Fashion Designer 1.0 - en to fr translation catalogue (232 entries)

en: 404 Not Found
fr: 404 introuvable

en: Looks like you have taken a wrong turn, Dont worry, it happens to the best of us.
fr: On dirait que vous avez pris un mauvais virage, ne vous inquiétez pas, cela arrive au meilleur d'entre nous

en: Dont worry&hellip it happens to the best of us
fr: Ne vous inquiétez pas et hellip ça arrive au meilleur de nous

en: Go Back
fr: Retourner

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Next page
fr: Page suivante

en: One thought on &ldquo;%s&rdquo
fr: Une pensée sur & ldquo;% s & rdquo

en: comments title
fr: titre des commentaires

en: Comments are closed
fr: Les commentaires sont fermés

en: Footer
fr: Bas de page

en: &copy; Copyright 2019
fr: &copie; Copyright 2019

en: Scroll Up
fr: Défiler vers le haut

en: Warm Greetings to you
fr: Salutations chaleureuses à vous

en: Thank you for choosing Fashion Designer Theme. Would like to have you on our Welcome page so that you can reap all the benefits of our Fashion Designer Theme
fr: Merci d'avoir choisi Fashion Designer Theme. Aimerait vous avoir sur notre page d'accueil afin que vous puissiez profiter de tous les avantages de notre thème créateur de mode

en: GET STARTED
fr: COMMENCER

en: Appears on blog page sidebar
fr: Apparaît dans la barre latérale de la page de blog

en: Page Sidebar
fr: Barre latérale de la page

en: Appears on page sidebar
fr: Apparaît dans l'encadré de la page

en: Sidebar 3
fr: Barre latérale 3

en: Footer Navigation 1
fr: Navigation de pied de page 1

en: Appears on footer 1
fr: Apparaît en bas de page 1

en: Footer Navigation 2
fr: Navigation de pied de page 2

en: Appears on footer 2
fr: Apparaît en bas de page 2

en: Footer Navigation 3
fr: Navigation de pied de page 3

en: Appears on footer 3
fr: Apparaît en bas de page 3

en: Footer Navigation 4
fr: Navigation de pied de page 4

en: Appears on footer 4
fr: Apparaît en bas de page 4

en: Shop Page Sidebar
fr: Barre latérale de la page de magasin

en: Appears on shop page
fr: Apparaît sur la page de la boutique

en: Single Product Sidebar
fr: Sidebar produit unique

en: Fashion WordPress Theme
fr: Apparaît en bas de page

en: Skip to content
fr: Aller au contenu

en: Nothing Found
fr: rien n'a été trouvé

en: Ready to publish your first post? Get started here
fr: Prêt à publier votre première publication? Commencez ici

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos termes de recherche. Veuillez réessayer avec d'autres mots-clés

en: Results For: %s
fr: Résultats pour:% s

en: placeholder
fr: espace réservé

en: submit button
fr: bouton de soumission

en: Archives
fr: bouton de soumission

en: Meta
fr: Méta

en: VW Settings
fr: Paramètres VW

en: General Settings
fr: réglages généraux

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Width Layouts
fr: Largeur Layouts

en: Here you can change the width layout of Website
fr: Ici, vous pouvez modifier la largeur du site Web.

en: Right Sidebar
fr: Barre latérale droite

en: Here you can change the sidebar layout for posts
fr: Ici, vous pouvez modifier la disposition de la barre latérale pour les messages.

en: Left Sidebar
fr: Barre latérale de gauche

en: One Column
fr: Une colonne

en: Three Columns
fr: Trois colonnes

en: Four Columns
fr: Quatre colonnes

en: Grid Layout
fr: Disposition de la grille

en: Page Sidebar Layout
fr: Mise en page de la barre latérale

en: Here you can change the sidebar layout for pages
fr: Ici, vous pouvez changer la disposition de la barre latérale pour les pages

en: Top Bar Settings
fr: Paramètres de la barre supérieure

en: Add Phone Text
fr: Ajouter un texte téléphonique

en: PHONE
fr: TÉLÉPHONE

en: Add Phone Number
fr: Ajouter un numéro de téléphone

en: Add Email Text
fr: Ajouter un texte d'email

en: MAIL
fr: COURRIER

en: Add Email Address
fr: Ajouter une adresse e-mail

en: Slider Settings
fr: Réglages du curseur

en: Show / Hide Slider
fr: Afficher / masquer le curseur

en: Select Slider Page
fr: Sélectionnez Slider Page

en: Slider image size (1600 x 700)
fr: Taille de l'image du curseur (1600 x 700)

