_TR: Soru Kimliği

en: Question alignment
tr_TR: Soru hizalama

en: Question caption font size
tr_TR: Soru başlığı yazı tipi boyutu

en: Question caption text alignment
tr_TR: Soru başlığı metin hizalaması

en: Question caption text color
tr_TR: Soru başlığı metin rengi

en: Question caption text transform
tr_TR: Soru başlığı metin dönüşümü

en: Question font size
tr_TR: Soru yazı tipi boyutu

en: Question padding
tr_TR: Soru dolgusu

en: Question styles
tr_TR: Soru stilleri

en: Questions
tr_TR: Sorular

en: Questions Count
tr_TR: Soru Sayısı

en: Questions library
tr_TR: Soru kütüphanesi

en: Questions numbering
tr_TR: Soru numaralandırma

en: Quiz attribute .
tr_TR: Sınav özelliği .

en: Quiz attribute deleted.
tr_TR: Sınav özelliği silindi.

en: Quiz created.
tr_TR: Sınav oluşturuldu.

en: Quiz deleted.
tr_TR: Sınav silindi.

en: Quiz saved.
tr_TR: Sınav kaydedildi.

en: Quizzes
tr_TR: Sınavlar

en: Radio
tr_TR: Radyo

en: Ranking (Pro)
tr_TR: Sıralama (Pro)

en: Ranking Question Type
tr_TR: Sıralama Soru Türü

en: Rate us
tr_TR: Bizi değerlendirin

en: Read
tr_TR: Oku

en: Read the Detailed Guide
tr_TR: Detaylı Kılavuzu Okuyun

en: Recent surveys
tr_TR: Son anketler

en: Redirect URL
tr_TR: Yönlendirme URL’si

en: Redirect after submission
tr_TR: Gönderimden sonra yönlendirme

en: Redirect delay
tr_TR: Yönlendirme gecikmesi

en: Redirect delay (sec)
tr_TR: Yönlendirme gecikmesi (sn)

en: Redirect to the new tab
tr_TR: Yeni sekmeye yönlendirme

en: Redirecting after
tr_TR: Sonrasında yeniden yönlendirme

en: Refresh questions data
tr_TR: Soru verilerini yenileyin

en: Remove Image
tr_TR: Resmi Kaldır

en: Reply To Name
tr_TR: Alıcı Adı

en: Reply to email
tr_TR: Cevaplama epostası

en: Reply to name
tr_TR: Cevaplama ismi

en: Reports for
tr_TR: Raporlar için

en: Reports in dashboard
tr_TR: Gösterge tablosundaki raporlar

en: Represent images in an attractive way. Attract people with your own single and multiple free galleries from your photo library.
tr_TR: Görüntüleri çekici bir şekilde temsil edin. Fotoğraf kitaplığınızdan kendi tekli ve çoklu ücretsiz galerilerinizle insanları çekin.

en: Request Date
tr_TR: Talep Tarihi

en: Request Form
tr_TR: Talep Formu

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Required questions message
tr_TR: Gerekli sorular mesajı

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset styles
tr_TR: Stilleri sıfırla

en: Responses cannot be edited
tr_TR: Yanıtlar düzenlenemez

en: Responsive design
tr_TR: Uyumlu tasarım

en: Restart
tr_TR: Yeniden Başlat

en: Restart survey button
tr_TR: Anketi yeniden başlat düğmesi

en: Restaurant Evaluation Survey Template
tr_TR: Restoran Değerlendirme Anketi Şablonu

en: Restore
tr_TR: Geri yükle

en: Result
tr_TR: Sonuç

en: Results
tr_TR: Sonuçlar

en: Results Settings
tr_TR: Sonuç Ayarları

en: Results with charts
tr_TR: Grafiklerle sonuçlar

en: Reverse
tr_TR: Ters

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save and close
tr_TR: Kaydet ve kapat

en: Save and new
tr_TR: Kaydet ve yeni

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Scale-down
tr_TR: Ölçek küçültme

en: Schedule survey
tr_TR: Anket planlayın

en: Schedule the Survey
tr_TR: Anketi Planlayın

en: Scroll offset(px)
tr_TR: Kaydırma ofseti (px)

