Fashion Designer 1.0 - en to tr translation catalogue (247 entries)

en: 404 Not Found
tr: 404 Bulunamadı

en: Looks like you have taken a wrong turn, Dont worry, it happens to the best of us.
tr: Görünüşe göre yanlış bir dönüş yaptın, endişelenme, en iyimize olur

en: Dont worry&hellip it happens to the best of us
tr: Endişelenmeyin ve bize yardımcı olur

en: Go Back
tr: Geri dön

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Next page
tr: Sonraki Sayfa

en: Page
tr: Sayfa

en: One thought on &ldquo;%s&rdquo
tr: Bir düşünce, & ldquo;% s & rdquo

en: comments title
tr: yorum başlığı

en: Comments are closed
tr: yoruma kapalı

en: Footer
tr: Alt Bilgi

en: &copy; Copyright 2019
tr: Kopyalayıp; Telif Hakkı 2019

en: Scroll Up
tr: Yukarı kaydırmak

en: Warm Greetings to you
tr: Size sıcak selamlar

en: Thank you for choosing Fashion Designer Theme. Would like to have you on our Welcome page so that you can reap all the benefits of our Fashion Designer Theme
tr: Moda Tasarımcısı Temasını seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Moda Tasarımcısı Temamızın tüm avantajlarından yararlanabilmeniz için Hoş Geldiniz sayfamıza katılmak ister misiniz?

en: GET STARTED
tr: BAŞLAMAK

en: Blog Sidebar
tr: Blog Kenar Çubuğu

en: Appears on blog page sidebar
tr: Blog sayfası kenar çubuğunda görünüyor

en: Page Sidebar
tr: Sayfa Kenar Çubuğu

en: Appears on page sidebar
tr: Sayfa kenar çubuğunda görünür

en: Sidebar 3
tr: Kenar çubuğu 3

en: Footer Navigation 1
tr: Altbilgi Gezintisi 1

en: Appears on footer 1
tr: Altbilgi görünür 1

en: Footer Navigation 2
tr: Altbilgi Gezintisi 2

en: Appears on footer 2
tr: Altbilgi görünür 2

en: Footer Navigation 3
tr: Altbilgi Gezintisi 3

en: Appears on footer 3
tr: Altbilgi görünür 3

en: Footer Navigation 4
tr: Altbilgi Gezintisi 4

en: Appears on footer 4
tr: Altbilgi görünür 4

en: Shop Page Sidebar
tr: Mağaza Sayfası Kenar Çubuğu

en: Appears on shop page
tr: Mağaza sayfasında görünür

en: Single Product Sidebar
tr: Tek Ürünlü Kenar Çubuğu

en: Fashion WordPress Theme
tr: Moda WordPress Teması

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: Nothing Found
tr: Hiçbirşey Bulunamadı

en: Ready to publish your first post? Get started here
tr: İlk paylaşımını yapmak için hazır mısın? buradan başla

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords
tr: Üzgünüz, arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin

en: Results For: %s
tr: Sonuçlar:% s

en: placeholder
tr: tutucudur

en: submit button
tr: gönder düğmesi

en: Archives
tr: arşiv

en: VW Settings
tr: VW Ayarları

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Full Width
tr: Tam genişlik

en: Width Layouts
tr: Genişlik Düzenleri

en: Here you can change the width layout of Website
tr: Buradan Web sitesinin genişlik düzenini değiştirebilirsiniz.

en: Right Sidebar
tr: Sağ Kenar Çubuğu

en: Post Sidebar Layout
tr: Kenar Çubuğu Düzeni Sonrası

en: Here you can change the sidebar layout for posts
tr: Buradan gönderiler için kenar çubuğu düzenini değiştirebilirsiniz.

