Fashion Designer 1.0 - en to ru translation catalogue (241 entries)

en: 404 Not Found
ru: 404 Не Найдено

en: Looks like you have taken a wrong turn, Dont worry, it happens to the best of us.
ru: Похоже, вы сделали неправильный поворот, не волнуйтесь, это случается с лучшими из нас

en: Dont worry&hellip it happens to the best of us
ru: Не волнуйся и черт возьми, это случается с лучшими из нас

en: Go Back
ru: Вернитесь

en: Previous page
ru: Предыдущая страница

en: Next page
ru: Следущая страница

en: Page
ru: страница

en: One thought on &ldquo;%s&rdquo
ru: Одна мысль о & ldquo;% s & rdquo

en: comments title
ru: заголовок комментария

en: Comments are closed
ru: комментарии закрыты

en: Footer
ru: нижний колонтитул

en: &copy; Copyright 2019
ru: & Копировать; Авторское право 2019

en: Scroll Up
ru: Scroll UpПрокрутить вверх

en: Thank you for choosing Fashion Designer Theme. Would like to have you on our Welcome page so that you can reap all the benefits of our Fashion Designer Theme
ru: Спасибо, что выбрали тему Fashion Designer. Хотели бы, чтобы вы были на нашей странице приветствия, чтобы вы могли воспользоваться всеми преимуществами нашей темы Fashion Designer

en: GET STARTED
ru: НАЧАТЬ

en: Appears on blog page sidebar
ru: Появляется на боковой панели страницы блога

en: Page Sidebar
ru: Боковая панель страницы

en: Appears on page sidebar
ru: Появляется на боковой панели страницы

en: Sidebar 3
ru: Боковая панель 3

en: Footer Navigation 1
ru: Нижний колонтитул 1

en: Appears on footer 1
ru: Появляется в нижнем колонтитуле 1

en: Footer Navigation 2
ru: Нижний колонтитул 2

en: Appears on footer 2
ru: Появляется в нижнем колонтитуле 2

en: Footer Navigation 3
ru: Нижний колонтитул 3

en: Appears on footer 3
ru: Появляется в нижнем колонтитуле 3

en: Footer Navigation 4
ru: Нижний колонтитул 4

en: Appears on footer 4
ru: Появляется в нижнем колонтитуле 4

en: Shop Page Sidebar
ru: Боковая панель страницы магазина

en: Appears on shop page
ru: Появляется на странице магазина

en: Single Product Sidebar
ru: Боковая панель одного продукта

en: Fashion WordPress Theme
ru: Модная тема WordPress

en: Skip to content
ru: перейти к содержанию

en: Nothing Found
ru: Ничего не найдено

en: Ready to publish your first post? Get started here
ru: Готовы опубликовать свой первый пост? Начните здесь

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords
ru: Извините, но ничего не соответствует вашим условиям поиска. Пожалуйста, попытайтесь снова с другими ключевыми словами

en: Results For: %s
ru: Результаты для:% s

en: placeholder
ru: заполнитель

en: submit button
ru: кнопка отправки

en: Archives
ru: архив

en: Meta
ru: Мета

en: VW Settings
ru: Настройки VW

en: General Settings
ru: общие настройки

en: Full Width
ru: Полная ширина

en: Width Layouts
ru: Ширина макетов

en: Here you can change the width layout of Website
ru: Здесь вы можете изменить ширину макета сайта

en: Right Sidebar
ru: Правая боковая панель

en: Post Sidebar Layout
ru: Пост боковой панели макета

en: Here you can change the sidebar layout for posts
ru: Здесь вы можете изменить расположение боковой панели для сообщений

en: Left Sidebar
ru: Левая боковая панель

en: One Column
ru: Одна колонна

en: Three Columns
ru: Три колонны

en: Four Columns
ru: Четыре колонны

en: Grid Layout
ru: Макет сетки

en: Page Sidebar Layout
ru: Макет боковой панели страницы

en: Here you can change the sidebar layout for pages
ru: Здесь вы можете изменить расположение боковой панели для страниц