en: Search
tr_TR: Arama

en: Seconds
tr_TR: Saniye

en: Section
tr_TR: Bölüm

en: Sections
tr_TR: Bölümler

en: Sections Count
tr_TR: Bölüm Sayısı

en: Secure Copy Content Protection
tr_TR: Güvenli Kopya İçerik Koruması

en: See All Plugins
tr_TR: Tüm Eklentileri Gör

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Author
tr_TR: Yazar Seçiniz

en: Select Category
tr_TR: Kategori Seç

en: Select Channel
tr_TR: Kanal Seçin

en: Select Color
tr_TR: Renk Seçiniz

en: Select List
tr_TR: Liste Seç

en: Select Survey
tr_TR: Anket Seçiniz

en: Select Surveys
tr_TR: Anketleri Seçin

en: Select User
tr_TR: Kullanıcı Seç

en: Select an answer
tr_TR: Bir cevap seçin

en: Select default color
tr_TR: Varsayılan rengi seçin

en: Select list
tr_TR: Liste seçiniz

en: Select page
tr_TR: Sayfa seçiniz

en: Select post
tr_TR: Gönderi seçiniz

en: Select post type
tr_TR: Gönderi türünü seçin

en: Select question default type
tr_TR: Varsayılan soru türünü seçin

en: Select survey
tr_TR: Anket seçin

en: Select survey loader
tr_TR: Anket yükleyicisini seçin

en: Select user role
tr_TR: Kullanıcı rolünü seçin

en: Select user roles
tr_TR: Kullanıcı rollerini seçme

en: Selected
tr_TR: Seçilmiş

en: Selected submissions are deleted successfully.
tr_TR: Seçilen gönderiler başarıyla silindi.

en: Selected submissions have been marked as read.
tr_TR: Seçilen başvurular okundu olarak işaretlenmiştir.

en: Selected submissions have been marked as unread.
tr_TR: Seçilen gönderiler okunmamış olarak işaretlenmiştir.

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send automatic email reporting per session
tr_TR: Oturum başına otomatik e-posta raporlama gönderme

en: Send automatic email reporting to admin(s)
tr_TR: Yöneticilere otomatik e-posta raporu gönderme

en: Send email for testing
tr_TR: Test için e-posta gönderin

en: Send email to admin
tr_TR: Yöneticiye e-posta gönderin

en: Send email to user
tr_TR: Kullanıcıya e-posta gönderme

en: Send mail to admin
tr_TR: Yöneticiye posta gönderin

en: Send mail to user
tr_TR: Kullanıcıya posta gönder

en: Send now
tr_TR: Şimdi gönder

en: Send summary
tr_TR: Özet gönder

en: Send test data
tr_TR: Test verilerini gönderme

en: SendGrid API Key
tr_TR: SendGrid API Anahtarı

en: SendGrid integration
tr_TR: SendGrid entegrasyonu

en: Session period
tr_TR: Oturum süresi

en: Set the height of the textarea by entering a numeric value. It applies to Paragraph question type textarea.
tr_TR: Sayısal bir değer girerek metin alanının yüksekliğini ayarlayın. Paragraf soru tipi metin alanı için geçerlidir.

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Setup your first point type and go to the Hook page. Choose Survey Maker from the Available Hooks list.
tr_TR: İlk nokta türünüzü ayarlayın ve Kanca sayfasına gidin. Mevcut Kancalar listesinden Anket Oluşturucu’yu seçin.

en: Share Dialog
tr_TR: Paylaş Diyalogu

en: Short Text
tr_TR: Kısa Metin

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Shortcodes
tr_TR: Kısa Kodlar

en: Show Login form
tr_TR: Giriş formunu göster

en: Show User Display name
tr_TR: Kullanıcı Ekran adını göster

en: Show User Email
tr_TR: Kullanıcı E-postasını Göster

en: Show User First Name
tr_TR: Kullanıcı Adını Göster

en: Show User Last Name
tr_TR: Kullanıcı Soyadını Göster

en: Show User Nickname
tr_TR: Kullanıcı Takma Adını Göster

en: Show User WordPress Roles
tr_TR: Kullanıcı WordPress Rollerini Göster

en: Show character counter
tr_TR: Karakter sayacını göster

en: Show error message
tr_TR: Hata mesajını göster

en: Show on
tr_TR: Göster

en: Show only current user results
tr_TR: Yalnızca geçerli kullanıcı sonuçlarını göster

en: Show only in the first section
tr_TR: Sadece ilk bölümde göster

en: Show popup title
tr_TR: Açılır pencere başlığını göster

en: Show question title as HTML
tr_TR: Soru başlığını HTML olarak göster

en: Show questions count
tr_TR: Soruların sayısını göster

en: Show results after submission
tr_TR: Gönderimden sonra sonuçları göster

en: Show results by
tr_TR: Sonuçları şu şekilde göster

en: Show section header info
tr_TR: Bölüm başlığı bilgisini göster

en: Show survey categories count
tr_TR: Anket kategorilerinin sayısını göster

en: Show survey creation date
tr_TR: Anket oluşturma tarihini göster

en: Show survey questions count
tr_TR: Anket sorularının sayısını göster

en: Show survey sections count
tr_TR: Anket bölümlerinin sayısını göster

en: Show survey title
tr_TR: Anket başlığını göster

en: Show the Social buttons
tr_TR: Sosyal düğmelerini göster

en: Show to guests too
tr_TR: Misafirlere de gösterin

en: Show word/character counter
tr_TR: Kelime/karakter sayacını göster

en: Shows the admin's email that was filled in their WordPress profile.
tr_TR: Yöneticinin WordPress profilinde doldurulmuş olan e-postasını gösterir.