en: Left Sidebar
tr: Sol Kenar Çubuğu

en: One Column
tr: Bir sütun

en: Three Columns
tr: Üç Sütun

en: Four Columns
tr: Dört Sütun

en: Grid Layout
tr: Izgara Düzeni

en: Page Sidebar Layout
tr: Sayfa Kenar Çubuğu Düzeni

en: Here you can change the sidebar layout for pages
tr: Buradan sayfaların kenar çubuğu düzenini değiştirebilirsiniz.

en: Top Bar Settings
tr: En İyi Bar Ayarları

en: Sticky Header
tr: Yapışkan Başlık

en: Show / Hide Search
tr: Aramayı Göster / Gizle

en: Add Phone Text
tr: Telefon Metni Ekle

en: PHONE
tr: TELEFON

en: Add Phone Number
tr: Telefon numarası ekle

en: Add Email Text
tr: E-posta Metni Ekle

en: MAIL
tr: POSTA

en: Add Email Address
tr: E-posta adresi ekle

en: example@gmail.com
tr: Aramayı Göster / Gizle

en: Slider Settings
tr: Slider Ayarları

en: Show / Hide Slider
tr: Kaydırıcıyı Göster / Gizle

en: Select Slider Page
tr: Slider Sayfasını Seç

en: Slider image size (1600 x 700)
tr: Kaymak görüntü boyutu (1600 x 700)

en: Center
tr: merkez

en: Slider Content Layouts
tr: Slider İçerik Düzenleri

en: Fashion Categroy Section
tr: Moda Kategorisi Bölümü

en: Select Category to display Latest Post
tr: Son Gönderiyi görüntülemek için Kategori'yi seçin

en: Size of image should be 370 x 270
tr: Resmin boyutu 370 x 270

en: Blog Post Settings
tr: Blog Gönderi Ayarları

en: Post Date
tr: Posta tarihi

en: Author
tr: Yazar

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Excerpt length
tr: Alıntı uzunluğu

en: Blog Layouts
tr: Blog Düzenleri

en: 404 Page Settings
tr: 404 Sayfa Ayarları

en: Add Title
tr: Başlık ekle

en: Add Text
tr: Yazı ekle

en: Add Button Text
tr: Düğme Metni Ekle

en: Customize Home Page Settings
tr: Ana Sayfa Ayarlarını Özelleştir

en: First select static page in homepage setting for front page.Below given edit button is to customize Home Page. Just click on the edit option, add whatever elements you want to include in the homepage, save the changes and you are good to go
tr: Ön sayfa için ana sayfa ayarında ilk statik sayfayı seçin. Buna rağmen, verilen düzenleme düğmesi Ana Sayfayı özelleştirmek içindir. Sadece düzenleme seçeneğine tıklayın, ana sayfaya eklemek istediğiniz öğeleri ekleyin, değişiklikleri kaydedin ve gitmeye hazırsınız

en: Edit
tr: Düzenle

en: Footer Settings
tr: Altbilgi Ayarları

en: Copyright Text
tr: Telif Hakkı Metni

en: Copyright 2019
tr: Telif Hakkı 2019

en: Show / Hide Scroll To Top
tr: Kaydırmayı Yukarıya Göster / Gizle

en: Right
tr: Sağ

en: Scroll To Top
tr: Yukarı Kaydır

en: Fashion Designer Pro
tr: Moda Tasarımcısı Pro

en: UPGRADE PRO
tr: YÜKSELTME PRO

en: DOCUMENTATION
tr: BELGELER

en: DOCS
tr: DOKÜMANLAR

en: About Fashion Designer
tr: Moda Tasarımcısı Hakkında

en: Welcome to Fashion Designer Theme
tr: Moda Tasarımcısı Temasına Hoş Geldiniz

en: All our WordPress themes are modern, minimalist, 100% responsive, seo-friendly,feature-rich, and multipurpose that best suit designers, bloggers and other professionals who are working in the creative fields
tr: Tüm WordPress temalarımız modern, minimalist,% 100 duyarlı, seo-dostu, zengin özelliklere sahip ve yaratıcı alanlarda çalışan tasarımcılara, blogculara ve diğer profesyonellere en uygun olan çok amaçlı