en: Center
fr: Centre

en: Slider Image Opacity
fr: Opacité de l'image du curseur

en: Fashion Categroy Section
fr: Fashion Categroy SectionSection de la mode

en: Select Category to display Latest Post
fr: Sélectionnez une catégorie pour afficher le dernier message

en: Size of image should be 370 x 270
fr: La taille de l'image doit être de 370 x 270

en: Blog Post Settings
fr: Paramètres de publication de blog

en: Post Date
fr: Date de publication

en: Author
fr: Auteur

en: Comments
fr: commentaires

en: 404 Page Settings
fr: 404 Paramètres de page

en: Add Title
fr: Ajouter un titre

en: Add Text
fr: Ajouter du texte

en: Add Button Text
fr: Ajouter un texte de bouton

en: Customize Home Page Settings
fr: Personnaliser les paramètres de la page d'accueil

en: First select static page in homepage setting for front page.Below given edit button is to customize Home Page. Just click on the edit option, add whatever elements you want to include in the homepage, save the changes and you are good to go
fr: Commencez par sélectionner la page statique dans les paramètres de la page d’accueil pour la page de couverture. Le bouton d’édition suivant est destiné à personnaliser la page d’accueil. Cliquez simplement sur l'option d'édition, ajoutez les éléments que vous souhaitez inclure dans la page d'accueil, enregistrez les modifications et vous êtes prêt à partir.

en: Edit
fr: modifier

en: Footer Settings
fr: Paramètres de pied de page

en: Copyright Text
fr: Texte de copyright

en: Show / Hide Scroll To Top
fr: Afficher / masquer défiler vers le haut

en: Right
fr: Droite

en: Scroll To Top
fr: RightScroll To Top

en: Fashion Designer Pro
fr: Designer de mode pro

en: About Fashion Designer
fr: A propos du créateur de mode

en: Welcome to Fashion Designer Theme
fr: Bienvenue sur le thème Fashion Designer

en: All our WordPress themes are modern, minimalist, 100% responsive, seo-friendly,feature-rich, and multipurpose that best suit designers, bloggers and other professionals who are working in the creative fields
fr: Tous nos thèmes WordPress sont modernes, minimalistes, 100% réactifs, conviviaux, riches en fonctionnalités et multifonctionnels, ce qui convient le mieux aux concepteurs, blogueurs et autres professionnels travaillant dans le domaine de la création.

en: Buy Fashion Designer at 20% Discoun
fr: Acheter Fashion Designer à 20% de rabais

en: Getting Started
fr: Commencer

en: Get Premium
fr: Obtenir la prime

en: Support
fr: Soutien

en: Lite Theme Information
fr: Informations sur le thème Lite

en: Fashion designer is a theme of premium category solely crafted for the fashion designers or fashion stylists or people who are associated with the business related to fashion or associated areas. It is a multipurpose, minimal and elegant theme making it a preferable one for the make-up artists, beauty salon operators well as personal designers. Being sophisticated, retina ready and user-friendly and accompanied with testimonial section, personalization options plus Bootstrap and CTA, this WordPress theme of premium level is good for the cosmetic boutique business and for the makeup salon as well as hair stylists. Fashion Designer  WordPress theme is social media and SEO friendly and apart from that, the theme is accompanied with optimised codes, clean codes and has the faster page load time. Fashion designer is also good for nail salon, visage salon, makeup studio, beauty blog, glamour and others. Since it is mobile friendly, responsive as well as translation ready, this premium wp theme can also be used to create blogs related to fashion, beauty, lifestyle, make up, gossip or food or journal blog and there is no requirement to write a single line of code. Fashion designer has the potential to create an exotic feminine fashion blog and is also a preferable one for bloggers, newspapers, writers or journalists
fr: Le créateur de mode est un thème de catégorie premium exclusivement conçu pour les créateurs de mode, les stylistes de mode ou les personnes associées à l’activité liée à la mode ou à des domaines connexes. C’est un thème polyvalent, minimal et élégant, qui en fait un thème de choix pour les maquilleurs, les salons de beauté et les concepteurs personnels. Etant sophistiqué, prêt à l'emploi et convivial, accompagné d'une section témoignage, d'options de personnalisation ainsi que de Bootstrap et du CTA, ce thème WordPress de qualité supérieure convient aux boutiques de cosmétiques, aux salons de maquillage et aux coiffeurs. Le thème WordPress pour designer de mode est conçu pour les médias sociaux et le référencement. En dehors de cela, le thème est accompagné de codes optimisés, de codes propres et d'un temps de chargement des pages plus rapide. Le créateur de mode est également bon pour le salon de manucure, le salon du visage, le studio de maquillage, le blog beauté, le glamour et autres. Etant donné qu’il est convivial pour les mobiles, réactif et prêt à la traduction, ce thème premium wp peut également être utilisé pour créer des blogs sur la mode, la beauté, le style de vie, le maquillage, les potins, les blogs ligne de code. Un créateur de mode a le potentiel de créer un blog de mode féminin exotique et est également préférable pour les blogueurs, les journaux, les écrivains ou les journalistes