en: Shows the logged-in user's First Name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
tr_TR: Oturum açmış kullanıcının İlk Adını gösterir. Kullanıcı oturum açmamışsa, kısa kod boş olacaktır.

en: Shows the logged-in user's display name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
tr_TR: Oturum açmış kullanıcının görünen adını gösterir. Kullanıcı oturum açmamışsa, kısa kod boş olacaktır.

en: Shows the logged-in user's email. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
tr_TR: Oturum açmış kullanıcının e-postasını gösterir. Kullanıcı oturum açmamışsa, kısa kod boş olacaktır.

en: Shows the logged-in user's last name. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
tr_TR: Oturum açmış kullanıcının soyadını gösterir. Kullanıcı oturum açmamışsa, kısa kod boş olacaktır.

en: Shows the logged-in user's nickname. If the user is not logged-in, the shortcode will be empty.
tr_TR: Oturum açmış kullanıcının takma adını gösterir. Kullanıcı oturum açmamışsa, kısa kod boş olacaktır.

en: Shows the submission count of a particular survey.
tr_TR: Belirli bir anketin gönderim sayısını gösterir.

en: Shows user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
tr_TR: Oturum açtığında kullanıcının rol(ler)ini gösterir. Kullanıcının oturum açmamış olması durumunda alan boş olacaktır.

en: Sign in to continue
tr_TR: Devam etmek için oturum açın

en: Slack Authorization
tr_TR: Slack Yetkilendirme

en: Slack Settings
tr_TR: Slack Ayarları

en: Slack conversation
tr_TR: Slack görüşmesi

en: Slack integration
tr_TR: Slack entegrasyonu

en: Slider List (Pro)
tr_TR: Slider Listesi (Pro)

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Something goes wrong please reload page
tr_TR: Bir şeyler yanlış gidiyor lütfen sayfayı yeniden yükleyin

en: Sorry
tr_TR: Üzgünüz

en: Sorry minimum count of questions should be 1
tr_TR: Üzgünüm minimum soru sayısı 1 olmalıdır

en: Space around
tr_TR: Etrafında boşluk

en: Space between
tr_TR: Arada boşluk

en: Specify the alignment of the answers
tr_TR: Yanıtların hizalamasını belirtin

en: Specify the amount of the payment.
tr_TR: Ödeme miktarını belirtin.

en: Specify the position of the Logo image.
tr_TR: Logo görüntüsünün konumunu belirtin.

en: Specify the surveys which must be exported. If you want to export all surveys just leave blank.
tr_TR: Dışa aktarılması gereken anketleri belirtin. Tüm anketleri dışa aktarmak istiyorsanız boş bırakın.

en: Specify the time for one session and the provided email(s) will receive an automatic email notification once during the period.
tr_TR: Bir oturum için zaman belirtin ve sağlanan e-posta(lar) dönem boyunca bir kez otomatik e-posta bildirimi alacaktır.

en: Star List (Pro)
tr_TR: Yıldız Listesi (Pro)

en: Start
tr_TR: Başlat

en: Start Date from
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Start Date to
tr_TR: Başlangıç Tarihi

en: Start button
tr_TR: Başlat düğmesi

en: Start date:
tr_TR: Başlangıç tarihi:

en: Start page
tr_TR: Başlangıç sayfası

en: Start page description
tr_TR: Başlangıç sayfası açıklaması

en: Start page settings
tr_TR: Başlangıç sayfası ayarları

en: Start page styles
tr_TR: Başlangıç sayfası stilleri

en: Start page title
tr_TR: Başlangıç sayfası başlığı

en: Status
tr_TR: Durum

en: Stripe Settings
tr_TR: Stripe Ayarları

en: Stripe integration
tr_TR: Stripe entegrasyonu

en: Styles
tr_TR: Stiller

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Submission Date
tr_TR: Gönderim Tarihi

en: Submission count
tr_TR: Gönderim sayısı

en: Submission count per day
tr_TR: Günlük gönderim sayısı

en: Submission deleted.
tr_TR: Gönderi silindi.

en: Submission id
tr_TR: Gönderim id

en: Submissions
tr_TR: Gönderimler

en: Submissions list table
tr_TR: Gönderimler listesi tablosu

en: Submissions settings
tr_TR: Gönderim ayarları

en: Submissions summary export
tr_TR: Gönderim özeti dışa aktarma

en: Subscribe
tr_TR: Abone Ol

en: Successfully sent
tr_TR: Başarıyla gönderildi

en: Suggest a Feature
tr_TR: Bir Özellik Önerin

en: Summary
tr_TR: Özet

en: Summary emails
tr_TR: Özet e-postalar

en: Support
tr_TR: Destek

en: Support for
tr_TR: Destek için

en: Survey
tr_TR: Anket

en: Survey Activity Per Day Settings
tr_TR: Gün Başına Anket Etkinliği Ayarları

en: Survey Author
tr_TR: Anket Yazarı

en: Survey Author Email
tr_TR: Anket Yazarı E-posta

en: Survey Categories
tr_TR: Anket Kategorileri

en: Survey Category
tr_TR: Anket Kategorisi

en: Survey ID
tr_TR: Anket ID

en: Survey Links by Category
tr_TR: Kategoriye Göre Anket Bağlantıları

en: Survey Maker Information
tr_TR: Survey Maker Bilgileri

en: Survey Maker plugin User Manual.
tr_TR: Survey Maker eklentisi Kullanım Kılavuzu.