en: Top Bar Settings
ru: Настройки верхней панели

en: Sticky Header
ru: Липкий заголовок

en: Show / Hide Search
ru: Показать / Скрыть Поиск

en: Add Phone Text
ru: Добавить текст телефона

en: PHONE
ru: ТЕЛЕФОН

en: Add Phone Number
ru: Добавьте номер телефона

en: Add Email Text
ru: Добавить текст сообщения

en: Add Email Address
ru: Добавить адрес электронной почты

en: example@gmail.com
ru: Показать / Скрыть Поиск

en: Slider Settings
ru: Настройки слайдера

en: Show / Hide Slider
ru: Показать / Скрыть слайдер

en: Select Slider Page
ru: Выберите страницу слайдера

en: Slider image size (1600 x 700)
ru: Размер слайдера (1600 x 700)

en: Center
ru: Центр

en: Slider Content Layouts
ru: Макеты содержимого слайдера

en: Slider Image Opacity
ru: Непрозрачность слайдера

en: Fashion Categroy Section
ru: Раздел моды

en: Select Category to display Latest Post
ru: Выберите категорию для отображения последнего сообщения

en: Size of image should be 370 x 270
ru: Размер изображения должен быть 370 х 270

en: Blog Post Settings
ru: Настройки блога

en: Post Date
ru: Дата публикации

en: Author
ru: автор

en: Comments
ru: Комментарии

en: Excerpt length
ru: Фиксированная длина

en: Blog Layouts
ru: Макеты блогов

en: 404 Page Settings
ru: Настройки страницы 404

en: Add Title
ru: Добавить заголовок

en: Add Text
ru: Добавить текст

en: Add Button Text
ru: Добавить текст кнопки

en: Customize Home Page Settings
ru: Настройте параметры домашней страницы

en: First select static page in homepage setting for front page.Below given edit button is to customize Home Page. Just click on the edit option, add whatever elements you want to include in the homepage, save the changes and you are good to go
ru: Сначала выберите статическую страницу в настройках домашней страницы для главной страницы. Ниже приведенная кнопка редактирования предназначена для настройки домашней страницы. Просто нажмите на опцию редактирования, добавьте все элементы, которые вы хотите включить в домашнюю страницу, сохраните изменения, и вы готовы идти

en: Edit
ru: редактировать

en: Footer Settings
ru: Настройки нижнего колонтитула

en: Copyright Text
ru: Авторский текст

en: Copyright 2019
ru: Авторское право 2019

en: Show / Hide Scroll To Top
ru: Показать / Скрыть Прокрутить наверх

en: Right
ru: Правильно

en: Scroll To Top
ru: Пролистать наверх

en: Fashion Designer Pro
ru: Модельер Pro

en: DOCUMENTATION
ru: ДОКУМЕНТАЦИЯ

en: About Fashion Designer
ru: О дизайнере одежды

en: Welcome to Fashion Designer Theme
ru: Добро пожаловать в тему Fashion Designer

en: All our WordPress themes are modern, minimalist, 100% responsive, seo-friendly,feature-rich, and multipurpose that best suit designers, bloggers and other professionals who are working in the creative fields
ru: Все наши темы WordPress являются современными, минималистичными, на 100% отзывчивыми, оптимизированными для SEO, многофункциональными и многофункциональными, которые лучше всего подходят дизайнерам, блогерам и другим профессионалам, работающим в творческих областях.