en: Theme Documentation
fr: Documentation thématique

en: If you need any assistance regarding setting up and configuring the Theme, our documentation is there
fr: Si vous avez besoin d’aide pour l’installation et la configuration du thème, consultez notre documentation.

en: Theme Customizer
fr: Personnalisateur de thème

en: To begin customizing your website, start by clicking "Customize"
fr: Pour commencer à personnaliser votre site Web, commencez par cliquer sur "Personnaliser".

en: Customizing
fr: Personnalisation

en: Having Trouble, Need Support
fr: Avoir des problèmes, besoin d'aide

en: Our dedicated team is well prepared to help you out in case of queries and doubts regarding our theme
fr: Notre équipe dévouée est bien préparée pour vous aider en cas de questions ou de doutes concernant notre thème.

en: Support Forum
fr: Forum d'entraide

en: Reviews & Testimonials
fr: Critiques et témoignages

en: All the features and aspects of this WordPress Theme are phenomenal. I"d recommend this theme to all
fr: Toutes les fonctionnalités et tous les aspects de ce thème WordPress sont phénoménaux. Je recommande ce thème à tous

en: Reviews
fr: Avis

en: Link to customizer
fr: Lien vers le personnalisateur

en: Upload your logo
fr: Téléchargez votre logo

en: Customize Home Page
fr: Personnaliser la page d'accueil

en: Fashion Category
fr: Catégorie de mode

en: Menus
fr: Les menus

en: Footer Widget
fr: Widget pied de page

en: Blog Layout
fr: Mise en page du blog

en: Footer Text
fr: Pied de page texte

en: How to set up Home Page Template
fr: Comment configurer un modèle de page d'accueil

en: Follow these instructions to setup Home page
fr: Suivez ces instructions pour configurer la page d'accueil

en: Create a Page to set template:  Go to
fr: Créer une page pour définir un modèle: Aller à

en: Dashboard &gt;&gt; Pages &gt;&gt; Add New Page
fr: Tableau de bord & gt; & gt; Pages & gt; & gt; Ajouter une nouvelle pageTableau de bord & gt; & gt; Pages & gt; & gt; Ajouter une nouvelle page

en: Label it "home" or anything as you wish. Then select template "home-page" from template dropdown
fr: Nommez-le "maison" ou quoi que ce soit comme vous le souhaitez. Puis sélectionnez le modèle "home-page" dans le menu déroulant.

en: Go to
fr: Aller à

en: Settings -&gt; Reading --&gt; Set the front page display static page to home page
fr: Paramètres - & gt; Lecture - & gt; Définir la page statique d'affichage de la page d'accueil en page d'accueil

en: Once you are done with this, you can see all the demo content on front page
fr: Une fois que vous avez terminé, vous pouvez voir tout le contenu de la démo sur la page d'accueil.