en: Survey Maker plugin demo
tr_TR: Survey Maker eklenti demosu

en: Survey Maker plugin pro version
tr_TR: Survey Maker eklentisi pro versiyonu

en: Survey Page Link
tr_TR: Anket Sayfası Bağlantısı

en: Survey Templates
tr_TR: Anket Şablonları

en: Survey Title
tr_TR: Anket Başlığı

en: Survey categories
tr_TR: Anket kategorileri

en: Survey categories list table
tr_TR: Anket kategorileri liste tablosu

en: Survey category created.
tr_TR: Anket kategorisi oluşturuldu.

en: Survey category deleted.
tr_TR: Anket kategorisi silindi.

en: Survey category duplicated.
tr_TR: Anket kategorisi çoğaltıldı.

en: Survey category saved.
tr_TR: Anket kategorisi kaydedildi.

en: Survey color
tr_TR: Anket rengi

en: Survey cover photo
tr_TR: Anket kapak fotoğrafı

en: Survey created.
tr_TR: Anket oluşturuldu.

en: Survey deleted.
tr_TR: Anket silindi.

en: Survey duplicated.
tr_TR: Anket çoğaltıldı.

en: Survey link
tr_TR: Anket bağlantısı

en: Survey list table
tr_TR: Anket listesi tablosu

en: Survey logo
tr_TR: Anket logosu

en: Survey main URL
tr_TR: Anket ana URL’si

en: Survey max-width for mobile
tr_TR: Mobil için maksimum genişliği araştırın

en: Survey mobile width
tr_TR: Anket mobil genişliği

en: Survey moved to trash.
tr_TR: Anket çöpe taşındı.

en: Survey multilanguage
tr_TR: Çok dilli anket

en: Survey passed users by user role
tr_TR: Anketten geçen kullanıcılar kullanıcı rolüne göre

en: Survey restored.
tr_TR: Anket geri yüklendi.

en: Survey results settings
tr_TR: Anket sonuçları ayarları

en: Survey saved.
tr_TR: Anket kaydedildi.

en: Survey section description alignment
tr_TR: Anket bölümü açıklama hizası

en: Survey section description font size
tr_TR: Anket bölümü açıklaması yazı tipi boyutu

en: Survey section title alignment
tr_TR: Anket bölümü başlık hizalaması

en: Survey section title font size
tr_TR: Anket bölümü başlığı yazı tipi boyutu

en: Survey status
tr_TR: Anket durumu

en: Survey styles
tr_TR: Anket stilleri

en: Survey templates
tr_TR: Anket şablonları

en: Survey title
tr_TR: Anket başlığı

en: Survey title alignment
tr_TR: Anket başlığı hizalaması

en: Survey title box shadow
tr_TR: Anket başlık kutusu gölgesi

en: Survey title font size
tr_TR: Anket başlığı yazı tipi boyutu

en: Survey width
tr_TR: Anket genişliği

en: Surveys
tr_TR: Anketler

en: Surveys are deleted.
tr_TR: Anketler silindi.

en: Surveys are duplicated.
tr_TR: Anketler çoğaltıldı.

en: Surveys are moved to trash.
tr_TR: Anketler çöpe taşındı.

en: Surveys are restored.
tr_TR: Anketler geri yüklendi.

en: Surveys default question type
tr_TR: Anketler varsayılan soru türü

en: Table columns
tr_TR: Tablo sütunları

en: Terms and Conditions
tr_TR: Şartlar ve Koşullar

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text To Speech
tr_TR: Yazıdan Konuşmaya

en: Text alignment
tr_TR: Metin hizalama

en: Text color
tr_TR: Metin rengi

en: Text transform
tr_TR: Metin dönüşümü

en: Textarea height (public)
tr_TR: Metin alanı yüksekliği (genel)

en: Thank you for completing this survey.
tr_TR: Bu anketi doldurduğunuz için teşekkür ederiz.

en: Thank you for your feedback. The information you provided will help us to improve our customer experience.
tr_TR: Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Sağladığınız bilgiler, müşteri deneyimimizi geliştirmemize yardımcı olacaktır.

en: Thank you message
tr_TR: Teşekkür mesajı

en: The E-mail that was filled in their WordPress site during registration.
tr_TR: Kayıt sırasında WordPress sitelerinde doldurulan E-posta.

en: The E-mail the user entered into the survey form. It will work only if the email field exists in the form.
tr_TR: Kullanıcının anket formuna girdiği E-posta. Yalnızca e-posta alanı formda mevcutsa çalışacaktır.

en: The Email of the author of the post.
tr_TR: Gönderinin yazarının e-postası.