en: Buy Fashion Designer at 20% Discoun
ru: Купи модельера со скидкой 20%

en: Upgrade to Pro
ru: Обновление до Pro

en: Getting Started
ru: Начиная

en: Get Premium
ru: Получи Премиум

en: Support
ru: Служба поддержки

en: Lite Theme Information
ru: Lite Тема Информация

en: Fashion designer is a theme of premium category solely crafted for the fashion designers or fashion stylists or people who are associated with the business related to fashion or associated areas. It is a multipurpose, minimal and elegant theme making it a preferable one for the make-up artists, beauty salon operators well as personal designers. Being sophisticated, retina ready and user-friendly and accompanied with testimonial section, personalization options plus Bootstrap and CTA, this WordPress theme of premium level is good for the cosmetic boutique business and for the makeup salon as well as hair stylists. Fashion Designer  WordPress theme is social media and SEO friendly and apart from that, the theme is accompanied with optimised codes, clean codes and has the faster page load time. Fashion designer is also good for nail salon, visage salon, makeup studio, beauty blog, glamour and others. Since it is mobile friendly, responsive as well as translation ready, this premium wp theme can also be used to create blogs related to fashion, beauty, lifestyle, make up, gossip or food or journal blog and there is no requirement to write a single line of code. Fashion designer has the potential to create an exotic feminine fashion blog and is also a preferable one for bloggers, newspapers, writers or journalists
ru: Модельер - это тема премиум-категории, созданная исключительно для дизайнеров, стилистов моды или людей, которые связаны с бизнесом, связанным с модой или смежными областями. Это многофункциональная, минималистичная и элегантная тема, которая делает ее предпочтительной для визажистов, операторов салонов красоты, а также для личных дизайнеров. Эта сложная WordPress тема премиум-уровня, изощренная, готовая к работе с сетчаткой, удобная для пользователя и сопровождаемая разделом с отзывами, опциями персонализации, Bootstrap и CTA, подойдет как для косметического бутика, так и для салона макияжа, а также для парикмахеров-стилистов. Тема WordPress от Fashion Designer - это социальные медиа и SEO, и кроме того, тема сопровождается оптимизированными кодами, чистыми кодами и ускоряет загрузку страниц. Модельер также хорош для маникюрного салона, салона визаж, студии макияжа, блога красоты, гламура и других. Так как она удобна для мобильных устройств, отзывчива и готова к переводу, эту премиальную wp-тему можно также использовать для создания блогов, связанных с модой, красотой, стилем жизни, макияжем, сплетнями или едой, или блог-блогом, и нет необходимости писать ни одного строка кода. Модный дизайнер имеет потенциал для создания экзотического женского блога о моде, а также является предпочтительным для блогеров, газет, писателей или журналистов.

en: Theme Documentation
ru: Тематическая документация

en: If you need any assistance regarding setting up and configuring the Theme, our documentation is there
ru: Если вам нужна помощь в настройке и настройке темы, наша документация здесь

en: Theme Customizer
ru: Настройка темы

en: To begin customizing your website, start by clicking "Customize"
ru: Чтобы начать настройку вашего сайта, нажмите «Настроить».

en: Customizing
ru: Пользовательская настройка

en: Having Trouble, Need Support
ru: Возникли проблемы, нужна поддержка

en: Our dedicated team is well prepared to help you out in case of queries and doubts regarding our theme
ru: Наша преданная команда хорошо подготовлена, чтобы помочь вам в случае вопросов и сомнений относительно нашей темы

en: Reviews & Testimonials
ru: Отзывы и отзывы

en: All the features and aspects of this WordPress Theme are phenomenal. I"d recommend this theme to all
ru: Все функции и аспекты этой темы WordPress являются феноменальными. Я рекомендую эту тему всем

en: Reviews
ru: Отзывы

en: Link to customizer
ru: Ссылка на настройщик

en: Upload your logo
ru: Загрузите свой логотип

en: Customize Home Page
ru: Настроить домашнюю страницу

en: Fashion Category
ru: Модная категория

en: Menus
ru: меню

en: Footer Widget
ru: Виджет нижнего колонтитула

en: Blog Layout
ru: Макет блога

en: Footer Text
ru: Текст нижнего колонтитула

en: How to set up Home Page Template
ru: Как настроить шаблон домашней страницы

en: Follow these instructions to setup Home page
ru: Следуйте этим инструкциям для настройки домашней страницы

en: Create a Page to set template:  Go to
ru: Создать страницу для установки шаблона: Перейти к

en: Dashboard &gt;&gt; Pages &gt;&gt; Add New Page
ru: Панель инструментов & gt; & gt; Страницы & gt; & gt; Добавить новую страницу

en: Label it "home" or anything as you wish. Then select template "home-page" from template dropdown
ru: Пометьте его как «дом» или что-нибудь еще, как вы хотите. Затем выберите шаблон "домашняя страница" из выпадающего списка

en: Go to
ru: Идти к

en: Settings -&gt; Reading --&gt; Set the front page display static page to home page
ru: Настройки - & gt; Чтение - & gt; Установите статическую страницу отображения передней страницы на домашнюю страницу

en: Once you are done with this, you can see all the demo content on front page
ru: Как только вы закончите с этим, вы можете увидеть весь демонстрационный контент на первой странице