en: Premium Theme Information
fr: Informations sur le thème Premium

en: Fashion designer WordPress theme is creative as well as sharp and is pliable and responsive making it a preferable choice for the fashion industry as well as fashion designers or the startups who want to excel in the fashion related business. With this theme, you are in a position to craft the websites of professional quality because of certain mind-blowing features like customization and personalization options, retina ready, Bootstrap, CTA, translation readiness, clean code, testimonial section and much more-all making this theme good for the makeup artists as well as personal designers. Fashion designer WP theme is good for cosmetics boutique, makeup salon, hairstylist, fashion blog, hairdresser, nail salon, visage salon, makeup studio, beauty blog, glamour, and others. Since this WP theme is clean and animated, it can be used to create fashion, lifestyle, beauty, makeup, gossip, food or a journal blog without writing a single line of code. Since it is luxurious with shortcodes, feminine fashion blog can be created as well
fr: Le thème WordPress du créateur de mode est à la fois créatif, pointu, souple et réactif, ce qui en fait un choix préférable pour l’industrie de la mode ainsi que pour les créateurs de mode ou les startups qui souhaitent exceller dans le secteur de la mode. Avec ce thème, vous êtes en mesure de créer des sites Web de qualité professionnelle grâce à certaines fonctionnalités époustouflantes telles que la personnalisation et les options de personnalisation, prêt pour la rétine, Bootstrap, CTA, aptitude à la traduction, code épuré, section de témoignage et bien plus encore. Ce thème convient aussi bien aux artistes maquilleurs qu'aux concepteurs personnels. Le thème WP du créateur de mode convient aux boutiques de cosmétiques, salons de maquillage, coiffeurs, blog de mode, coiffeur, salon de manucure, salon du visage, studio de maquillage, blog de beauté, glamour et autres. Ce thème WP étant propre et animé, il peut être utilisé pour créer un blog de mode, de style de vie, de beauté, de maquillage, de potins, d’alimentation ou un journal sans écrire une seule ligne de code. Comme il est luxueux avec des codes courts, un blog de mode féminin peut également être créé

en: Live Demo
fr: Démo en direct

en: Buy Pro
fr: Acheter Pro

en: Pro Documentation
fr: Documentation Pro

en: Theme Features
fr: Caractéristiques du thème

en: Free Themes
fr: Thèmes gratuits

en: Premium Themes
fr: Thèmes Premium

en: Theme Customization
fr: Personnalisation du thème

en: Responsive Design
fr: Conception sensible

en: Logo Upload
fr: Chargement du logo

en: Social Media Links
fr: Liens de médias sociaux

en: Number of Slides
fr: Nombre de diapositives

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Template Pages
fr: Pages de modèles

en: Home Page Template
fr: Modèle de page d'accueil

en: Contact us Page Template
fr: Contactez-nous Modèle de page

en: Blog Templates & Layout
fr: Modèles de blog et mise en page

en: 3(Full width/Left/Right Sidebar)
fr: 3 (pleine largeur / barre latérale gauche / droite)

en: Page Templates & Layout
fr: Modèles de page et mise en page

en: 2(Left/Right Sidebar)
fr: 2 (barre latérale gauche / droite)

en: Full Documentation
fr: Documentation complète

en: Latest WordPress Compatibility
fr: Dernière compatibilité WordPress

en: Woo-Commerce Compatibility
fr: Compatibilité Woo-Commerce

en: Support 3rd Party Plugins
fr: Soutenir les plugins tiers

en: Secure and Optimized Code
fr: Code sécurisé et optimisé

en: Exclusive Functionalities
fr: Fonctionnalités exclusives

en: Section Enable / Disable
fr: Section Activer / Désactiver

en: Section Google Font Choices
fr: Section Choix de polices Google

en: Gallery
fr: Galerie

en: Simple & Mega Menu Option
fr: Option de menu simple et méga

en: Support to add custom CSS / JS
fr: Support pour ajouter des CSS / JS personnalisés

en: Shortcodes
fr: Codes courts

en: Logo & Menu
fr: Logo et menu

en: Premium Membership
fr: Abonnement Premium

en: Budget Friendly Value
fr: Valeur économique

en: Priority Error Fixing
fr: Correction d'erreur prioritaire

en: Custom Feature Addition
fr: Ajout de fonctionnalités personnalisées

en: All Access Theme Pass
fr: Tous les accès thématiques

en: Seamless Customer Support
fr: Support client transparent

en: Pro Version
fr: Version Pro

en: To gain access to extra theme options and more interesting features, upgrade to pro version
fr: Pour accéder à des options de thème supplémentaires et à des fonctionnalités plus intéressantes, passez à la version professionnelle

en: Get Pro
fr: Devenir pro

en: Pre-purchase Queries
fr: Requêtes pré-achat

en: If you have any pre-sale query, we are prepared to resolve it
fr: Si vous avez une requête préalable à la vente, nous sommes prêts à la résoudre

en: Child Theme
fr: Thème enfant

en: For theme file customizations, make modifications in the child theme and not in the main theme file
fr: Pour les personnalisations du fichier de thème, apportez des modifications dans le thème enfant et non dans le fichier de thème principal.