en: The ID of the current post.
tr_TR: Geçerli gönderinin IDsi.

en: The ID of the current user.
tr_TR: Geçerli kullanıcının IDsi.

en: The ID of the survey.
tr_TR: Anketin IDsi.

en: The Nickname of the author of the post.
tr_TR: Gönderinin yazarının takma adı.

en: The Post title of the current post.
tr_TR: Geçerli gönderinin Gönderi başlığı.

en: The URL of the home page.
tr_TR: Ana sayfanın URL’si.

en: The creation date of the survey.
tr_TR: Anketin oluşturulma tarihi.

en: The date of the submission survey.
tr_TR: Gönderim anketinin tarihi.

en: The name the user entered into the survey form. It will work only if the name field exists in the form.
tr_TR: Kullanıcının anket formuna girdiği ad. Yalnızca formda ad alanı mevcutsa çalışacaktır.

en: The number of the passed users count of the given survey.
tr_TR: Verilen anketin geçen kullanıcı sayısı.

en: The number of the questions of the given survey.
tr_TR: Verilen anketin sorularının sayısı.

en: The number of the sections of the given survey.
tr_TR: Verilen anketin bölümlerinin sayısı.

en: The survey will be available soon!
tr_TR: Anket yakında hazır olacak!

en: The team may respond to your questions within 24 hours.
tr_TR: Ekip sorularınıza 24 saat içinde yanıt verebilir.

en: The time of the submission survey.
tr_TR: Anketin gönderim zamanı.

en: The title of the survey.
tr_TR: Anketin başlığı.

en: The user's display name that was filled in their WordPress site during registration.
tr_TR: Kullanıcının kayıt sırasında WordPress sitesinde doldurduğu görünen adı.

en: The user's first name that was filled in their WordPress site during registration.
tr_TR: Kullanıcının kayıt sırasında WordPress sitesinde doldurduğu ilk adı.

en: The user's ip address.
tr_TR: Kullanıcının ip adresi.

en: The user's last name that was filled in their WordPress site during registration.
tr_TR: Kullanıcının kayıt sırasında WordPress sitesinde doldurduğu soyadı.

en: The user's nick name that was filled in their WordPress site during registration.
tr_TR: Kullanıcının kayıt sırasında WordPress sitesinde doldurduğu takma adı.

en: The user's role(s) when logged-in. In case the user is not logged-in, the field will be empty.
tr_TR: Kullanıcının oturum açtığındaki rol(ler)i. Kullanıcının oturum açmamış olması durumunda, alan boş olacaktır.

en: Theme
tr_TR: Tema

en: There are no questions atteched yet.
tr_TR: Henüz sorulmuş bir soru yok.

en: There are no results yet.
tr_TR: Henüz bir sonuç yok.

en: There are no surveys yet
tr_TR: Henüz anket yok

en: There are no surveys yet.
tr_TR: Henüz anket yok.

en: This field doesn't accept an empty value or a value less than 1.
tr_TR: Bu alan boş bir değeri veya 1’den küçük bir değeri kabul etmez.

en: This is a required question
tr_TR: Bu gerekli bir sorudur

en: This survey has expired!
tr_TR: Bu anketin süresi dolmuştur!

en: Though the plugin is %seasy to set up and use%s and has a %ssimple interface%s, please feel free to reach out to us anytime when you have any concerns.
tr_TR: Eklentinin %skurulumu ve kullanımı kolay%s ve %sbasit bir arayüze%s sahip olsa da, herhangi bir endişeniz olduğunda lütfen istediğiniz zaman bize ulaşmaktan çekinmeyin.

en: Tick this option to delay the loading of images of questions and answers to improve the performance of your plugin.
tr_TR: Eklentinizin performansını artırmak amacıyla soru ve cevapların resimlerinin yüklenmesini geciktirmek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title Alignment
tr_TR: Başlık Hizalama

en: To achieve that, you need to divide your survey into separate sections and write one question per section. If you want to drive more traffic and use it as a %s lead generator %s , then the plugin is %s perfect for your needs. %s It %s doesn't require any coding to build your surveys, %s yet it is %s easy to customize %s .
tr_TR: Bunu başarmak için anketinizi ayrı bölümlere ayırmanız ve her bölüme bir soru yazmanız gerekir. Daha fazla trafik çekmek ve bunu bir %s potansiyel müşteri oluşturucu %s olarak kullanmak istiyorsanız, eklenti %sihtiyaçlarınız için mükemmeldir. %s Anketlerinizi %s oluşturmak için herhangi bir kodlama gerektirmez %s, ancak %sözelleştirmesi kolaydır%s.

en: To additional emails
tr_TR: Ek e-postalara

en: To admin
tr_TR: Yönetici için

en: To change your GMT
tr_TR: GMT’nizi değiştirmek için

en: To choose a list, please go to the <strong>Integration</strong> tab of the given survey.
tr_TR: Bir liste seçmek için lütfen ilgili anketin <strong>Entegrasyon</strong> sekmesine gidin.