en: Premium Theme Information
ru: Премиум информация о теме

en: Fashion designer WordPress theme is creative as well as sharp and is pliable and responsive making it a preferable choice for the fashion industry as well as fashion designers or the startups who want to excel in the fashion related business. With this theme, you are in a position to craft the websites of professional quality because of certain mind-blowing features like customization and personalization options, retina ready, Bootstrap, CTA, translation readiness, clean code, testimonial section and much more-all making this theme good for the makeup artists as well as personal designers. Fashion designer WP theme is good for cosmetics boutique, makeup salon, hairstylist, fashion blog, hairdresser, nail salon, visage salon, makeup studio, beauty blog, glamour, and others. Since this WP theme is clean and animated, it can be used to create fashion, lifestyle, beauty, makeup, gossip, food or a journal blog without writing a single line of code. Since it is luxurious with shortcodes, feminine fashion blog can be created as well
ru: Тема WordPress дизайнера моды является креативной и четкой, гибкой и отзывчивой, что делает ее предпочтительным выбором для индустрии моды, а также для дизайнеров моды и стартапов, которые хотят преуспеть в бизнесе, связанном с модой. С этой темой вы можете создавать веб-сайты профессионального качества благодаря определенным умопомрачительным функциям, таким как настройки и персонализация, готовность к сетчатке, Bootstrap, CTA, готовность к переводу, чистый код, раздел отзывов и многое другое. эта тема хороша как для визажистов, так и для личных дизайнеров. Модный дизайнер WP theme хорош для косметического бутика, салона макияжа, парикмахера, модного блога, парикмахера, маникюрного салона, салона визаж, студии макияжа, блога красоты, гламура и других. Поскольку эта тема WP чистая и анимированная, ее можно использовать для создания моды, образа жизни, красоты, макияжа, сплетен, еды или блога в журнале без написания единой строки кода. Поскольку это роскошно с короткими кодами, может быть создан женский блог о моде.

en: Buy Pro
ru: Купить Pro

en: Pro Documentation
ru: Pro Документация

en: Theme Features
ru: Особенности темы

en: Free Themes
ru: Бесплатные темы

en: Premium Themes
ru: Премиум Темы

en: Theme Customization
ru: Настройка темы

en: Responsive Design
ru: Адаптивный дизайн

en: Logo Upload
ru: Загрузка логотипа

en: Social Media Links
ru: Ссылки на социальные сети

en: Number of Slides
ru: Количество слайдов

en: Unlimited
ru: неограниченный

en: Template Pages
ru: Страницы шаблона

en: Home Page Template
ru: Шаблон домашней страницы

en: Contact us Page Template
ru: Свяжитесь с нами Шаблон страницы

en: Blog Templates & Layout
ru: Шаблоны блогов и макет

en: 3(Full width/Left/Right Sidebar)
ru: 3 (полная ширина / левая / правая боковая панель)

en: Page Templates & Layout
ru: Шаблоны страниц и макет

en: 2(Left/Right Sidebar)
ru: 2 (левая / правая боковая панель)

en: Full Documentation
ru: Полная документация

en: Latest WordPress Compatibility
ru: Последняя совместимость с WordPress

en: Woo-Commerce Compatibility
ru: Совместимость с Woo-Commerce

en: Support 3rd Party Plugins
ru: Поддержка сторонних плагинов

en: Secure and Optimized Code
ru: Безопасный и оптимизированный код

en: Exclusive Functionalities
ru: Эксклюзивные функциональные возможности

en: Section Enable / Disable
ru: Раздел Включить / Отключить

en: Section Google Font Choices
ru: Раздел Выбор шрифтов Google

en: Gallery
ru: Галерея

en: Simple & Mega Menu Option
ru: Простой и Мега Меню

en: Support to add custom CSS / JS
ru: Поддержка добавления пользовательских CSS / JS

en: Shortcodes
ru: Шорткоды

en: Logo & Menu
ru: Логотип и меню

en: Premium Membership
ru: Премиум членство

en: Budget Friendly Value
ru: Бюджет дружественной стоимости

en: Priority Error Fixing
ru: Приоритет Исправление ошибок

en: Custom Feature Addition
ru: Добавление пользовательских функций

en: Seamless Customer Support
ru: Полная поддержка клиентов

en: To gain access to extra theme options and more interesting features, upgrade to pro version
ru: Чтобы получить доступ к дополнительным параметрам темы и более интересным функциям, обновите до профессиональной версии

en: Pre-purchase Queries
ru: Запросы перед покупкой

en: If you have any pre-sale query, we are prepared to resolve it
ru: Если у вас есть предпродажный запрос, мы готовы его решить.