en: Buy Fashion Designer at 20% Discoun
tr: Moda Tasarımcısı% 20 indirimli satın al

en: Upgrade to Pro
tr: Pro'ya yükselt

en: Getting Started
tr: Başlamak

en: Get Premium
tr: Premium Alın

en: Support
tr: Destek

en: Lite Theme Information
tr: Lite Tema Bilgisi

en: Fashion designer is a theme of premium category solely crafted for the fashion designers or fashion stylists or people who are associated with the business related to fashion or associated areas. It is a multipurpose, minimal and elegant theme making it a preferable one for the make-up artists, beauty salon operators well as personal designers. Being sophisticated, retina ready and user-friendly and accompanied with testimonial section, personalization options plus Bootstrap and CTA, this WordPress theme of premium level is good for the cosmetic boutique business and for the makeup salon as well as hair stylists. Fashion Designer  WordPress theme is social media and SEO friendly and apart from that, the theme is accompanied with optimised codes, clean codes and has the faster page load time. Fashion designer is also good for nail salon, visage salon, makeup studio, beauty blog, glamour and others. Since it is mobile friendly, responsive as well as translation ready, this premium wp theme can also be used to create blogs related to fashion, beauty, lifestyle, make up, gossip or food or journal blog and there is no requirement to write a single line of code. Fashion designer has the potential to create an exotic feminine fashion blog and is also a preferable one for bloggers, newspapers, writers or journalists
tr: Moda tasarımcısı, yalnızca moda tasarımcıları veya moda stilistleri veya moda veya ilgili alanlarla ilgili işle ilişkili kişiler için hazırlanmış premium kategorinin bir temasıdır. Makyaj sanatçılar, güzellik salonu operatörleri ve kişisel tasarımcılar için tercih edilen bir tema, çok amaçlı, minimal ve zarif bir tema. Sofistike, retinaya hazır ve kullanıcı dostu olup, referans bölümü, kişiselleştirme seçenekleri ve Bootstrap ve CTA ile birlikte, birinci sınıf seviyedeki bu WordPress teması, kozmetik butik işi ve kuaförlerin yanı sıra, kozmetik mağazası için de iyidir. Moda Tasarımcısı WordPress teması sosyal medya ve SEO dostu ve bunun yanı sıra, tema, optimize edilmiş kodlar, temiz kodlar ile birlikte ve daha hızlı sayfa yükleme süresine sahip. Moda tasarımcısı ayrıca tırnak salonu, visage salon, makyaj stüdyosu, güzellik blog, sihir ve diğerleri için iyidir. Mobil dostu, duyarlı ve çeviriye hazır olduğu için, bu premium wp teması moda, güzellik, yaşam tarzı, makyaj, dedikodu veya yiyecek veya dergi bloguyla ilgili bloglar oluşturmak için de kullanılabilir ve tek bir yazma zorunluluğu yoktur. kod satırı. Moda tasarımcısı egzotik bir kadınsı moda blogu yaratma potansiyeline sahiptir ve aynı zamanda blogcular, gazeteler, yazarlar veya gazeteciler için tercih edilen bir blogtur.

en: Theme Documentation
tr: Tema Belgeleri

en: If you need any assistance regarding setting up and configuring the Theme, our documentation is there
tr: Temayı ayarlamak ve yapılandırmak için herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa, bizim belgelerimiz

en: Theme Customizer
tr: Tema Özelleştirici

en: To begin customizing your website, start by clicking "Customize"
tr: Web sitenizi özelleştirmeye başlamak için "Özelleştir" i tıklayarak başlayın

en: Customizing
tr: Özelleştirme

en: Having Trouble, Need Support
tr: Belada Olmak, Desteğe İhtiyaç Var

en: Our dedicated team is well prepared to help you out in case of queries and doubts regarding our theme
tr: Özel ekibimiz, temamızla ilgili soru ve şüpheleriniz olduğunda size yardımcı olmak için hazırdır.