en: To do that, please go to the %sSubmissions%s page of the plugin. There you will find plenty of analysis tools. Want to %sanalyze data from a survey%s? The plugin is %sjust what you needed%s. Collect user feedback and interpret them via reports, charts, and statistics.
tr_TR: Bunu yapmak için lütfen eklentinin %sGönderiler%s sayfasına gidin. Orada çok sayıda analiz aracı bulacaksınız. Bir anketten %selde edilen verileri analiz etmek mi istiyorsunuz?%s Eklenti tam da %sihtiyacınız olan şey%s. Kullanıcı geri bildirimlerini toplayın ve bunları raporlar, grafikler ve istatistikler aracılığıyla yorumlayın.

en: To fill out this form, you must be signed in. Your identity will remain anonymous.
tr_TR: Bu formu doldurmak için oturum açmış olmanız gerekmektedir. Kimliğiniz gizli kalacaktır.

en: To insert the Survey into a page, post or text widget, copy shortcode
tr_TR: Anketi bir sayfaya, gönderiye veya metin widget’ına eklemek için kısa kodu kopyalayın

en: To see all Message Variables
tr_TR: Tüm Mesaj Değişkenlerini görmek için

en: To users
tr_TR: Kullanıcılara

en: Top / Bottom
tr_TR: Üst / Alt

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: Twicedaily
tr_TR: İki günde

en: URL parametr
tr_TR: URL parametresi

en: Understand your users better. Ask simple questions to know what they like.
tr_TR: Kullanıcılarınızı daha iyi anlayın. Nelerden hoşlandıklarını öğrenmek için basit sorular sorun.

en: Unique Code
tr_TR: Benzersiz Kod

en: Unlimited Questions
tr_TR: Sınırsız Soru

en: Unlimited Surveys
tr_TR: Sınırsız Anket

en: Unlimited sites
tr_TR: Sınırsız site

en: Unread
tr_TR: Okunmadı

en: Unread results
tr_TR: Okunmamış sonuçlar

en: Untitled section
tr_TR: İsimsiz bölüm

en: Upgrade
tr_TR: Yükseltme

en: Upgrade for
tr_TR: Yükseltme

en: Upload (Pro)
tr_TR: Yükle (Pro)

en: Uppercase
tr_TR: Büyük harf

en: Use to identify the uniqueness of each attempt.
tr_TR: Her bir girişimin benzersizliğini tanımlamak için kullanın.

en: User Activity Per Day Settings
tr_TR: Günlük Kullanıcı Etkinliği Ayarları

en: User Email
tr_TR: Kullanıcı E-postası

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı ID

en: User IP
tr_TR: Kullanıcı IP’si

en: User Information
tr_TR: Kullanıcı Bilgileri

en: User Name
tr_TR: Kullanıcı adı

en: User Persona Survey Template
tr_TR: Kullanıcı Persona Anketi Şablonu

en: User email
tr_TR: Kullanıcı e-postası

en: User explanation
tr_TR: Kullanıcı açıklaması

en: User history settings
tr_TR: Kullanıcı geçmişi ayarları

en: User history shortcode
tr_TR: Kullanıcı geçmişi kısa kodu

en: User history submissions table columns
tr_TR: Kullanıcı geçmişi gönderimleri tablo sütunları

en: User name
tr_TR: Kullanıcı adı

en: User role(s)
tr_TR: Kullanıcı rol(ler)i

en: User(s)
tr_TR: Kullanıcı(lar)

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users Count
tr_TR: Kullanıcı Sayısı

en: Users Display Name
tr_TR: Kullanıcı Görünen Adı

en: Users First Name
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Users IP Address
tr_TR: Kullanıcı IP Adresi

en: Users IP addresses
tr_TR: Kullanıcıların IP adresleri

en: Users Last Name
tr_TR: Kullanıcı Soyadı

en: Users Nick Name
tr_TR: Kullanıcılar Takma Adı

en: Users WordPress Roles
tr_TR: Kullanıcılar WordPress Rolleri

en: Users Wordpress Roles
tr_TR: Kullanıcılar WordPress Rolleri

en: VKontakte button
tr_TR: VKontakte düğmesi

en: Video tutorial
tr_TR: Video eğitimleri

en: View
tr_TR: Görünüm

en: View Documentation
tr_TR: Dökümantasyonu Görüntüle

en: View all question types
tr_TR: Tüm soru türlerini görüntüle

en: View demo
tr_TR: Demoyu görüntüle

en: View details
tr_TR: Detayları gör

en: View submissions
tr_TR: Gönderileri görüntüle

en: WP Editor height
tr_TR: WP Editör yüksekliği

en: WP User
tr_TR: WP Kullanıcısı

en: Watch Video
tr_TR: Video İzle

en: We are unable to store your data
tr_TR: Verilerinizi saklayamıyoruz

en: We happily support our community. Our Support Care specialists are always ready to help you to use the product more efficiently.
tr_TR: Topluluğumuzu memnuniyetle destekliyoruz. Destek uzmanlarımız, ürünü daha verimli kullanmanıza yardımcı olmak için her zaman hazırdır.