en: About Child Theme
fr: A propos du thème de l'enfant

en: Frequently Asked Questions
fr: Questions fréquemment posées

en: We have gathered top most, frequently asked questions and answered them for your easy understanding. We will list down more as we get new challenging queries. Check back often
fr: Nous avons rassemblé la plupart des questions les plus fréquemment posées et y avons répondu pour faciliter votre compréhension. Nous en dresserons davantage au fur et à mesure que nous aurons de nouvelles requêtes difficiles. Revenez souvent

en: View FAQ
fr: Voir la FAQ

en: Support Queries
fr: Requêtes d'assistance

en: If you have any queries after purchase, you can contact us. We are eveready to help you out
fr: Si vous avez des questions après l'achat, vous pouvez nous contacter. Nous sommes toujours prêts à vous aider

en: Contact Us
fr: Contactez nous

en: Logo Size
fr: Taille du logo

en: Social Icon
fr: Icône sociale

en: Widget for Social icons section
fr: Widget pour la section des icônes sociales

en: Twitter
fr: Gazouillement

en: Title
fr: Titre

en: Theme Typography
fr: Thème Typographie

en: Content Typography
fr: Typographie du contenu

en: Headings Typography
fr: Rubriques Typographie

en: Global Typography
fr: Typographie globale

en: It will change the complete theme color in one click
fr: Cela changera la couleur complète du thème en un clic

en: Paragraph Color
fr: Couleur du paragraphe

en: Select how you want your paragraphs to appear
fr: Sélectionnez comment vous souhaitez que vos paragraphes apparaissent

en: Paragraph Typography
fr: Typographie de paragraphe

en: Anchor Tag Color
fr: Couleur de l'étiquette d'ancrage

en: Select how you want your a tag to appear
fr: Sélectionnez comment vous souhaitez que votre tag apparaisse

en: Anchor Tag Typography
fr: Typographie d'ancrage

en: Heading 1 Color
fr: Titre 1 couleur

en: Select how heading 1 should appear
fr: Sélectionnez comment la rubrique 1 doit apparaître

en: Heading
fr: Titre

en: Heading 2 Color
fr: Titre 2 Couleur

en: Select how heading 2 should appear
fr: Sélectionnez comment la rubrique 2 doit apparaître

en: Heading 3 Color
fr: Rubrique 3 couleur

en: Select how heading 3 should appear
fr: Sélectionnez comment la rubrique 3 doit apparaître

en: Heading 4 Color
fr: Rubrique 4 Couleur

en: Select how heading 4 should appear
fr: Sélectionnez comment la rubrique 4 doit apparaître

en: Heading 5 Color
fr: Rubrique 5 Couleur

en: Select how heading 5 should appear
fr: Sélectionnez comment la rubrique 5 doit apparaître

en: Heading 6 Color
fr: Rubrique 6 Couleur

en: Select how heading 6 should appear
fr: Sélectionnez comment la rubrique 6 doit apparaître

en: Font Color
fr: Couleur de la police

en: Font Family
fr: Famille de polices

en: Font Size
fr: Taille de police

en: Font Weight
fr: Poids de la police

en: Font Style
fr: Le style de police

en: Line Height
fr: Hauteur de la ligne

en: Letter Spacing
fr: L'espacement des lettres

en: No Fonts weight
fr: Pas de police

en: Thin
fr: Mince

en: Light
fr: Lumière

en: Normal
fr: Ordinaire

en: Medium
fr: Moyen

en: Bold
fr: Audacieux

en: Ultra Bold
fr: Ultra gras

en: No Fonts Style
fr: Style sans police

en: Italic
fr: Italique

en: READ MORE
fr: LIRE LA SUITE

en: Next
fr: Prochain

en: % Comments
fr: % Commentaires

en: Pages
fr: Des pages

en: Next post
fr: Post suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous post
fr: Post précédent

en: shopping cart
fr: chariot

en: You must be logged in to checkout
fr: Vous devez être connecté pour passer à la caisse

en: Your order
fr: Votre commande