en: Support Forum
tr: Destek Forumu

en: Reviews & Testimonials
tr: Yorumlar ve Görüşler

en: All the features and aspects of this WordPress Theme are phenomenal. I"d recommend this theme to all
tr: Bu WordPress Temasının tüm özellikleri ve yönleri olağanüstüdür. Bu temayı herkese tavsiye ederim

en: Reviews
tr: yorumlar

en: Link to customizer
tr: Özelleştiriciye bağlantı

en: Upload your logo
tr: Logonuzu yükleyin

en: Customize Home Page
tr: Giriş Sayfasını Özelleştir

en: Fashion Category
tr: Moda Kategorisi

en: Menus
tr: Menüler

en: Footer Widget
tr: Altbilgi Widget'ı

en: Blog Layout
tr: Blog Düzeni

en: Footer Text
tr: Altbilgi metni

en: How to set up Home Page Template
tr: Giriş Sayfası Şablonu nasıl ayarlanır?

en: Follow these instructions to setup Home page
tr: Giriş sayfasını ayarlamak için bu talimatları izleyin

en: Create a Page to set template:  Go to
tr: Şablon ayarlamak için bir sayfa oluşturun:

en: Dashboard &gt;&gt; Pages &gt;&gt; Add New Page
tr: Gösterge Tablosu & gt; & gt; Sayfalar & gt; & gt; Yeni Sayfa Ekle

en: Label it "home" or anything as you wish. Then select template "home-page" from template dropdown
tr: "Ev" veya istediğiniz bir şeyi etiketleyin. Ardından, şablon açılır listesinden "ana sayfa" şablonunu seçin

en: Go to
tr: Git

en: Settings -&gt; Reading --&gt; Set the front page display static page to home page
tr: Ayarlar - & gt; Okuma - & gt; Ön sayfa görüntüleme statik sayfasını ana sayfaya ayarla

en: Once you are done with this, you can see all the demo content on front page
tr: Bunu yaptıktan sonra, tüm demo içeriğini ön sayfada görebilirsiniz

en: Premium Theme Information
tr: Premium Tema Bilgisi

en: Fashion designer WordPress theme is creative as well as sharp and is pliable and responsive making it a preferable choice for the fashion industry as well as fashion designers or the startups who want to excel in the fashion related business. With this theme, you are in a position to craft the websites of professional quality because of certain mind-blowing features like customization and personalization options, retina ready, Bootstrap, CTA, translation readiness, clean code, testimonial section and much more-all making this theme good for the makeup artists as well as personal designers. Fashion designer WP theme is good for cosmetics boutique, makeup salon, hairstylist, fashion blog, hairdresser, nail salon, visage salon, makeup studio, beauty blog, glamour, and others. Since this WP theme is clean and animated, it can be used to create fashion, lifestyle, beauty, makeup, gossip, food or a journal blog without writing a single line of code. Since it is luxurious with shortcodes, feminine fashion blog can be created as well
tr: Moda tasarımcısı WordPress teması hem yaratıcı hem de keskin ve esnek ve duyarlı, moda endüstrisinin yanı sıra moda tasarımcıları veya moda ile ilgili işlerde başarılı olmak isteyen yeni başlayanlar için tercih edilen bir seçimdir. Bu tema ile, özelleştirme ve kişiselleştirme seçenekleri, retina hazır, Önyükleme, CTA, çeviri hazırlığı, temiz kod, referans bölümü ve çok daha fazlası gibi belirli akıllara durgunluk veren özellikler nedeniyle profesyonel kalitede web siteleri oluşturma pozisyonundasınız. Bu tema makyaj tasarımcıları ve kişisel tasarımcılar için iyidir. Moda tasarımcısı WP tema kozmetik butik, makyaj salonu, kuaför, moda blog, kuaför, tırnak salonu, görünüme salonu, makyaj stüdyosu, güzellik blog, sihir ve diğerleri için iyidir. Bu WP teması temiz ve hareketli olduğu için, tek bir kod satırı yazmadan moda, yaşam tarzı, güzellik, makyaj, dedikodu, yemek veya günlük blogu oluşturmak için kullanılabilir. Kısa kodlarla lüks olduğu için kadınsı moda blogu da oluşturulabilir.