en: We value your feedback and appreciate you taking the time to complete the survey.
tr_TR: Görüşlerinize değer veriyor ve anketi doldurmaya zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz.

en: We will send you a test data, and you can catch it in your ZAP for configure it.
tr_TR: Size bir test verisi göndereceğiz ve bunu yapılandırmak için ZAP’ınızda yakalayabilirsiniz.

en: We will send you all data from survey information form with the “AysSurvey” key by POST method.
tr_TR: Anket bilgi formundaki tüm verileri “AysSurvey” anahtarı ile POST yöntemiyle size göndereceğiz.

en: Website field is empty
tr_TR: Web sitesi alanı boş

en: Weekly
tr_TR: Haftalık

en: Where can I find the summary report of my submissions?
tr_TR: Başvurularımın özet raporunu nerede bulabilirim?

en: Who will have permission to Survey menu
tr_TR: Anket menüsü için kimin izni olacak

en: Width (px)
tr_TR: Genişlik (px)

en: Will I lose the data after upgrading to the Pro version?
tr_TR: Pro sürümüne yükselttikten sonra verileri kaybedecek miyim?

en: With description
tr_TR: Açıklama ile birlikte

en: With the Free version, you get a lifetime usage for the plugin, however, you will get new updates and support for only 1 month.
tr_TR: Ücretsiz sürümle, eklenti için ömür boyu kullanım elde edersiniz, ancak yalnızca 1 ay boyunca yeni güncellemeler ve destek alırsınız.

en: With/without description
tr_TR: Açıklamalı/açıklamasız

en: Without description
tr_TR: Açıklama olmadan

en: WooCommerce Integration
tr_TR: WooCommerce Entegrasyonu

en: Word
tr_TR: Kelime

en: Write down a thank you message to be displayed after survey submission. %sAdd Media%s to the message if you wish.
tr_TR: Anket gönderimi sonrasında görüntülenecek bir teşekkür mesajı yazın. İsterseniz mesaja %sMedya%s ekleyin.

en: Write the URL link where your survey is located (in Front-end).To open your survey right from the surveys page, please fill in this field and navigate to the general tab to see the 'View' button
tr_TR: Anketinizin bulunduğu URL bağlantısını yazın (Front-end’de) Anketinizi doğrudan anketler sayfasından açmak için lütfen bu alanı doldurun ve ‘Görüntüle’ düğmesini görmek için genel sekmesine gidin

en: Wrong shortcode initialized
tr_TR: Yanlış kısa kod başlatıldı

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes or No
tr_TR: Evet veya Hayır

en: You already passed this survey.
tr_TR: Bu anketi çoktan geçtiniz.

en: You can choose default question type which will be selected in the Add new survey page.
tr_TR: Yeni anket ekle sayfasında seçilecek olan varsayılan soru türünü seçebilirsiniz.

en: You can copy these variables and paste them in the following options from the survey settings
tr_TR: Bu değişkenleri kopyalayabilir ve anket ayarlarından aşağıdaki seçeneklere yapıştırabilirsiniz

en: You can get your API key and Client ID from your Account Settings page.
tr_TR: API anahtarınızı ve Müşteri Kimliğinizi Hesap Ayarları sayfanızdan alabilirsiniz.

en: You can get your API key from
tr_TR: API anahtarınızı şu adresten alabilirsiniz

en: You can get your API key from your
tr_TR: API anahtarınızı şu adresten alabilirsiniz

en: You can get your API key from your Account.
tr_TR: API anahtarınızı Hesabınızdan alabilirsiniz.

en: You can get your App Client ID and Client Secret from your App's Basic Information page.
tr_TR: App Client ID ve Client Secret Uygulamanızın Temel Bilgiler sayfasından alabilirsiniz.

en: You can get your Client ID from %s
tr_TR: Client IDnizi %s’den alabilirsiniz

en: You can get your Publishable and Secret keys on API Keys page on your Stripe dashboard.
tr_TR: Publishable ve Secret anahtarlarınızı Stripe kontrol panelinizdeki API Anahtarları sayfasından alabilirsiniz.

en: You can insert your custom placeholder for input. Note your custom text will not be translated
tr_TR: Giriş için özel yer tutucunuzu ekleyebilirsiniz. Özel metninizin çevrilmeyeceğini unutmayın

en: You can write the default answer count which will be showing in the Add new question page (this will work only with radio, checkbox, and dropdown types).
tr_TR: Yeni soru ekle sayfasında gösterilecek varsayılan yanıt sayısını yazabilirsiniz (bu yalnızca radyo, onay kutusu ve açılır menü türleriyle çalışacaktır).