en: Question
ru: Вопрос

en: Child Theme
ru: Детская тема

en: For theme file customizations, make modifications in the child theme and not in the main theme file
ru: Для настройки файла темы внесите изменения в дочернюю тему, а не в основной файл темы

en: About Child Theme
ru: О детской теме

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

en: We have gathered top most, frequently asked questions and answered them for your easy understanding. We will list down more as we get new challenging queries. Check back often
ru: Мы собрали самые часто задаваемые вопросы и ответили на них для вашего удобства. Мы будем перечислять больше, как мы получим новые сложные запросы. Проверяйте часто

en: View FAQ
ru: Посмотреть FAQ

en: Support Queries
ru: Поддержка запросов

en: If you have any queries after purchase, you can contact us. We are eveready to help you out
ru: Если у вас есть какие-либо вопросы после покупки, вы можете связаться с нами. Мы всегда готовы вам помочь

en: Contact Us
ru: Связаться с нами

en: Logo Size
ru: Размер логотипа

en: Social Icon
ru: Социальная Иконка

en: Widget for Social icons section
ru: Виджет для раздела социальных иконок

en: Facebook
ru: facebook

en: Twitter
ru: щебет

en: Youtube
ru: YouTube

en: Title
ru: заглавие

en: Theme Typography
ru: Тема типографии

en: Content Typography
ru: Типография контента

en: Headings Typography
ru: Заголовки Типография

en: Global Typography
ru: Глобальная типография

en: It will change the complete theme color in one click
ru: Это изменит полный цвет темы в один клик

en: Paragraph Color
ru: Цвет абзаца

en: Select how you want your paragraphs to appear
ru: Выберите способ отображения абзацев

en: Paragraph Typography
ru: Типография абзаца

en: Anchor Tag Color
ru: Цвет привязки

en: Select how you want your a tag to appear
ru: Выберите способ отображения тега

en: Anchor Tag Typography
ru: Якорь Тег Типография

en: Heading 1 Color
ru: Заголовок 1 Цвет

en: Select how heading 1 should appear
ru: Выберите, как должен выглядеть заголовок 1

en: Heading
ru: заголовок

en: Heading 2 Color
ru: Заголовок 2 Цвет

en: Select how heading 2 should appear
ru: Выберите, как должен выглядеть заголовок 2

en: Heading 3 Color
ru: Заголовок 3 Цвет

en: Select how heading 3 should appear
ru: Выберите, как должен выглядеть заголовок 3

en: Heading 4 Color
ru: Заголовок 4 Цвет

en: Select how heading 4 should appear
ru: Выберите, как должен выглядеть заголовок 4

en: Heading 5 Color
ru: Заголовок 5 Цвет

en: Select how heading 5 should appear
ru: Выберите, как должен выглядеть заголовок 5

en: Heading 6 Color
ru: Заголовок 6 Цвет

en: Select how heading 6 should appear
ru: Выберите, как должен выглядеть заголовок 6

en: Font Color
ru: Цвет шрифта

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Font Weight
ru: Вес шрифта

en: Font Style
ru: Стиль шрифта

en: Line Height
ru: Высота линии

en: Letter Spacing
ru: Межбуквенное расстояние

en: No Fonts weight
ru: Вес шрифтов нет

en: Thin
ru: тонкий

en: Light
ru: Свет

en: Medium
ru: Средняя

en: Bold
ru: Смелый

en: Ultra Bold
ru: Ультра жирный

en: No Fonts Style
ru: Стиль без шрифтов

en: Italic
ru: курсивный

en: Oblique
ru: косой

en: READ MORE
ru: ПРОЧИТАЙТЕ БОЛЬШЕ

en: Next
ru: следующий

en: % Comments
ru: % Комментарии

en: Pages
ru: страницы

en: Parent post link
ru: Родительская ссылка

en: Next post
ru: Следующий пост

en: Previous
ru: предыдущий

en: Previous post
ru: Предыдущий пост

en: Menu
ru: Меню

en: shopping cart
ru: корзина

en: You must be logged in to checkout
ru: Вы должны войти в систему, чтобы оформить заказ

en: Your order
ru: Твоя очередь