en: Live Demo
tr: Canlı Demo

en: Buy Pro
tr: Pro satın al

en: Pro Documentation
tr: Pro Belgeler

en: Theme Features
tr: Tema Özellikleri

en: Free Themes
tr: Bedava Temalar

en: Premium Themes
tr: Premium Temalar

en: Theme Customization
tr: Tema Özelleştirme

en: Responsive Design
tr: Duyarlı tasarım

en: Logo Upload
tr: Logo Yükle

en: Social Media Links
tr: Sosyal Medya Linkleri

en: Number of Slides
tr: Slayt Sayısı

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Template Pages
tr: Şablon Sayfaları

en: Home Page Template
tr: Ana Sayfa Şablonu

en: Contact us Page Template
tr: Bize Ulaşın Sayfa Şablonu

en: Blog Templates & Layout
tr: Blog Şablonları ve Mizanpajı

en: 3(Full width/Left/Right Sidebar)
tr: 3 (Tam genişlik / Sol / Sağ Kenar Çubuğu)

en: Page Templates & Layout
tr: Sayfa Şablonları ve Düzen

en: 2(Left/Right Sidebar)
tr: 2 (Sol / Sağ Kenar Çubuğu)

en: Full Documentation
tr: Tam Belgeler

en: Latest WordPress Compatibility
tr: En Son WordPress Uyumluluğu

en: Woo-Commerce Compatibility
tr: Woo-Commerce Uyumluluğu

en: Support 3rd Party Plugins
tr: 3. Parti Eklentileri Destekleyin

en: Secure and Optimized Code
tr: Güvenli ve Optimize Edilmiş Kod

en: Exclusive Functionalities
tr: Özel İşlevsellikler

en: Section Enable / Disable
tr: Bölüm Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

en: Section Google Font Choices
tr: Bölüm Google Font Seçenekleri

en: Gallery
tr: galeri

en: Simple & Mega Menu Option
tr: Basit ve Mega Menü Seçeneği

en: Support to add custom CSS / JS
tr: Özel CSS / JS eklemek için destek

en: Shortcodes
tr: Kısa kodlar

en: Logo & Menu
tr: Logo ve Menü

en: Premium Membership
tr: Premium Üyelik

en: Budget Friendly Value
tr: Bütçe dostu değer

en: Priority Error Fixing
tr: Öncelikli Hata Düzeltme

en: Custom Feature Addition
tr: Özel Özellik Ekleme

en: All Access Theme Pass
tr: Tüm Erişim Teması Geçişi

en: Seamless Customer Support
tr: Kusursuz Müşteri Desteği

en: Pro Version
tr: Profesyonel sürüm

en: To gain access to extra theme options and more interesting features, upgrade to pro version
tr: Ekstra tema seçeneklerine ve daha ilgi çekici özelliklere erişmek, profesyonel sürüme yükseltmek için

en: Get Pro
tr: Profesyonel ol

en: Pre-purchase Queries
tr: Satınalma Öncesi Sorgular

en: If you have any pre-sale query, we are prepared to resolve it
tr: Herhangi bir satış öncesi sorunuz varsa, çözüme hazırız

en: Question
tr: Soru

en: Child Theme
tr: Çocuk Teması

en: For theme file customizations, make modifications in the child theme and not in the main theme file
tr: Tema dosyası özelleştirmeleri için, ana tema dosyasında değil, alt temada değişiklikler yapın.