en: You have not answered this question
tr_TR: Bu soruya cevap vermediniz

en: You must know that our plugin has no limits
                                    Survey Maker offers %sunlimited%s number of sections, questions and answers. However, if you came across to such problem, it is connected with your server. To solve that problem you must access to your cPanel, find your PHP values and enhance the number, and in case you are unable to do that yourself then contact your Hosting provider, so that they do the mentioned for you.
tr_TR: Eklentimizin sınırı olmadığını bilmelisiniz
                                    Survey Maker %sunlimited%s sayıda bölüm, soru ve cevap sunar. Ancak, böyle bir sorunla karşılaştıysanız, sunucunuzla bağlantılıdır. Bu sorunu çözmek için cPanel’inize erişmeli, PHP değerlerinizi bulmalı ve sayıyı artırmalısınız ve bunu kendiniz yapamıyorsanız, Hosting sağlayıcınızla iletişime geçin, böylece sizin için belirtilenleri yaparlar.

en: You need to insert Your Survey ID in the shortcode. It will show the creation date of the particular survey. If there is no survey available/found with that particular Survey ID, the shortcode will be empty.
tr_TR: Anket IDsini kısa koda eklemeniz gerekir. Belirli bir anketin oluşturulma tarihini gösterecektir. Belirli bir Anket IDsi ile mevcut/bulunan bir anket yoksa, kısa kod boş olacaktır.

en: You need to insert Your Survey ID in the shortcode. It will show the number of the questions of the given survey. If there is no survey available/found with that particular Survey ID, the shortcode will be empty.
tr_TR: Kısa koda Anket IDnizi eklemeniz gerekir. Verilen anketin sorularının sayısını gösterecektir. Belirli bir Anket IDsi ile mevcut/bulunan bir anket yoksa, kısa kod boş olacaktır.

en: You need to insert Your Survey ID in the shortcode. It will show the number of the sections of the given survey. If there is no survey available/found with that particular Survey ID, the shortcode will be empty.
tr_TR: Anket IDsini kısa koda eklemeniz gerekir. Verilen anketin bölümlerinin sayısını gösterecektir. Belirli bir Anket IDsi ile mevcut / bulunan anket yoksa, kısa kod boş olacaktır.

en: You need to set up reCAPTCHA in your Google account to generate the required keys and get them by %s Google's reCAPTCHA admin console %s.
tr_TR: Gerekli anahtarları oluşturmak ve %s Google’ın reCAPTCHA yönetici konsolu %s tarafından almak için Google hesabınızda reCAPTCHA’yı ayarlamanız gerekir.

en: You've already responded
tr_TR: Zaten cevap verdiniz

en: YouTube community
tr_TR: YouTube topluluğu

en: YouTube video tutorials
tr_TR: YouTube video eğitimleri

en: Your API URL and Key can be found in your account on the My Settings page under the “Developer” tab.
tr_TR: API URL’niz ve Anahtarınız hesabınızda “Geliştirici” sekmesi altındaki Ayarlarım sayfasında bulunabilir.

en: Your answer
tr_TR: Cevabınız

en: Your email
tr_TR: Epostanız

en: Your name
tr_TR: Adınız

en: Your request was successfully submitted. We will get in touch with you until November 10. Thank you!
tr_TR: Talebiniz başarıyla iletildi. Sizinle 10 Kasım’a kadar iletişime geçeceğiz. Teşekkür ederiz!

en: Zapier Settings
tr_TR: Zapier Ayarları

en: Zapier Webhook URL
tr_TR: Zapier Webhook URL'si

en: Zapier integration
tr_TR: Zapier entegrasyonu

en: add "Other"
tr_TR: “Diğer” ekleyin

en: and get a reply within a day.
tr_TR: ve bir gün içinde cevap alırsınız.

en: and paste it at the desired place in the editor.
tr_TR: ve düzenleyicide istediğiniz yere yapıştırın.

en: button
tr_TR: düğme

en: click here
tr_TR: buraya tıklayın

en: days
tr_TR: gün

en: e.g. en, de - Language used by reCAPTCHA. To get the code for your language click %s here %s
tr_TR: ör. en, de - reCAPTCHA tarafından kullanılan dil. Dilinizin kodunu almak için %s buraya tıklayın %s

en: hours
tr_TR: saat

en: left
tr_TR: sol

en: minutes
tr_TR: dakika

en: of
tr_TR: şunun

en: of the survey and paste it into any post.
tr_TR: anketin ve herhangi bir gönderiye yapıştırın.

en: or
tr_TR: veya

en: page and build your first survey by clicking on the
tr_TR: sayfasına tıklayın ve ilk anketinizi oluşturmak için

en: plugin.
tr_TR: eklenti.

en: reCAPTCHA Language
tr_TR: reCAPTCHA Dili

en: reCAPTCHA Settings
tr_TR: reCAPTCHA Ayarları

en: reCAPTCHA Theme
tr_TR: reCAPTCHA Teması

en: seconds
tr_TR: saniye

en: shortcode
tr_TR: kısa kod

en: submissions
tr_TR: gönderiler

en: support specialists.
tr_TR: destek uzmanlarımızla.