en: About Child Theme
tr: Çocuk Teması Hakkında

en: Frequently Asked Questions
tr: sık sorulan Sorular

en: We have gathered top most, frequently asked questions and answered them for your easy understanding. We will list down more as we get new challenging queries. Check back often
tr: En sık sorulan soruları topladık ve kolay anlamanız için bunları cevapladık. Yeni zorlu sorgular aldıkça daha fazlasını listeleyeceğiz. Sık sık kontrol et

en: View FAQ
tr: SSS’yi görüntüle

en: Support Queries
tr: Destek Sorguları

en: If you have any queries after purchase, you can contact us. We are eveready to help you out
tr: Satın aldıktan sonra herhangi bir sorunuz varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size yardım etmek için her zaman hazırız

en: Contact Us
tr: Bizimle iletişime geçin

en: Logo Size
tr: Logo boyutu

en: Social Icon
tr: Sosyal İkon

en: Widget for Social icons section
tr: Sosyal simgeler bölümü için widget

en: Twitter
tr: heyecan

en: Title
tr: Başlık

en: Theme Typography
tr: Tema Tipografisi

en: Content Typography
tr: İçerik Tipografi

en: Headings Typography
tr: Başlıklar Tipografi

en: Global Typography
tr: Global Tipografi

en: It will change the complete theme color in one click
tr: Tek bir tıklamayla tam tema rengini değiştirecek

en: Paragraph Color
tr: Paragraf Rengi

en: Select how you want your paragraphs to appear
tr: Paragraflarınızın nasıl görünmesini istediğinizi seçin

en: Paragraph Typography
tr: Paragraf Tipografi

en: Anchor Tag Color
tr: Bağlantı Etiketi Rengi

en: Select how you want your a tag to appear
tr: Bir etiketin nasıl görünmesini istediğinizi seçin

en: Anchor Tag Typography
tr: Çapa Etiketi Tipografi

en: Heading 1 Color
tr: Başlık 1 Renk

en: Select how heading 1 should appear
tr: 1. başlığın nasıl görünmesi gerektiğini seçin

en: Heading
tr: başlık

en: Heading 2 Color
tr: Başlık 2 Renk

en: Select how heading 2 should appear
tr: 2. başlığın nasıl görünmesi gerektiğini seçin

en: Heading 3 Color
tr: Başlık 3 Renk

en: Select how heading 3 should appear
tr: 3. başlığın nasıl görünmesi gerektiğini seçin

en: Heading 4 Color
tr: Başlık 4 Renk

en: Select how heading 4 should appear
tr: 4. bölümün nasıl görünmesi gerektiğini seçin

en: Heading 5 Color
tr: Başlık 5 Renk

en: Select how heading 5 should appear
tr: 5. pozisyonun nasıl görünmesi gerektiğini seçin

en: Heading 6 Color
tr: Başlık 6 Renk

en: Select how heading 6 should appear
tr: 6. pozisyonun nasıl görünmesi gerektiğini seçin

en: Font Color
tr: Yazı rengi

en: Font Family
tr: Font ailesi

en: Font Size
tr: Yazı Boyutu

en: Font Weight
tr: Yazı Tipi Ağırlığı

en: Font Style
tr: Yazı stili

en: Line Height
tr: Satır yüksekliği

en: Letter Spacing
tr: Harf boşluğu

en: No Fonts weight
tr: Yazı tipi ağırlığı yok

en: Thin
tr: İnce

en: Light
tr: ışık

en: Medium
tr: Orta

en: Bold
tr: cesur

en: Ultra Bold
tr: Ultra Kalın

en: No Fonts Style
tr: Yazı Tipi Stili Yok

en: Italic
tr: İtalik

en: Oblique
tr: eğik

en: READ MORE
tr: DAHA FAZLA OKU

en: Next
tr: Sonraki

en: % Comments
tr: % Yorumlar

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Parent post link
tr: Üst gönderi bağlantısı

en: Next post
tr: Sonraki gönderi

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous post
tr: Önceki yazı

en: Menu
tr: Menü

en: shopping cart
tr: alışveriş kartı

en: You must be logged in to checkout
tr: Ödeme yapmak için giriş yapmış olmalısınız

en: Your order
tr: Siparişiniz
